REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlopy w równoważnym czasie pracy

REKLAMA

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w równoważnym czasie pracy jest taki sam jak zatrudnionego w systemie podstawowego czasu pracy. Różni się jednak sposobem jego udzielania. Dla zatrudnionego 1 dzień urlopu może obniżyć jego wymiar o 12, a nawet 16 godzin.
 
System równoważnego czasu pracy polega na możliwości wydłużania czasu pracy w pewnych dniach (do granic wskazanych w przepisach) przy odpowiednim jego skróceniu w innych dniach.
Równoważny czas pracy występuje w następujących przepisach Kodeksu pracy:
• art. 135 § 1 – możliwość przedłużenia dobowego czasu pracy w niektórych dniach do 12 godzin; zrównoważenie krótszym dniem pracy lub dniami wolnymi w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca;
• art. 135 § 2 – przedłużenie dobowe takie jak w art. 135 § 1; okres rozliczeniowy może być przedłużony do maksymalnie 3 miesięcy – musi to być „szczególnie uzasadnione”,
• art. 135 § 3 – przedłużenie dobowe takie jak w art. 135 § 1; okres rozliczeniowy może zostać przedłużony do maksymalnie 4 miesięcy – przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych,
• art. 136 – maksymalne dobowe wydłużenie czasu pracy do 16 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca – przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy,
• art. 137 – dobowe przedłużenie do maksymalnie 24 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca – dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych (w niektórych przypadkach także 3 lub 4 miesiące).
• Jak udzielamy urlopów
Obecnie urlopu udzielamy w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy tego pracownika w danym dniu. Nie ma znaczenia ani system, ani też wymiar czasu pracy obowiązujący daną osobę – zawsze urlop powinien zostać przeliczony na godziny i udzielany w taki właśnie sposób. Takie postanowienie podyktowane zostało właśnie mnogością systemów i rozkładów czasu pracy w obecnych przepisach Kodeksu. Inne jego udzielanie mogłoby prowadzić do licznych paradoksów.
PRZYKŁAD
Pracownik wykonuje pracę przez 3 dni w tygodniu po 10 godzin, a przez 2 po 5 godzin. Gdybyśmy udzielali mu urlopu w wymiarze dziennym, to biorąc urlop na dni o wydłużonym czasie pracy wykorzystywałby tylko 3 dni urlopu, a faktycznie zwalniałby się tym samym z 3/4 tygodniowego wymiaru czasu pracy.

Wymiar przysługującego pracownikowi, z uwzględnieniem ukończonej szkoły i stażu pracy, urlopu podawany jest nadal w dniach. Zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
• W „nierównym” rozkładzie czasu pracy
Równoważny czas pracy charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem czasu pracy w poszczególnych dniach. Prawidłowe udzielanie urlopu będzie związane z wykorzystaniem w poszczególnych dniach różnej liczby godzin urlopu.
PRZYKŁAD
Rozkład czasu pracy Jana K. w danych dwóch tygodniach wygląda tak:
• od poniedziałku do środy – praca po 12 godzin,
• czwartek wolny,
• piątek – 5 godzin,
• poniedziałek i wtorek – znowu po 12 godzin,
• środa – 10 godzin,
• czwartek – 4 godziny,
• piątek – 4 godziny.
Janowi K. przysługuje rocznie 26 dni urlopu. Przeliczając to na godziny otrzymujemy 208 godzin (dzień urlopu równy jest 8 godzinom).
Pracodawca udziela mu urlopu na okres od poniedziałku do następnej środy (razem 7 dni roboczych, gdyż czwartek jest dniem wolnym). W okresie tym powinien przepracować 75 godzin. Z godzinowego rocznego wymiaru urlopu odejmujemy zatem 75 godzin i pozostają do wykorzystania 133 godziny (czyli dokładnie 16,62 dnia).

Jeżeli pod koniec roku pozostaną pracownikowi godziny urlopu, które nie wynoszą pełnych 8 godzin (np. 5), można mu udzielić urlopu na część dnia pracy (art. 1542 § 4 k.p.). Rozliczenie „pozostałości” dnia może nastąpić bądź pod koniec roku, bądź w czasie udzielania ostatniego urlopu w danym roku.
PRZYKŁAD
W stosunku do Marka S. – pracownika ochrony – często jest wykorzystywana możliwość stosowania maksymalnych, 24-godzinnych wydłużeń dobowego wymiaru czasu pracy. Rozkład jego czasu pracy wygląda następująco:
• poniedziałek – zaczyna pracę o 20.00, kończy o 20.00 we wtorek,
• następnego dnia, tj. w środę – ma wolne,
• czwartek – pracuje od 10.00 do 20.00 (10 godzin),
• piątek – pracuje przez 24 godziny od godz. 10.00 (a więc do 10.00 w sobotę),
• niedziela – wolna,
• poniedziałek – pracuje od 20.00 do 6.00 we wtorek (10 godzin),
• wtorek – pracuje od 20.00 do 20.00 w środę,
• środa, czwartek i piątek wolne.
Marek S. bierze urlop w piątek w pierwszym tygodniu. Należy uznać, że urlop ten będzie obejmował także część soboty (ponieważ urlop powinien zostać udzielony na cały dzień pracy – w tym przypadku 24 godziny). De facto urlop ten obniży roczny wymiar urlopu o 24 godz.: 8 godz. = 3 dni. Jeżeli wnioskowałby o urlop na te dwa tygodnie, wykorzystałby 92 godziny urlopu (tyle powinien w tym okresie przepracować; pamiętajmy, że urlopu udzielamy tylko w dniach, które są dla pracownika dniami pracy), czyli 11,5 dnia.

• Urlopy „niepełnoetatowców”
W przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy musimy w pierwszej kolejności przedstawić roczny wymiar urlopu w stosunku do części etatu, na jaki dana osoba jest zatrudniona. Jeżeli jest to np. 1/4 etatu i pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to roczny wymiar urlopu wynosić będzie 6,5 dnia. Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia, czyli będzie to 7 dni. Równe jest to 56 godzinom. Urlopu udzielamy w wymiarze godzinowym (zasada ta dotyczy wszystkich pracowników, bez względu na wymiar czasu pracy), oczywiście w dniach, które są dla tego pracownika dniami pracy.
Inaczej jest w sytuacji, w której pracownik zatrudniony na niepełnym etacie ma w 5-dniowym tygodniu pracy dni pracy i dni wolne.
PRZYKŁAD
Pracownik Józef H. jest zatrudniony na 3/4 etatu przy pracach polegających na dozorze urządzeń.
W danym tygodniu rozkład jego czasu pracy wygląda następująco:
• poniedziałek – 12 godzin,
• wtorek – zawsze wolne,
• środa – 8 godzin,
• czwartek – 2 godziny,
• piątek – 6 godzin.
Po zsumowaniu czasu pracy w tym tygodniu widać, że jest to tydzień wyrównywania wcześniejszych przedłużeń (liczba godzin pracy tej osoby wynosi 28 godzin; 3/4 etatu to tygodniowo 30 godzin, a mamy do czynienia z systemem czasu pracy, w którym występować mogą nawet znaczne wydłużenia w poszczególnych tygodniach).
Józefowi H. przysługuje 26 dni urlopu. 3/4 z tego to 19,5 dnia, zaokrąglamy wynik do 20 dni i po przeliczeniu na godziny otrzymujemy 160 godzin. Tydzień urlopu obniży ten wymiar o wskazane 28 godzin (pamiętając, że urlopu udzielamy tylko na dni pracy – w tym przypadku poniedziałek, środę, czwartek i piątek). Pozostaną zatem 132 godziny urlopu do wykorzystania.

W każdym przypadku należy precyzyjnie określić dni, na które udzielany jest urlop. Od wymiaru godzinowego pracy w danym dniu zależy też wielkość wykorzystanego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Marek Rotkiewicz
Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Urlopy w równoważnym czasie pracy

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA