REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyjąć do pracy obcokrajowca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

4 KROKI
1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.
4 KROKI
Jak przyjąć do pracy obcokrajowca
1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.

O przyrzeczenie i zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce może ubiegać się tylko przyszły pracodawca. Może jednak upoważnić swojego pełnomocnika lub inną osobę, by w jego imieniu prowadziła sprawy związane z uzyskaniem wspomnianych dokumentów. By pracodawca mógł wystąpić o zgodę na zatrudnienie obcokrajowca, nie może znajdować się w stanie upadłości lub likwidacji. Musi też udokumentować fakt posiadania lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (np. umowę najmu lokalu, zarejestrowaną w urzędzie skarbowym). W jego firmie ponadto musi pracować co najmniej jeden polski pracownik.
Wydanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega kilkuetapowo. Pracodawca musi najpierw wnioskować, a następnie otrzymać od wojewody przyrzeczenie wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Stanowi o­no jednocześnie dla obcokrajowca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce, czyli wizę o symbolu D5 lub decyzję wojewody o zamieszkaniu w naszym kraju na czas oznaczony. Kiedy obcokrajowiec otrzyma już wspomniane dokumenty, wówczas rozpoczyna się procedura wydawania mu zezwolenia na wykonywanie pracy.
Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca, pracodawca musi złożyć w tej sprawie pisemny wniosek. Gdyby obcokrajowiec miał wykonywać pracę w innym województwie, niż to, w którym znajduje się siedziba firmy, wówczas pracodawca musi przedłożyć dwa egzemplarze wniosków. Decyzja w sprawie wydania zezwolenia na pracę będzie bowiem wydawana po zasięgnięciu opinii wojewody, na terenie którego obcokrajowiec wykonywałby swoje zadania. Jest uzależniona także od sytuacji na lokalnym rynku pracy. Brana jest pod uwagę również informacja starosty powiatu, w którym pracodawca ma swoją siedzibę, dotycząca możliwości zatrudnienia przez pracodawcę nowych pracowników, sytuacji na lokalnym rynku pracy, a także informacje pracodawcy o podjętych przez niego działaniach dotyczących powierzenia pracy Polakowi.
Trzeba pamiętać, że umowę o pracę z cudzoziemcem można zawrzeć dopiero po odebraniu zezwolenia na pracę dla niego.

2 Powiadom niezwłocznie wojewodę – w formie pisemnej – o zmianie miejsca wykonywania pracy przez obcokrajowca, szczególnie jeśli znajduje się o­no w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie.

Jeżeli obcokrajowiec będzie zmieniał miejsce wykonywania pracy, to przyrzeczenie lub zezwolenie na jego pracę u danego pracodawcy nie straci ważności, o ile będzie pracował o­n na terenie powiatu, którego dotyczą wydane przez wojewodę dokumenty. Jeżeli jednak pracownik ten będzie wykonywał swoje zadania w innym powiecie niż ten, w którym zostały wydane przyrzeczenie i zezwolenie na pracę dla niego, wówczas mogą zachować ważność, o ile będzie pozwalać na to sytuacja na lokalnym rynku pracy.

3 Jeżeli zagraniczny specjalista nie ukończy pracy w terminie określonym w zezwoleniu na pracę, wówczas możesz złożyć do wojewody wniosek o przedłużenie okresu ważności wydanego dokumentu.

Wojewoda przedłuży przyrzeczenie lub zezwolenie na wykonywanie pracy przez obcokrajowca, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
• okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym wcześniej zezwoleniu lub pracodawca złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej w ciągu 30 dni przed upływem terminu jego ważności,
• cudzoziemiec nadal będzie pracował na tym samym stanowisku, wykonywał pracę tego samego rodzaju lub pełnił tę samą funkcję jak w wydanym wcześniej zezwoleniu.
Zarówno przyrzeczenie, jak i zezwolenie na pracę wojewoda wydaje na czas określony – nie dłuższy niż okres ważności wizy lub zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Oczywiście, jak już wspomniano, wojewoda może przedłużyć ich okres ważności. Dokumenty te są wydawane dla konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcy. Zapisane jest w nich także stanowisko lub rodzaj pracy, jaką będzie wykonywać obcokrajowiec. Jeżeli firma, w której ma pracować cudzoziemiec, zmieni nazwę, jej forma prawna ulegnie przekształceniu lub zakład pracy zostanie podzielony, to wydane już zezwolenia i przyrzeczenia zachowają ważność.

4 Jeżeli cudzoziemiec zrezygnował z pracy, musisz zwrócić wojewodzie obie decyzje (przyrzeczenie na zatrudnienie i zgoda na zatrudnienie cudzoziemca).

Obowiązek zwrotu zezwolenia dotyczy również sytuacji, w których cudzoziemiec zakończył wykonywanie swoich zadań przed upływem terminu, na który dokument został wydany, a także, jeśli w ogóle nie rozpoczął pracy w terminie określonym w zezwoleniu. Pracodawca nie będzie musiał zwracać wspomnianych dokumentów tylko wtedy, gdy opóźnienie w rozpoczęciu pracy przez zagranicznego pracownika nastąpiło w wyniku porozumienia pomiędzy nimi.

Izabela Rakowska
Kto może być zatrudniony bez zezwolenia
Zezwoleń nie muszą posiadać m.in.:
• osoby, które posiadają zezwolenie na osiedlenie się, status uchodźcy nadany w Polsce lub którzy korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,
• osoby, które prowadzą szkolenia, biorą udział w stażach zawodowych, pełnią funkcję doradczą, nadzorczą lub wymagającą szczególnych kwalifikacji i umiejętności w programach realizowanych w ramach działań Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programach pomocowych, także w oparciu o pożyczki zaciągnięte przez polski rząd,
• nauczyciele języków obcych wykonujących pracę w przedszkolach, szkołach i Ochotniczych Hufcach Pracy, jeżeli język, którego nauczają, jest ich językiem ojczystym, w stosunku do których umowy i porozumienia międzynarodowe (których Polska jest stroną) dopuszczają wykonywanie pracy bez zezwolenia,
• studenci studiów dziennych (ale jedynie, gdy pracują w czasie wakacji, przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy), oraz studenci wykonujący pracę w ramach staży zawodowych realizowanych przez organizacje – członków międzynarodowych zrzeszeń studentów,
• małżonkowie obywateli polskich, przebywających na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z zawarciem związku małżeńskiego.
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy trzeba płacić za kolejne przyrzeczenie
Zatrudniam w swojej firmie cudzoziemca. Jego zezwolenie na pracę straci ważność za dwa miesiące, natomiast przyrzeczenie na pracę za pół roku. Czy mimo że przyrzeczenie jest nadal ważne, musimy dokonać kolejnej opłaty na Fundusz Pracy?

TAK. Wojewoda na wniosek pracodawcy może przedłużyć okres ważności wydanego cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca jest objęte, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, opłatą na Fundusz Pracy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Wydane przyrzeczenie będzie jedynie stanowić o konieczności badania sytuacji na rynku pracy (wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę w ramach przyrzeczenia nie wymaga badania rynku pracy).

Czy pracownik z Unii też musi mieć zezwolenie
Chciałbym zatrudnić pracownika z Niemiec do wykonywania prac związanych z obsługą i prowadzeniem biura. Czy muszę uzyskiwać zezwolenie na pracę dla pracownika z Unii Europejskiej lub szukać wcześniej na to miejsce Polaka?
TAK. Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 26 maja 2004 r. w sprawie zakazu ograniczeń w sferze wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. nr 123, poz. 1293) określa ograniczenia dotyczące wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Polski, w stosunku do których stosuje zasadę wzajemności z użyciem środków równoważnych. Niemcy utrzymały ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy polskich pracowników – wprowadziły wraz z Austrią najdłuższy okres przejściowy w tej sprawie, do 2011 r. Wobec tego rząd polski również wprowadził ograniczenia w dostępie do naszego rynku pracy m.in. przez pracowników z Niemiec.

Czy potrzebne inne zezwolenie na drugą działalność
Moja firma prowadzi działalność szkoleniową. Chciałbym przeprowadzić wiele szkoleń dotyczących marketingu i zatrudnić do tego – w ramach umowy o dzieło – cudzoziemca, który jest dyrektorem ds. marketingu w dużej firmie kosmetycznej. Osoba ta posiada kartę pobytu i zezwolenie na pracę (ale tylko w tej firmie). Czy w związku z tym muszę wystąpić o inne zezwolenie na pracę dla tego cudzoziemca?
TAK. Sytuację taką określa precyzyjnie art. 88 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który wskazuje, że przyrzeczenie i zezwolenie na pracę są wydawane na czas określony dla danego cudzoziemca i pracodawcy, a także na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. W tym przypadku warunki, które były podstawą wydania wcześniejszej decyzji, tj. zezwolenia na pracę tego cudzoziemca jako dyrektora ds. marketingu (stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy oraz pracodawca), ulegną zmianie, dlatego należy wystąpić o zezwolenie na pracę cudzoziemca z tytułu zawarcia kolejnej umowy z innym pracodawcą/zleceniodawcą i innego rodzaju pracy.
Izabela Rakowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Kiedy orzeczenie o niepełnosprawności na stałe i komu przysługuje w 2025?

Czy można otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności na stałe? Wbrew obiegowym opiniom, takie orzeczenia nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób w skrajnie ciężkim stanie zdrowia. W 2025 roku wprowadzono nowe wytyczne, które rozszerzają dostęp do orzeczeń bezterminowych m.in. dla osób z chorobami rzadkimi. Wyjaśniamy, na jakich zasadach przyznaje się orzeczenie o niepełnosprawności na stałe, kto może się o nie ubiegać, jakie dokumenty są wymagane i czy można odwołać się od decyzji komisji.

Krwiodawcy chcieli zmian w dniach wolnych: Czy dwa dni wolnego po donacji muszą następować po sobie?

Fundacja Dobre Państwo postulowała, by honorowi dawcy krwi mogli wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych. Sejmowa komisja nie zgodziła się na zmianę przepisów – resort zdrowia uznał jednak propozycję za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa.

Koniec z pozbawianiem seniorów całych majątków i umieszczaniem ich w DPS-ach na koszt gmin. Niemoralna luka prawna przechodzi do przeszłości

Na skutek interwencji Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, które w dniu 18 marca br. zwróciło się do MRPiPS w sprawie konieczności wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w DPS-ach, za które finalnie koszt ponosi gmina (pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania) – MRPiPS powołało specjalny Zespół, którego celem jest reforma systemu pomocy społecznej.

REKLAMA

Porozmawiajmy jak człowiek z człowiekiem - prostym, zrozumiałym językiem. Rozmowa z wirtualnym Ozoroznawcą i jego pierwowzorem

O sztuce prostej komunikacji rozmawiam z... Ozoroznawcą – cyfrowym sobowtórem znanego i cenionego językoznawcy, Tomasza Piekota. Profesor od lat pomaga urzędom pisać zrozumiałym językiem. Moim rozmówcą jest jednak jego asystent AI. Ozoroznawca to tworzony na podstawie wiedzy i doświadczeń profesora ChatGPT. Profesora Piekota poprosiłem o skomentowanie wypowiedzi Ozoroznawcy.
Dr hab. prof. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, jeden z prekursorów upraszczania tekstów urzędowych w Polsce, zwolennik reformy stylu urzędowego i prawnego. Od lat pomaga urzędom przejść na prosty język. Kieruje Pracownią Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, pisze książki i poradniki na temat sztuki komunikacji. Zgodził się wziąć udział w tym eksperymencie.

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Pracownicy 50+ pilnie poszukiwani! Zmiana o 180 stopni na rynku pracy – ale jest pewien haczyk

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy, które mają pomóc osobom po pięćdziesiątce w znalezieniu zatrudnienia. Na wsparcie mogą liczyć także emeryci. Wszystko dzięki ustawie z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która wprowadza dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawców. Ale – jak to często bywa – jest też pewne „ale”.

Dodatek w wysokości minimalnej emerytury. Kto może otrzymać 1900 zł ekstra do emerytury? Jakie warunki trzeba spełnić?

Zaledwie dwa lata temu ten dodatek emerytalny wynosił 565,67 zł miesięcznie. We wrześniu 2023 roku zmieniono jednak prawo, przez co kwota tego dodatku do emerytury została zrównana z minimalną emeryturą. W rezultacie osoby uprawnione do tego świadczenia otrzymują obecnie 1878,91 zł brutto miesięcznie. O jaki dodatek chodzi? Oto szczegóły.

REKLAMA

11 lipca świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.? Jest podpis Prezydenta pod ustawą

W 2025 r. dzień 11 lipca wypada w piątek. Wielu zaczęło zastanawiać się, czy w związku z tym, że właśnie na 11 lipca uchwalono święto państwowe, będzie to dzień ustawowo wolny od pracy i czy tym samym będzie można mieć dłuższy weekend. Opisujemy jak jest i co to za święto 11 lipca. Informacja jest 100% ponieważ Prezydent podpisał już ustawę.

Sejm na żywo: 8 lipca 2025 [Transmisja online]

38. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. 8 lipiec 2025 r.

REKLAMA