REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złóż oświadczenie do 30 kwietnia

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy sprzedali w 2007 roku nieruchomość i zapłacili podatek, a przysługiwało im prawo do ulgi meldunkowej, mogą odzyskać podatek. Trzeba skorygować PITa i złożyć stosowne oświadczenie.

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady rozliczania transakcji związanych z obrotem nieruchomościami. Po pierwsze, nowa jest sama stawka podatku. Od sprzedaży domu lub mieszkania trzeba zapłacić 19-proc. PIT płacony od uzyskanego dochodu. Wcześniej był to 10-proc. podatek od przychodu. Po drugie, podatek ze sprzedaży nieruchomości wykazujemy w rocznym zeznaniu podatkowym. Poprzednio był to specjalny druk PIT-23. Po trzecie, zlikwidowano większość ulg podatkowych, ale wprowadzono też jedną nową - ulgę meldunkową.

I właśnie z tą nową ulgą będą głównie wiązały się ewentualne korekty zeznań rocznych z wykazanym podatkiem od sprzedaży nieruchomości.

Liczenie okresu zameldowania

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia lokalu lub domu, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Po wprowadzeniu tej ulgi pojawił się problem, od kiedy liczyć zameldowanie.

Początkowo Ministerstwo Finansów i niektóre urzędy skarbowe twierdziły, że okres zameldowania należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości. Takie stanowisko powodowało, że wiele osób ze zwolnienia skorzystać nie mogło. Dotyczy to zwłaszcza podatników, którzy w mieszkaniu lub domu byli zameldowani od urodzenia, stali się ich właścicielami w 2007 roku i zaraz chcieli sprzedać te nieruchomości.

Tę niekorzystną linię interpretacyjną przerwały na szczęście orzeczenia niektórych sądów administracyjnych, np. z Warszawy. Sądy podkreślały, że okres zameldowania należy liczyć od momentu faktycznego zameldowania, a nie nabycia nieruchomości.

W związku z tymi rozbieżnościami Ministerstwo Finansów wydało 19 lutego 2008 r. ogólną interpretację podatkową w sprawie ulgi meldunkowej (nr DD2/033/0557/ SKT/07/1682).

Przychyliło się w niej do interpretacji sądów - meldunek liczy się od dnia faktycznego zameldowania. I tu pojawił się drugi problem. Część podatników przez niekorzystną i co więcej błędną interpretację organów podatkowych straciło ulgę meldunkową, bo nie złożyło oświadczenia o prawie do ulgi do właściwego urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne oświadczenie

REKLAMA

Jednym z warunków uprawniającym do skorzystania z ulgi meldunkowej jest złożenie przez podatnika oświadczenia w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości, że przysługuje mu prawo do ulgi.

W praktyce nikt takiego dokumentu nie złożył. Po pierwsze, dlatego że urzędy informowały podatników, że nie mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, bo okres zameldowania należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości, a nie faktycznego zameldowania. Po drugie, urzędnicy nie przyjmowali oświadczeń od podatników, nawet, jak ci chcieli je złożyć.


W związku z tym Minister Finansów przedłużył termin na złożenie oświadczeń w sprawie ulgi meldunkowej, wydając specjalne rozporządzenie. Podatnicy, którzy sprzedali nieruchomość w 2007 roku i nie złożyli stosownego oświadczenia, mimo że mieli do tego prawo, mogą to jeszcze zrobić do 30 kwietnia 2008 r. Natomiast osoby, które sprzedaży dokonały już w 2008 roku, termin ten mają wydłużony do 30 kwietnia 2009 r. (patrz wzór 1).

 


Zatem podatnicy, którzy w ubiegłym roku sprzedali mieszkanie i mogli skorzystać z ulgi meldunkowej, a stracili ją przez niezłożenie oświadczenia o tym zwolnieniu, mogą jeszcze to zrobić i odzyskać ulgę. Jeśli roczny PIT z wykazanym podatkiem z tytułu zbycia mieszkania lub domu został już złożony, a podatek zapłacony, wystarczy złożyć korektę zeznania i wraz z nią dołączyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku i jego zwrot (patrz wzór 2).


Korekta zeznania

REKLAMA

Podatek ze sprzedaży mieszkania czy domu, której podatnik dokonał po 1 stycznia 2007 r., trzeba wykazać w rocznym PIT. Z uwagi na fakt, że dochodów ze zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami z innych źródeł, w rocznych zeznaniach zostały wydzielone specjalne rubryki na wpisanie podatku z transakcji sprzedaży. Jednak te specjalne rubryki zostały uwzględnione tylko w trzech zeznaniach: PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Nie ma ich ani w PIT-37, ani w PIT-28.

W związku z tym podatnicy, którzy złożyli już jeden ze wskazanych druków z wykazanym podatkiem ze sprzedaży nieruchomości, a mogą odzyskać ulgę meldunkową, powinni złożyć korektę zeznania podatkowego. W tym celu trzeba jeszcze raz wypełnić zeznanie już bez wykazanego podatku ze sprzedaży nieruchomości lub prawa związanego z nieruchomością. Na nowym druku trzeba zaznaczyć odpowiedni kwadrat - korekta. Co więcej, do skorygowanego formularza trzeba będzie dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty (patrz wzór 3), czyli wyjaśnić, dlaczego to samo zeznanie składane jest po raz drugi.


Na tym jednak nie koniec papierkowej roboty. Skoro podatnik złożył PIT ze wskazanym podatkiem, powinien poprosić o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot. Jednak będzie tak tylko w sytuacji, gdy podatnik, który złożył PIT z podatkiem od sprzedaży nieruchomości, wpłacił go już do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji do korekty deklaracji i jej uzasadnienia będzie trzeba dołączyć jeszcze wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i jej zwrot. Warto też wskazać w tym wniosku, w jakiej formie zwrot powinien nastąpić.

Ważne!

Specjalne rubryki dla wpisania 19-proc. podatku od zbycia nieruchomości lub praw związanych z nieruchomościami przewidują tylko zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-38

WARUNKI UPRAWNIAJĄCE DO ULGI MELDUNKOWEJ

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej, musi:

• zameldować się na co najmniej 12 miesięcy na pobyt stały w mieszkaniu lub domu przed datą zbycia

• być właścicielem mieszkania lub budynku (nie posiadając tytułu własności podatnik nie mógłby w ogóle dokonać takiej transakcji)

• w terminie 14 dni od dnia zbycia złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym, że spełnia warunki do zwolnienia.

 

30 kwietnia 2008 r. mija termin złożenia oświadczenia o prawie do ulgi meldunkowej od nieruchomości sprzedanych w 2007 roku

30 kwietnia 2009 r. mija termin złożenia oświadczenia o prawie do ulgi meldunkowej od nieruchomości sprzedanych w 2008 roku

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz.U. nr 59, poz. 361).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego [SONDAŻ]

Sondaż Opinia24 dla 2 tury wyborów przeprowadzony na zlecenie RMF FM: kto lepiej zadba o interesy na arenie międzynarodowej. Jakie są wyniki badania? Oprócz odpowiedzi na pytanie sondażowe widać m.in., że kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego.

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

Pojęcie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia pojawia się w ustawie – Prawo zamówień publicznych kilkanaście razy. Tak naprawdę jednak sprowadza się do dwóch sytuacji: skrócenia terminu składania ofert, ofert wstępnych czy wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia. Z uwagi na to, że regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, często powoduje niesłuszne obawy przed jej stosowaniem.

Absurd renty wdowiej: Świadczenia nie otrzyma wdowa, która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety [nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli]

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które można wnioskować od 1 stycznia 2025 r. Okazuje się, że nie będzie ono jednak przysługiwało wdowom (i odpowiednio – wdowcom), którzy w dniu śmierci współmałżonka – nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Przy czym owa wspólność małżeńska, nie jest tym samym co ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami. Świadczenia nie otrzyma zatem wdowa która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety, ani wdowiec, który został „porzucony” przez żonę dla innego mężczyzny – nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli.

Zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa terminy wypłaty pieniędzy. Kiedy przelewy trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w czerwcu.

REKLAMA

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Dodatek emerytalno-rentowy dla ojców nie tylko dla matek. Wielki przełom w interpretacji przepisów [wyrok TSUE]

Jakiś czas temu opisywaliśmy dodatki do emerytury czy renty dla kobiet, jak i świadczenie MAMA 4+. Teraz przyszedł czas na analizę bardzo aktualnego wyroku TSUE bo z 15 maja 2025 r. dotyczącego dodatku emerytalno-rentowy dla ojców, nie tylko dla matek mających jedno lub większą liczbę dzieci biologicznych lub przysposobionych. To wielki przełom w interpretacji przepisów. Czas więc zająć się bardziej szczegółowo zagadnieniami w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

REKLAMA

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

REKLAMA