REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoś nabycie mieszkania w gminie

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nabywca działki mieszkania lub domu, powinien złożyć gminie odpowiednią informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Ma na to 14 dni od daty nabycia.

 

Nabycie mieszkania czy domu to nie tylko formalności związane z podpisaniem aktu własności czy konieczność założenia lub zmiany w księdze wieczystej. Na nowym właścicielu ciążą także obowiązki podatkowe. Budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Kiedy powstaje obowiązek

Co do zasady obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie.

Ważne!

Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień z podatku, zarówno ustawowych, jak i wprowadzonych uchwałą rady gminy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ostatecznym wykończeniem.

Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeśli podatnik np. sprzeda czy podaruje dom, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ustaje z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym miało miejsce to zdarzenie. Jeżeli obowiązek uiszczania tej daniny powstał albo ustał w trakcie roku podatkowego, podatek płaci się proporcjonalnie tylko za część roku.

W przypadku osób fizycznych, podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustalany jest w drodze decyzji. Podatnik czeka na decyzję, na mocy której zobowiązany jest do uiszczenia podatku. Decyzje wydaje organ podatkowy, czyli wójt gminy (burmistrz, prezydent) właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, czyli np. mieszkania czy domu.

Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. W przypadku mieszkań czy domów podatek od nieruchomości nie jest zazwyczaj wysoki. Dlatego można zapłacić całą kwotę od razu.

Informacja od osoby fizycznej

REKLAMA

Wiele osób po przejściu całej żmudnej procedury związanej z nabyciem nowego lokum zapomina o odwiedzeniu urzędu gminy. Zgodnie z przepisami osoby fizyczne mają obowiązek złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru. Informacja musi trafić do organu w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia określonego przepisami zdarzenia.

Mówiąc prościej, obowiązek złożenia informacji powstanie nie tylko wtedy, gdy nieruchomość została kupiona czy wybudowana. Obowiązek informowania gminy obejmuje także wszelkie zmiany mające wpływ na wysokość podatku. Będzie to dla przykładu rozbudowa domu i w konsekwencji zwiększenie jego powierzchni, operacje mające wpływ na powiększenie działki czy jej zmniejszenie itp. Informację trzeba złożyć w terminie 14 dni od wystąpienia powyższych zmian.

Formularze są ustalane przez gminy i tam można je znaleźć. Podatnik, oprócz danych adresowych i personalnych, zamieści w nich m.in. informacje dotyczące daty nabycia własności, rodzaju własności, powierzchni budynków i gruntów.

Formalności tych dopełnisz w tym urzędzie gminy, na której terenie znajduje się nieruchomość.

Na koniec jeszcze jednak informacja praktyczna. Oczywiście niezłożenie informacji w terminie 14 dni stanowi naruszenie obowiązków podatkowych i może być podstawą wymierzenia przez organ podatkowy (w tym przypadku organ gminy) sankcji karnych skarbowych. I warto o tym pamiętać. W praktyce jednak gminy rzadko sięgają do tak drastycznych środków i nie nakładają na właścicieli mieszkań dodatkowych kar.

KTO MUSI ZAPŁACIĆ PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Podatnikami podatku od nieruchomości jest:

• właściciel

• użytkownik wieczysty

• samoistny posiadacz

• w niektórych przypadkach - posiadacz zależny nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA