REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pod koniec roku wzrost PKB w UE zbliży się do zera

REKLAMA

W ogłoszonych w czwartek prognozach gospodarczych KE przewiduje, że kwartalny wzrost gospodarczy w UE i strefie euro zbliży się pod koniec roku do zera. Sytuacja zewnętrzna spowoduje też spadek kwartalnego wzrostu polskiego PKB do 0,5 proc. w III i IV kw.

W ogłoszonych w czwartek prognozach gospodarczych Komisja Europejska przewiduje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. wyniesie 4 proc., wobec 3,8 proc. w 2010 r. KE nie zmniejszyła co prawda prognozy rocznej, ale przewiduje pogorszenie sytuacji w II połowie roku z powodu słabnącej kondycji gospodarki UE i światowej.

REKLAMA

KE przewiduje, że wzrost gospodarczy w całej UE i strefie euro będzie zwalniał z każdym kolejnym kwartałem, by pod koniec roku (w układzie kwartalnym) zbliżyć się do zera. Chociaż KE dzięki lepszym niż spodziewane wynikom pierwszego kwartału nie zmieniła prognoz całorocznych, zastrzega, że "obecne przewidywania są niepewne".

"Perspektywy dla gospodarki europejskiej pogorszyły się" - skomentował wyniki unijny komisarz ds. gospodarczych Olli Rehn. Podkreślił, że proces wychodzenia z kryzysu finansowego, który dotknął światowe i europejskie rynki, jest "powolny i pełen przeszkód". "Ponadto gospodarka UE jest pod wpływem trudniejszego otoczenia zewnętrznego, podczas gdy popyt wewnętrzny pozostaje stonowany" - powiedział.

"To wymaga kontynuowania strategii zróżnicowanej, przyjaznej wzrostowi konsolidacji fiskalnej i wdrożenia w życie decyzji wspierających stabilność finansów. Reformy strukturalne stają sie bardziej konieczne niż kiedykolwiek" - podkreślił Rehn.

Rehn zwrócił też uwagę na zróżnicowane tempo wzrostu gospodarczego wśród siedmiu największych gospodarek UE (Polska, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Holandia), których czwartkowe prognozy dotyczyły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Roczny wzrost PKB w 2011 r. w Polsce i Niemczech jest przewidywany na poziomie odpowiednio 4 proc. i 2,9 proc., podczas gdy we Włoszech i Hiszpanii poprawa gospodarcza jest bardziej zduszona przy prognozach na poziomie 0,7 i 0,8 proc. wzrostu PKB" - powiedział podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. gospodarczych Oli Rehn.

Analitycy Komisji przewidują, że wzrost polskiego PKB w III i IV kwartale (w układzie kwartał do kwartału) spadnie z przewidywanych wcześniej 0,6 proc. do 0,5 proc.

REKLAMA

"Chociaż prognoza rok do roku jest niezmieniona względem wiosennych prognoz Komisji, szacunki kwartalne zmieniły się. Silniejszy od przewidywanego wzrost (PKB w Polsce) w pierwszej połowie roku jest zrównoważony pogarszającymi się perspektywami na pozostałe miesiące" - podała KE.

"Zmniejszenia tempa wzrostu w UE i wśród partnerów handlowych (Polski) odbije się negatywnie na polskim eksporcie" - czytamy w raporcie. Zdaniem KE, pogarszające się perspektywy gospodarki światowej pociągną w dół eksport, nastroje konsumentów i producentów, "skutkując powolnym wzrostem zatrudnienia pod koniec 2011 roku".

Jeśli chodzi o inflację (HICP), KE zauważa, że w drugim kwartale br. osiągnęła ona 4 proc. w układzie rok do roku, nieco mniej niż przewidywały jej wiosenne prognozy. Komisja spodziewa się, że inflacja w Polsce będzie nadal nieco spadać, by osiągnąć poziom 3,5 proc. w ostatnim kwartale roku, czyli w okolicach celu inflacyjnego. W całe UE, KE przewiduje zmniejszenie presji inflacyjnej i to szybciej niż wcześniej prognozowała; za cały 2011 r. inflacja 2,5 proc. w strefie euro oraz 2,9 proc. dla całej UE.

Po silnym wzroście unijnego PKB w pierwszym kwartale br., wzrost ten osłabł w drugim kwartale. "Spodziewane jest, że wzrost PKB pozostanie +stonowany+ w drugiej połowie roku i niemal się zatrzyma pod koniec roku" - przewiduje KE. Chociaż - ze względu na lepsze niż spodziewane wyniki pierwszego kwartału br. - przewidywania co do wzrostu PKB w całym 2011 roku pozostają niezmienne względem poprzednich prognoz KE (1,7 proc. dla UE i 1,6 proc. dla strefy euro), to prognozy wzrostu w kolejnych kwartałach zostały zrewidowane w dół, w sumie o 0,5 pkt. proc.

"Przewidywany wzrost PKB w całej UE wynosi teraz w trzecim i czwartym kwartale po 0,2 proc., a dla strefy euro - 0,2 proc. w trzecim kwartale i 0,1 proc. w czwartym kwartale" - czytamy w raporcie. "Co więcej, obecne prognozy są niepewne" - zauważa KE.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA