REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyzacja poprawi działanie systemu ochrony zdrowia

Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Informatyzacja systemu ochrony zdrowia, m.in. stworzenie elektronicznych kont pacjenta rejestrujących historię choroby, wyniki badań, wizyty lekarskie - to rozwiązania, które poprawią działanie systemu ochrony zdrowia i jakość leczenia - mówili w czwartek eksperci.

Podczas zorganizowanego w Warszawie Europejskiego Forum Polityki Zdrowotnej i E-Zdrowia prezentowano pomysły na cyfrowe wspomaganie ochrony zdrowia.

"Informatyzacja systemu ochrony zdrowia, czyli cyfrowe przetwarzanie informacji o zdrowiu, jest kluczem do budowy nowego systemu ochrony zdrowia, do obniżenia kosztów, zmierzenia tego, co się faktycznie dzieje" - mówił dyrektor Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia dr inż. Zygmunt Kamiński. Dodał, że obecnie polityka zdrowotna opiera się na domniemaniach, a nie twardych danych.

Przypomniał, że w Polsce od wielu lat pojawiają się różne próby i pilotażowe programy informatyzacji systemu ochrony zdrowia, które pokazują, jak trudno jest zbudować dobre rozwiązanie.

REKLAMA

"Jeżeli pacjent będzie "ucyfrowiony", to całą obsługę techniczną przejmą komputery, a lekarz będzie miał więcej czasu na rozmowę z pacjentem. Ponadto, jeżeli zajrzy do historii leczenia, będzie mógł uniknąć zapisania terapii, która wcześniej okazała się nieskuteczna. To dałoby oszczędności, lepszą jakość leczenia" - przekonywał Kamiński.

Jak podkreślił, na podstawie gromadzonych danych tworzone będą statystyki, które pozwolą na tworzenie strategii ochrony zdrowia i lepszą profilaktykę. "Lekarz, znając ogólny stan zdrowotny pacjenta na podstawie wszystkich danych zgromadzonych na elektronicznym koncie, będzie mógł starać się zapobiec prawdopodobnym problemom zdrowotnym, zamiast leczyć już rozwiniętą chorobę" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jego ocenie, przygotowywane przez rząd rozwiązanie w zakresie cyfryzacji systemu ochrony  zdrowia, czyli Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizowania i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, tzw. Platforma P1, to szansa na zbudowanie w Polsce dobrego systemu e-zdrowia. Wyraził nadzieję, że prace nad tym projektem będą realizowane zgodnie z harmonogramem.

REKLAMA

Wiceprezes zarządu firmy informatycznej Kamsoft Grzegorz Mródź podkreślił, że na bazie danych zgromadzonych w elektronicznym koncie pacjenta można budować profil zdrowotny pacjenta, który jest dokładniejszy niż ogólny wywiad lekarski, ponieważ zawiera dane z różnych placówek medycznych.

Jak wyjaśnił, na podstawie zebranych danych możliwe byłoby także realne przewidywanie przyszłego zdrowia pacjenta, a lekarz mógłby skupić się na "projektowaniu zdrowia pacjenta".

Jak mówił ekspert informatyki w ochronie zdrowia dr Rooger Wallhouse, w Anglii jest wprowadzana informatyzacja systemu ochrony zdrowia, a pacjenci mają już indywidualne bazy danych o swoim leczeniu. "Lekarze jeszcze w małym stopniu korzystają z dostępu do tych baz danych, ponieważ nie mają takiej praktyki" - ocenił.

Wallhouse poinformował, że Wielka Brytania zaplanowała wprowadzanie oszczędności w systemie ochrony zdrowia. Jednym z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które ma temu służyć, jest nastawienie na odejście od kosztownego leczenia pacjentów w szpitalach na rzecz tele-leczenia w przypadku chorób przewlekłych. Dodał, że badania prowadzone w tym zakresie pokazały, że skuteczność tej formy leczenia.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (OSOZ), tworzony przez informatyczną firmę Kamsoft, ma ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent, który zdecyduje się na udział w systemie, otrzyma anonimowe indywidualne konto zdrowotne, na którym gromadzone będą informacje o jego zdrowiu, wynikach badań laboratoryjnych, zażywanych lekach i wizytach lekarskich. W elektronicznej kartotece pacjenta będzie można także umieszczać pliki np. z dotychczasowymi prześwietleniami. System jest testowany, a dostęp do niego ma być dobrowolny i bezpłatny.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA