REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyjąć do pracy obcokrajowca

REKLAMA

4 KROKI 1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.
4 KROKI
Jak przyjąć do pracy obcokrajowca
1 Pamiętaj, że zatrudniając cudzoziemca, w większości przypadków musisz uzyskać od wojewody zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Przed złożeniem wniosku w tej sprawie musisz jednak uzyskać przyrzeczenie wydania takiego dokumentu.

O przyrzeczenie i zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce może ubiegać się tylko przyszły pracodawca. Może jednak upoważnić swojego pełnomocnika lub inną osobę, by w jego imieniu prowadziła sprawy związane z uzyskaniem wspomnianych dokumentów. By pracodawca mógł wystąpić o zgodę na zatrudnienie obcokrajowca, nie może znajdować się w stanie upadłości lub likwidacji. Musi też udokumentować fakt posiadania lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (np. umowę najmu lokalu, zarejestrowaną w urzędzie skarbowym). W jego firmie ponadto musi pracować co najmniej jeden polski pracownik.
Wydanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega kilkuetapowo. Pracodawca musi najpierw wnioskować, a następnie otrzymać od wojewody przyrzeczenie wydania cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Stanowi o­no jednocześnie dla obcokrajowca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce, czyli wizę o symbolu D5 lub decyzję wojewody o zamieszkaniu w naszym kraju na czas oznaczony. Kiedy obcokrajowiec otrzyma już wspomniane dokumenty, wówczas rozpoczyna się procedura wydawania mu zezwolenia na wykonywanie pracy.
Ubiegając się o uzyskanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca, pracodawca musi złożyć w tej sprawie pisemny wniosek. Gdyby obcokrajowiec miał wykonywać pracę w innym województwie, niż to, w którym znajduje się siedziba firmy, wówczas pracodawca musi przedłożyć dwa egzemplarze wniosków. Decyzja w sprawie wydania zezwolenia na pracę będzie bowiem wydawana po zasięgnięciu opinii wojewody, na terenie którego obcokrajowiec wykonywałby swoje zadania. Jest uzależniona także od sytuacji na lokalnym rynku pracy. Brana jest pod uwagę również informacja starosty powiatu, w którym pracodawca ma swoją siedzibę, dotycząca możliwości zatrudnienia przez pracodawcę nowych pracowników, sytuacji na lokalnym rynku pracy, a także informacje pracodawcy o podjętych przez niego działaniach dotyczących powierzenia pracy Polakowi.
Trzeba pamiętać, że umowę o pracę z cudzoziemcem można zawrzeć dopiero po odebraniu zezwolenia na pracę dla niego.

2 Powiadom niezwłocznie wojewodę – w formie pisemnej – o zmianie miejsca wykonywania pracy przez obcokrajowca, szczególnie jeśli znajduje się o­no w innym powiecie niż ten, którego dotyczy przyrzeczenie lub zezwolenie.

Jeżeli obcokrajowiec będzie zmieniał miejsce wykonywania pracy, to przyrzeczenie lub zezwolenie na jego pracę u danego pracodawcy nie straci ważności, o ile będzie pracował o­n na terenie powiatu, którego dotyczą wydane przez wojewodę dokumenty. Jeżeli jednak pracownik ten będzie wykonywał swoje zadania w innym powiecie niż ten, w którym zostały wydane przyrzeczenie i zezwolenie na pracę dla niego, wówczas mogą zachować ważność, o ile będzie pozwalać na to sytuacja na lokalnym rynku pracy.

3 Jeżeli zagraniczny specjalista nie ukończy pracy w terminie określonym w zezwoleniu na pracę, wówczas możesz złożyć do wojewody wniosek o przedłużenie okresu ważności wydanego dokumentu.

Wojewoda przedłuży przyrzeczenie lub zezwolenie na wykonywanie pracy przez obcokrajowca, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
• okres powierzenia cudzoziemcowi pracy będzie następować bezpośrednio po okresie wskazanym w wydanym wcześniej zezwoleniu lub pracodawca złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia najpóźniej w ciągu 30 dni przed upływem terminu jego ważności,
• cudzoziemiec nadal będzie pracował na tym samym stanowisku, wykonywał pracę tego samego rodzaju lub pełnił tę samą funkcję jak w wydanym wcześniej zezwoleniu.
Zarówno przyrzeczenie, jak i zezwolenie na pracę wojewoda wydaje na czas określony – nie dłuższy niż okres ważności wizy lub zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Oczywiście, jak już wspomniano, wojewoda może przedłużyć ich okres ważności. Dokumenty te są wydawane dla konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcy. Zapisane jest w nich także stanowisko lub rodzaj pracy, jaką będzie wykonywać obcokrajowiec. Jeżeli firma, w której ma pracować cudzoziemiec, zmieni nazwę, jej forma prawna ulegnie przekształceniu lub zakład pracy zostanie podzielony, to wydane już zezwolenia i przyrzeczenia zachowają ważność.

4 Jeżeli cudzoziemiec zrezygnował z pracy, musisz zwrócić wojewodzie obie decyzje (przyrzeczenie na zatrudnienie i zgoda na zatrudnienie cudzoziemca).

Obowiązek zwrotu zezwolenia dotyczy również sytuacji, w których cudzoziemiec zakończył wykonywanie swoich zadań przed upływem terminu, na który dokument został wydany, a także, jeśli w ogóle nie rozpoczął pracy w terminie określonym w zezwoleniu. Pracodawca nie będzie musiał zwracać wspomnianych dokumentów tylko wtedy, gdy opóźnienie w rozpoczęciu pracy przez zagranicznego pracownika nastąpiło w wyniku porozumienia pomiędzy nimi.

Izabela Rakowska
Kto może być zatrudniony bez zezwolenia
Zezwoleń nie muszą posiadać m.in.:
• osoby, które posiadają zezwolenie na osiedlenie się, status uchodźcy nadany w Polsce lub którzy korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,
• osoby, które prowadzą szkolenia, biorą udział w stażach zawodowych, pełnią funkcję doradczą, nadzorczą lub wymagającą szczególnych kwalifikacji i umiejętności w programach realizowanych w ramach działań Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programach pomocowych, także w oparciu o pożyczki zaciągnięte przez polski rząd,
• nauczyciele języków obcych wykonujących pracę w przedszkolach, szkołach i Ochotniczych Hufcach Pracy, jeżeli język, którego nauczają, jest ich językiem ojczystym, w stosunku do których umowy i porozumienia międzynarodowe (których Polska jest stroną) dopuszczają wykonywanie pracy bez zezwolenia,
• studenci studiów dziennych (ale jedynie, gdy pracują w czasie wakacji, przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy), oraz studenci wykonujący pracę w ramach staży zawodowych realizowanych przez organizacje – członków międzynarodowych zrzeszeń studentów,
• małżonkowie obywateli polskich, przebywających na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z zawarciem związku małżeńskiego.
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy trzeba płacić za kolejne przyrzeczenie
Zatrudniam w swojej firmie cudzoziemca. Jego zezwolenie na pracę straci ważność za dwa miesiące, natomiast przyrzeczenie na pracę za pół roku. Czy mimo że przyrzeczenie jest nadal ważne, musimy dokonać kolejnej opłaty na Fundusz Pracy?

TAK. Wojewoda na wniosek pracodawcy może przedłużyć okres ważności wydanego cudzoziemcowi zezwolenia na pracę. Przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca jest objęte, zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, opłatą na Fundusz Pracy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Wydane przyrzeczenie będzie jedynie stanowić o konieczności badania sytuacji na rynku pracy (wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę w ramach przyrzeczenia nie wymaga badania rynku pracy).

Czy pracownik z Unii też musi mieć zezwolenie
Chciałbym zatrudnić pracownika z Niemiec do wykonywania prac związanych z obsługą i prowadzeniem biura. Czy muszę uzyskiwać zezwolenie na pracę dla pracownika z Unii Europejskiej lub szukać wcześniej na to miejsce Polaka?
TAK. Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 26 maja 2004 r. w sprawie zakazu ograniczeń w sferze wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. nr 123, poz. 1293) określa ograniczenia dotyczące wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Polski, w stosunku do których stosuje zasadę wzajemności z użyciem środków równoważnych. Niemcy utrzymały ograniczenia w dostępie do swojego rynku pracy polskich pracowników – wprowadziły wraz z Austrią najdłuższy okres przejściowy w tej sprawie, do 2011 r. Wobec tego rząd polski również wprowadził ograniczenia w dostępie do naszego rynku pracy m.in. przez pracowników z Niemiec.

Czy potrzebne inne zezwolenie na drugą działalność
Moja firma prowadzi działalność szkoleniową. Chciałbym przeprowadzić wiele szkoleń dotyczących marketingu i zatrudnić do tego – w ramach umowy o dzieło – cudzoziemca, który jest dyrektorem ds. marketingu w dużej firmie kosmetycznej. Osoba ta posiada kartę pobytu i zezwolenie na pracę (ale tylko w tej firmie). Czy w związku z tym muszę wystąpić o inne zezwolenie na pracę dla tego cudzoziemca?
TAK. Sytuację taką określa precyzyjnie art. 88 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który wskazuje, że przyrzeczenie i zezwolenie na pracę są wydawane na czas określony dla danego cudzoziemca i pracodawcy, a także na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. W tym przypadku warunki, które były podstawą wydania wcześniejszej decyzji, tj. zezwolenia na pracę tego cudzoziemca jako dyrektora ds. marketingu (stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy oraz pracodawca), ulegną zmianie, dlatego należy wystąpić o zezwolenie na pracę cudzoziemca z tytułu zawarcia kolejnej umowy z innym pracodawcą/zleceniodawcą i innego rodzaju pracy.
Izabela Rakowska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA