REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cudzoziemiec rozliczy się z polską żoną

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W rozliczeniu za 2008 rok cudzoziemcy będą mogli złożyć małżeński PIT w Polsce. Obcokrajowcy skorzystają też z preferencji w PIT przewidzianych dla samotnych rodziców.  

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza wiele zmian w zakresie rozliczeń PIT w Polsce obcokrajowców. Już w rozliczeniu za 2008 rok będą oni mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy preferencji przewidzianych dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Od 2009 roku cudzoziemcy będą mogli wybrać sposób opodatkowania dochodów uzyskanych w Polsce - albo według zryczałtowanej 20-proc. stawki, albo według skali PIT.

Zdaniem ekspertów, aby nowe przepisy dobrze wykorzystać, warto się do ich stosowania odpowiednio przygotować.

Zeznanie małżeńskie

REKLAMA

Zacznijmy od omówienia nowych zasad przewidzianych dla nierezydentów co do wspólnego opodatkowania małżonków. Znowelizowane przepisy ustawy o PIT umożliwią łączne rozliczenie małżonków w sytuacji, gdy jedno z nich nie jest rezydentem podatkowym w Polsce. Michał Grzybowski, doradca podatkowy, dyrektor w Ernst & Young, podkreśla, że warunkiem do skorzystania z tej preferencji jest to, aby małżonek ten pozostawał rezydentem podatkowym w kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Dodatkowo, aby skorzystać z takiego rozliczenia, małżonkowie powinni uzyskać minimum 75 proc. wszystkich swoich przychodów na terytorium Polski.

- Taki pułap może zostać osiągnięty, jeżeli podatnik lub małżonek większość roku pracował w Polsce, a z zagranicy uzyskał np. dochody za kilka miesięcy pracy. Aby efektywnie i prawidłowo dokonać rozliczenia rocznego, podatnicy będący w takiej sytuacji powinni skompletować dokumenty dotyczące zagranicznych zarobków - podpowiada Michał Grzybowski.

Dodaje, że trzeba będzie też uzyskać certyfikat rezydencji kraju, w którym nadal posiada się miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warto zadbać o uzyskanie takiej dokumentacji teraz lub najpóźniej tuż po zakończeniu roku podatkowego 2008 - radzi Michał Grzybowski.

Samotni rodzice

REKLAMA

Kolejna preferencja, z której będą mogli skorzystać cudzoziemcy, to złożenie w Polsce zeznania przez rezydentów jako rodziców samotnie wychowujących dzieci. Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że z punktu widzenia podatnika istotne będzie to, czy spełni on warunki uprawniające go do złożenia zeznania wspólnie z dzieckiem w Polsce. Takiej weryfikacji można dokonać już teraz. Kolejną sprawą będą dokumenty, które mogą być przedmiotem analizy polskiego fiskusa.

- Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PIT, uprawnionym do wspólnego rozliczenia się z dzieckiem w Polsce będzie taki samotny rodzic, który ma dla celów podatkowych miejsce zamieszkania w innym państwie UE lub państwie należącym do EOG lub Szwajcarii - tłumaczy Anna Misiak.

Podkreśla, że podstawowym dowodem dokumentującym ten warunek będzie certyfikat rezydencji wydany przez władze podatkowe państwa, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Anna Misiak podpowiada też, że już teraz warto sprawdzić, jak szybko i na jakich warunkach podatnik może pozyskać taki certyfikat. Kolejnym istotnym dokumentem może okazać się potwierdzenie wysokości całkowitych przychodów osiągniętych przez podatnika w danym roku. Polski urząd skarbowy może po złożeniu przez podatnika zeznania podatkowego wymagać przedstawienia takiego potwierdzenia.

- Podatnik powinien już teraz sprawdzić, jak szybko pozyska taki dokument - mówi Anna Misiak.

Forma opodatkowania

Trzecią ważną zmianą, jaka znalazła się w noweli PIT, jest sposób opodatkowania dochodów uzyskanych w Polsce przez obcokrajowców. Marcin Panek, doradca podatkowy, prawnik w kancelarii White & Case, wyjaśnia, że cudzoziemcy posiadający rezydencję podatkową innego niż Polska państwa UE, EOG lub Szwajcarii będą mieli możliwość wyboru formy opodatkowania niektórych kategorii dochodów (np. dochodów z praw autorskich, umów zleceń i o dzieło, zasiadania w zarządach i radach nadzorczych spółek kapitałowych).

Zamiast zryczałtowanego 20-proc. podatku kalkulowanego od kwot brutto (czyli bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu) będą mogli wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, tzn. według obowiązującej w 2009 roku skali podatkowej (18 i 32 proc.), ale z możliwością pomniejszania przychodów o koszty ich uzyskania.

- Taki wybór będzie miał sens wtedy, gdy na skutek zastosowania zasad ogólnych efektywny poziom opodatkowania ich dochodów będzie niższy niż 20 proc., np. gdy przychód będzie stosunkowo niski, a zatem będzie podlegał 18-proc. stawce podatku lub gdy koszty uzyskania przychodu (ustawowe lub rzeczywiste) będą na tyle wysokie, że efektywna stawka od dochodu będzie dla takich osób korzystniejsza - wylicza Marcin Panek.

Stwierdza też, że możliwość wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych może mieć sens również w przypadku wyboru przez takiego cudzoziemca wspólnego rozliczenia podatkowego z małżonkiem (co nowelizacja ustawy o PIT również pod pewnymi warunkami przewiduje), gdyż może to prowadzić do obniżenia efektywnego obciążenia podatkowego poniżej 20 proc.

- Opisana możliwość została przewidziana tylko dla rezydentów podatkowych takich państw, z którymi istnieje podstawa prawna dla tzw. wymiany informacji podatkowych między władzami podatkowymi Polski oraz tego państwa. Taką podstawą prawną jest najczęściej właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli zawiera klauzulę wymiany informacji - argumentuje ekspert z White & Case.

Dodaje, że z formalnego punktu widzenia takie osoby muszą również pamiętać o konieczności udokumentowania swojej rezydencji podatkowej stosownym certyfikatem wystawionym przez władze podatkowe obcego państwa, a także o obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego.

 

 

 

 

 

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA