REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma prawo nadal odliczać odsetki

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ulga odsetkowa zniknęła z ustawy podatkowej z początkiem tego roku. Jednak wielu podatników przez długi czas będzie z niej jeszcze korzystać. Prawo do odliczania zachowują wszyscy, którym udzielono kredytu w latach 2002-2006

  

Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej była poważnym elementem przy podejmowaniu decyzji, jakie mieszkanie kupić na kredyt. Niestety, ustawodawca pozbawił nas tej ostatniej ulgi związanej z inwestycją mieszkaniową. Nie oznacza to jednak, że nikt po 1 stycznia 2007 r. nie będzie odliczał odsetek. Prawo do ulgi zachowają wszyscy, którzy w odpowiednim czasie zaciągnęli kredyt czy pożyczkę na mieszkanie.


Prawa nabyte do 2027 roku

REKLAMA

Jak w przypadku innych ulg mieszkaniowych ustawodawca musiał zagwarantować podatnikom prawo do kontynuowania odliczania odsetek. Po likwidacji ulgi, czyli od 1 stycznia 2007 r. podatnicy będą dokonywać odliczeń w oparciu o przepis przejściowy na zasadzie tzw. praw nabytych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będą to podatnicy, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka) na określone ustawą cele mieszkaniowe. Zgodnie z treścią przepisu przejściowego co roku do 31 grudnia minister finansów ogłosi w drodze obwieszczenia wysokość kwoty limitu w celu określenia tej części kredytu (pożyczki), od której podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek. Niestety, obecnie tak jak w 2006 roku kwota ta wynosi 189 tys. zł. Dla ustalania limitu minister będzie przyjmował najwyższy w okresie 2001-2026 wskaźnik przeliczeniowy 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał.

Ustawodawca ograniczył termin do skorzystania z odliczenia. Tu trzeba zwrócić uwagę na dwa terminy. Po pierwsze podatnik będzie mógł odliczać odsetki do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt czy pożyczkę, czyli do końca spłacania kredytu. Jednak jest też drugi termin obowiązujący wszystkich. Przepis wyznaczył ostateczny, końcowy termin korzystania z ulgi. Podatnik nie będzie mógł z niej korzystać dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Ważne!

Korzystanie z ulgi odsetkowej jest wykluczone w przypadku zaciągnięcia preferencyjnej formy kredytu na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

Inne warunki bez zmian

REKLAMA

Przepis przejściowy to gwarancja kontynuacji odliczenia, ale nie jedyny warunek do skorzystania z ulgi. Każda osoba, która nabyła prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej, musi spełniać wszystkie warunki dotyczące tego odliczenia. A zostało ono obwarowane wieloma zastrzeżeniami. Oto tylko najważniejsze z nich, zwłaszcza w zakresie obowiązków związanych z samą umową.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że ulga odsetkowa polega na odliczaniu od podstawy obliczenia podatku (dochodu) faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki). Wydatki muszą być przeznaczone na sfinansowanie jednej z inwestycji mającej na celu zaspokojenie włas-nych potrzeb mieszkaniowych. Ustawa wymienia tylko cztery inwestycje.

Pamiętajmy, że zgodnie z utrwalonym już stanowiskiem organów podatkowych podatnik, który zaciągnął kredyt mieszkaniowy na spłatę pierwotnego kredytu mieszkaniowego w celu zmniejszenia oprocentowania nie ma prawa, do kontynuowania odliczenia.

Odsetki muszą być faktycznie zapłacone. Nie można z góry odliczyć odstek z całej umowy. Wysokość i termin ich zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wpłaty wystawionym przez bank lub SKOK. Dlatego podatnik co roku powinien przed rozliczeniem wystąpić do banku o stosowne zestawienia. Pozwoli to nie tylko wywiązać się z obowiązku, ale znacznie ułatwi sprawę zwłaszcza przy kredytach walutowych.

Ważne!

Ulga jest limitowana. Obecnie limit wynosi 189 tys. zł. Oznacza to, że nie można odliczyć odsetek od kredytu w części przewyższającej tę kwotę. Jeżeli kredyt jest wyższy, należy wyliczyć proporcję

PRZYKŁAD 1: DO KIEDY MOŻNA ODLICZAĆ

Podatnik w 2002 roku zaciągnął kredyt na mieszkanie. Końcowy termin spłaty kredytu to 2017 rok. W jego przypadku prawo do skorzystania z odliczenia wygaśnie z momentem spłaty kredytu. Sąsiad podatnika zaciągnął kredyt na 30 lat. Skończy go spłacać w 2032 roku. W jego przypadku ostatni raz odsetki zostaną odliczone w rozliczeniu za 2027 rok. I choć potem dalej będzie spłacał kredyt, sąsiad nie będzie już mógł odliczać wydatków na spłatę odsetek od dochodu.

PRZYKŁAD 2: UDZIELENIE KREDYTU

Podatnik umowę kredytu podpisał 20 grudnia 2006 r. Mieszkanie jest w trakcie budowy i zostanie oddane dopiero w 2008 roku. Pieniądze z kredytu zostaną uruchomione w maju 2007 r. Taka sytuacja nie ma wpływu na prawo do odliczenia ulgi odsetkowej. W piśmie z początku roku resort wyjaśnił, że zarówno przepisy dotyczące ulgi odsetkowej, jak i przepis przejściowy odnosi się do faktu zawarcia umowy. Nie odnosi się zaś do powinności banku wynikającej z umowy polegającej na wypłacie kredytu (uruchomieniu transzy kredytowych). W związku z tym samo zawarcie umowy do końca 2006 roku, której przedmiotem będzie sfinansowanie jednej z czterech określonych inwestycji, będzie stanowić o nabyciu przez podatnika prawa do odliczania wydatków na spłatę odsetek. Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi odsetkowej.


Podstawa prawna

- Art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

 - Art. 26b ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 


Aleksandra Tarka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA