REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Po 1 maja 2004 r. obywatele nowych państw członkowskich mogą korzystać z przywilejów wynikających z członkostwa w UE również w zakresie zatrudnienia. W grupie państw, które cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków pod względem zatrudnienia, a które nie wprowadziły okresów przejściowych, jest Wielka Brytania.
Warunki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii
 
Rząd brytyjski zdecydował się na otwarcie granic dla osób, które chcą przyjechać i pracować w Wielkiej Brytanii. Pracownicy z ośmiu państw – Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii, mają dostęp do brytyjskiego rynku pracy poprzez system rejestracji pracowników. Otworzenie rynku pracy dla zarejestrowanych pracowników z krajów wspomnianej „ósemki” oznacza, że Wielka Brytania w przeciwieństwie do większości krajów członkowskich UE gwarantuje, że osoby, które przyjadą do pracy, będą pracować legalnie i będą chronione przez jej prawo pracy.
W celu podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii Polak musi posiadać ważny paszport lub dowód tożsamości. Od 1 maja 2004 r. obywatele polscy powinni zarejestrować się w Wydziale ds. Imigracji i Narodowości (ang. Imigration and Nationality Directorate) brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (ang. Home Office).
Niektóre grupy osób nie muszą się rejestrować, np. jeśli pracują na zasadzie samozatrudnienia, jeśli pracowały legalnie w Wielkiej Brytanii przez okres co najmniej 12 miesięcy przed 1 maja 2004 r.
WAŻNE
Wnioski i dalsze informacje dotyczące rejestracji dostępne są w Wydziale Wydawania Formularzy Home Office – (0044) 870 241 0645 (jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub masz problemy ze słuchem, dostępny jest darmowy telefon tekstowy – 00 44 800 389 82 89) lub do pobrania na stronie internetowej www.ind.homeoffice.gov.uk

• Przepisy dotyczące pracowników
Większość przepisów dotyczących zatrudnienia zostało ujednoliconych w jednym akcie prawnym – ustawie o prawach zatrudnienia (Employment Rights Act z 1996 r., zmienionym kilkukrotnie m.in. przez ustawę o stosunkach pracowniczych – Employment Relations Act z 1999 r. oraz ustawę o zatrudnieniu – Employment Act z 2002 r.).

Więcej informacji i porad dotyczących legislacji można uzyskać od Advisory Conciliation and Arbitration Service (ACAS), która ma za zadanie dążyć do polep- szania warunków zatrudnienia i wynagradzania pracowników (informacje na stronie internetowej www.acas.org.uk).
• Forma i treść umowy o pracę
Prawny stosunek między pracodawcą i pracownikiem jest ustalany w drodze umowy. Umowa taka istnieje, gdy obie strony uzgodnią jej warunki. Domniemuje się istnienie umowy już w momencie rozpoczęcia pracy na warunkach zaoferowanych przez pracodawcę.
WAŻNE
Według prawa brytyjskiego umowa o pracę nie musi – co do zasady – zostać zawarta na piśmie.
Pracownik jest jednak uprawniony do domagania się od pracodawcy pisemnego oświadczenia dotyczącego podstawowych warunków zatrudnienia.
Obowiązek zawarcia pisemnej umowy o pracę dotyczy np. umów z praktykantami przyuczającymi się do zawodu. Natomiast oświadczenie w sprawie podstawowych warunków zatrudnienia pracodawca jest zobowiązany do przekazania zatrudnionemu na piśmie w terminie 2 miesięcy od momentu podjęcia przez pracownika pracy.
W treści takiego oświadczenia powinny się znajdować informacje dotyczące:
• wynagrodzenia,
• godzin pracy,
• dni wolnych od pracy,
• okresów wypowiedzenia pracy,
• procedur dyscyplinarnych i odwoławczych.

Jeżeli pracownik nie otrzyma takiego oświadczenia, to może wnieść sprawę do sądu pracy.
• Minimalne wynagrodzenie
Począwszy od 1 października 2002 r. pracownicy są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia przynajmniej na poziomie minimum krajowego (ang. National Minimum Wage – NMW).
Minimalne wynagrodzenie pracownicze wynosi w Wielkiej Brytanii 4,50 funtów na godzinę, z tym że pracownicy między 18. a 21. rokiem życia mogą otrzymywać wynagrodzenie niższe, jednak nie mniej niż 3,80 funtów na godzinę.
Powyższe zasady nie dotyczą np. osób samozatrudnionych, osób poniżej 18. roku życia, wolontariuszy, stażystów i praktykantów (osób przyuczających się do zawodu) poniżej 19. roku życia czy też studentów, którzy świadczą pracę w ramach kursów uczelnianych.
WAŻNE
Więcej informacji można uzyskać:
telefonicznie – informacja brytyjskiego resortu przemysłu i handlu: Department of Trade and Industry – National Minimum Wage, tel. 00 44 (0) 845 6000 678,
w internecie – na stronach: www.dti.gov.uk/er/nmw/index.htm albo www.tiger.gov.uk

• Przepisy dotyczące czasu pracy i urlopów
Przepisy rozporządzenia z 1998 r. w sprawie czasu pracy regulują podstawowe normy czasu pracy dla wszystkich zatrudnionych.
W Wielkiej Brytanii obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy, ale w indywidualnych przypadkach zatrudnieni mogą pracować dłużej. Średni dzienny limit czasu pracy wynosi 8 godzin. Ponadto pracownikowi przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w 24-godzinnym okresie rozliczeniowym i jeden dzień w tygodniu wolny od pracy. Jeżeli zatrudniony pracuje dłużej niż 6 godzin dziennie, to przysługują mu wówczas przerwy w pracy – 20 min przerwy na każde 6 godzin, przy czym nie mogą to być na początku ani na końcu tego okresu. Dokładny moment należy ustalić z pracodawcą. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego wynosi 4 tygodnie rocznie.
WAŻNE
Zatrudnieni w handlu czy też w zakładach gier losowych (totalizatorach sportowych itp.) nie mogą być zwolnieni, ani gorzej traktowani ze względu na odmowę pracy w niedzielę.
Szczególne przepisy dotyczą pracowników młodocianych (ang. young workers – osoby poniżej 18. roku życia).
Są o­ni uprawnieni dodatkowo do:
• 12 następujących po sobie godzin odpoczynku między każdym dniem roboczym,
• 2 dni wolnych od pracy tygodniowo oraz 30 min przerwy w ciągu dnia, w sytuacji gdy dzienny okres zatrudnienia wynosi powyżej 4,5 godziny,
• 4 tygodni płatnego urlopu rocznie.

Pracownicy mogą wnieść sprawę do sądu pracy w przypadku odmowy udzielania przez pracodawcę przysługujących okresów odpoczynku, przerw w pracy czy też płatnych urlopów.
• Okresy wypowiedzenia
Zwolniony pracownik, który świadczył nieprzerwaną pracę przez co najmniej 1 rok, może domagać się pisemnego uzasadnienia przyczyn rozwiązania umowy. Pracodawca powinien sporządzić i przekazać uzasadnienie w terminie 14 dni od jego żądania. Uzasadnienie może zostać przekazane w formie pisemnej lub ustnej).
Pracownica zwolniona w trakcie ciąży, urlopu macierzyńskiego albo wychowawczego ma prawo do pisemnego oświadczenia dotyczącego przyczyn zwolnienia bez względu na długość zatrudnienia oraz bez względu na to, czy zażądała takiego uzasadnienia. Jednak niezgodne z prawem jest zwolnienie kobiety z powodu ciąży (nawet planowanej). Nie można również zwolnić pracownicy w ciąży, w okresie urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego.
Trzeba dodać, iż w przypadku ciąży czy spraw związanych z macierzyństwem mamy do czynienia z przesłanką, którą sądy pracy traktują automatycznie jako podstawę do unieważnienia zwolnienia i przywrócenia do pracy.
Minimalne okresy wypowiedzenia obejmują:
• po przepracowaniu 1 miesiąca – 1 tydzień,
• po przepracowaniu 2 lat – 2 tygodnie,
• po przepracowaniu 3 lat – 3 tygodnie,
• na tej zasadzie co roku okres wypowiedzenia zwiększa się o 1 tydzień – aż do osiągnięcia 12 tygodni wypowiedzenia po przepracowaniu 12 lat lub więcej.

Powyższe okresy są minimalnymi, co oznacza, iż można zawrzeć bardziej korzystne postanowienia (wydłużając okresy wypowiedzeń) w zawartej z pracodawcą umowie o pracę.
Więcej szczegółowych informacji w języku polskim o zasadach zatrudnienia i rejestracji w Wielkiej Brytanii można znaleźć w internecie, na oficjalnej stronie Home Office, pod adresem:
http://www.workingintheuk. gov.uk/working in the uk/en/homepage/schemes and programmes/worker registration/polish. html

Jacek Goliński
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA