REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie załączniki podatnik musi dołączyć do rocznego zeznania podatkowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rozliczając się z fiskusem za 2007 rok w wielu przypadkach poza wypełnieniem samego formularza podatkowego konieczne będzie także złożenie załącznika do zeznania. Będzie tak m.in., gdy podatnik korzysta z ulg podatkowych lub musi rozliczyć dochody zagraniczne.

 

 

Czy wysokość straty wykazuje się w PIT/B

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W ubiegłym roku poniósł stratę. Czy jej wysokość powinien wykazać w załączniku PIT/B?

Tak

Załącznik PIT/B to informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Formularz stanowi załącznik zarówno do zeznania PIT-36, jak i do zeznania PIT-36L. Składają go osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jednak jeśli jest to załącznik do zeznania PIT-36L, podatnicy składają go jedynie w sytuacji, gdy liczba odpowiednich pozycji zeznania jest niewystarczająca. Formularz ten ma na celu ułatwienie prawidłowego rozliczenia podatku przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, np. jako wspólnicy kilku spółek niemających osobowości prawnej.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy odsetki wykazuje się w załączniku

W 2007 roku podatniczka kontynuowała spłatę kredytu mieszkaniowego. Odliczałaodsetki od tego kredytu w zeznaniu podatkowym. Czy w rozliczeniu za 2007 rok powinna tę ulgę wykazać w załączniku?

Tak

Będzie to załącznik PIT/D. Składają go osoby, które dokonują odliczeń wydatków mieszkaniowych od dochodu lub od podatku. Formularz stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-37 i PIT-28 (składany do końca stycznia). Podatnicy, którzy po raz pierwszy dokonują odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K. Załącznik PIT-2K trzeba dołączyć do tego samego zaznania, do którego jest dołączany PIT/D.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy wypełniać cały PIT/ZG

Podatnik rozlicza w Polsce dochody zagraniczne z umowy o pracę na PIT-36. Musi wypełnić też załącznik PIT/ZG. Czy powinien wypełnić go w całości?

Nie

Wypełnia się tylko te części, które dotyczą podatnika i jego dochodów oraz zapłaconego przez niego podatku. Druk ten podzielony jest trzy główne części. Część pierwsza zawiera podstawowe dane o podatniku, takie jak jego NIP (numer identyfikacji podatkowej), nazwisko, imię, datę urodzenia. W tej części trzeba też określić rok, za który składana jest informacja PIT/ZG, oraz wskazać liczbę składanych załączników i numer wypełnianego załącznika, czyli wskazać, który to formularz z ogólnej liczby składanych informacji PIT/ZG.

W części drugiej trzeba będzie podać tylko dwie informacje: nazwę kraju, w którym uzyskano dochód, oraz kod kraju. Z uwagi na to, że rubryka ta przewiduje podanie nazwy tylko jednego państwa, w przypadku uzyskiwania dochodów na terytorium więcej niż jednego państwa dla każdego z państw, w których podatnik zarabiał, konieczne będzie złożenie oddzielnego PIT/ZG.

W części trzeciej trzeba wykazać zarówno uzyskane poza granicami Polski dochody, jak i zapłacony tam podatek. Ta część podzielona została na odrębne sekcje, dotyczące różnych źródeł dochodów. Nie wypełnia się natomiast tych rubryk w części trzeciej, które dotyczą dochodu i podatku zapłaconego za granicą w przypadku papierów wartościowych i z działalności gospodarczej przez podatnika opodatkowanego liniowo.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy małżonkowie złożą jeden PIT/D

Małżonkowie kontynuują odliczanie w ramach ulgi odsetkowej w rozliczeniu za 2007 rok. Czy złożą jeden załącznik PIT/D?

Tak

Małżonkowie rozliczający się indywidualnie oraz małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie, jeżeli dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w załączniku wpisuje się darowizny

W 2007 roku podatnik przekazał darowiznę. Chce ją wykazać w rocznym PIT. Czy w załączniku PIT/O musi wpisać kwotę przekazanej darowizny?

Tak

Podatnicy korzystający z odliczenia z tytułu darowizn w PIT/O wykazują zarówno kwotę dokonanego odliczenia (część B), jak i kwotę przekazanej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację wszystkich obdarowanych (część D).

W przypadku gdy część D załącznika PIT/O jest niewystarczająca do podania informacji o wszystkich przekazanych darowiznach i o obdarowanych podmiotach, należy wypełnić kolejny załącznik PIT/O, wykazując w nim jedynie Numer Identyfikacji Podatkowej (poz. 1 lub 2) oraz dane identyfikacyjne i adres obdarowanego, a także wysokość przekazanej darowizny, o których mowa w części D załącznika. Łączną liczbę składanych załączników PIT/O należy podać w zeznaniu podatkowym.

Podstawa prawna

l Art. 26, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przedsiębiorca składa PIT/Z

Przedsiębiorca korzysta z kredytu podatkowego. Czy do zeznania rocznego powinien dołączyć załącznik PIT/Z?

Tak

Załącznik PIT/Z to informacja o wysokości dochodu (straty) osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających z kredytu podatkowego (podatnicy, którzy w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej są zwolnieni z podatku). Formularz jest załącznikiem do zeznania PIT-36 i PIT-36L. Wzór formularza PIT/Z ma na celu umożliwienie prawidłowego rozliczenia podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy skorzystali z kredytu podatkowego.

Podstawa prawna

l Art. 44, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy dochody zagraniczne wykazywać w PIT/ZG

Studentka zarabiała przez cztery miesiące 2007 roku w Danii. Następną część roku pracowała już w Polsce. W rozliczeniu rocznym PIT musi rozliczyć zarobki polskie i zagraniczne. Czy dodatkowo musi je wykazać w załączniku PIT/ZG?

Tak

Załącznik PIT/ZG to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym tam podatku. Wypełniają go podatnicy, którzy mają obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów zagranicznych, czyli podlegają w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (w Polsce muszą rozliczać wszystkie światowe dochody) na formularzu PIT-36. Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Małżonkowie bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie) składają odrębny załącznik PIT/ZG. Załącznik PIT/ZG może też być składany wraz zeznaniem PIT-36L i PIT-38.

Podstawa prawna

l Art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w PIT/O jest miejsce na ulgę na dziecko

W zeznaniu PIT za 2007 rok podatnik chce odliczyć ulgę rodzinną na dwójkę dzieci. Czy do zeznania musi dołączyć jakiś załącznik?

Tak

Ulgę z tytułu wychowywania dzieci wykazuje się w części C załącznika PIT/O. Po pierwsze, trzeba w nim wpisać liczbę dzieci, na które ulga przysługuje. Po drugie, kwotę odliczenia wynikającą z przemnożenia liczby dzieci przez kwotę ulgi, tj. 1145,08 zł.

Prawo do ulgi na dziecko przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione: dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku).

Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 zł. Wysokość tych odliczeń od podatku dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

Podstawa prawna

l Art. 27f, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w PIT/O wykazuje się wydatki na internet

W rozliczeniu za 2007 rok podatnik chce skorzystać z ulgi internetowej. Czy wysokość odliczenia z tego tytułu trzeba wykazać w załączniku PIT/O?

Tak

PIT/O to formularz, który składają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (z tytułu darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, wydatków z tytułu użytkowania sieci internet, wydatków na nabycie nowych technologii) lub od podatku (z tytułu kontynuowanej na zasadzie praw nabytych ulgi uczniowskiej, opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawarcia umowy aktywizacyjnej, ulgi z tytułu wychowywania dzieci). Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-37 i PIT-28 (składanego do końca stycznia).

Korzystając z odliczenia wydatków internetowych, trzeba pamiętać, że jest to ulga limitowana. Odliczeniu od dochodu podlegają bowiem wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna

l Art. 26, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z niedzielami z zakazem handlu i wolnym dla 1,2 mln pracowników handlu – od teraz zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego. Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wyraziła opinię, że na dalsze losy projektu może mieć wpływ wynik wyborów prezydenckich w 2025 r.

Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

REKLAMA

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

REKLAMA

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA