REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słabe wyniki w pracy przyczyną wypowiedzenia

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Każdy pracodawca ma prawo tak dobierać sobie pracowników, aby zrealizować cele i zadania, których się podjął, dotyczące prowadzenia określonego rodzaju działalności. Zawierając z pracownikiem umowę o pracę na określonym stanowisku, za wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy, pracodawca ma obowiązek zaznajomić go z zakresem obowiązków, sposobem wykonywania pracy oraz poinformować o podstawowych uprawnieniach.
Adrianna Jasińska-Cichoń
Słabe wyniki w pracy przyczyną wypowiedzenia
Każdy pracodawca ma prawo tak dobierać sobie pracowników, aby zrealizować cele i zadania, których się podjął, dotyczące prowadzenia określonego rodzaju działalności.
Zawierając z pracownikiem umowę o pracę na określonym stanowisku, za wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy, pracodawca ma obowiązek zaznajomić go z zakresem obowiązków, sposobem wykonywania pracy oraz poinformować o podstawowych uprawnieniach. Pracodawca ma jednak możliwość sprawdzenia umiejętności pracownika jeszcze przed nawiązaniem stosunku pracy, np. stosując postępowanie kwalifikacyjne umożliwiające mu wybór kandydata na pracownika najbardziej odpowiadającego jego oczekiwaniom, zawierając z nowym pracownikiem umowę na okres próbny. Zawarcie takiej umowy umożliwia sprawdzenie umiejętności pracownika i jakości jego pracy, a w przypadku dokonania negatywnej oceny jego pracy – wypowiedzenie umowy lub niezawieranie kolejnej.
Gdy pracodawca spełni swój obowiązek, ma prawo wymagać, aby pracownik wykonywał pracę sumiennie i starannie oraz stosował się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są o­ne sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 k.p.).
• Sumienność i staranność
Sumienne wykonywanie pracy należy rozumieć jako dołożenie wszelkich starań, stosownie do posiadanych zdolności i umiejętności, aby świadczona praca dawała jak najlepsze wyniki. Pracodawca powinien więc oceniać sumienność pracownika w wykonywaniu pracy biorąc pod uwagę jego wykształcenie i praktyczne umiejętności.
Za staranne wykonywanie pracy można z kolei uznać wykonywanie jej dokładnie, w oznaczonym czasie, zgodnie ze wskazówkami przełożonych i wymogami technicznymi, z pełnym zaangażowaniem wszelkich możliwości fizycznych i intelektualnych. Wyznacznikiem staranności może być np. jakość wyprodukowanych produktów czy zadowolenie obsługiwanych klientów.
WAŻNE
Niewątpliwie większej staranności i sumienności pracodawca może wymagać od pracowników zatrudnionych na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych.

• Ocena pracowników
Odpowiednie warunki do wypełniania przez pracowników swoich obowiązków powinien stworzyć pracodawca. Jego rolą jest (taki ma również obowiązek wynikający z art. 94 pkt 2 k.p.) zorganizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie przez pracowników czasu pracy oraz stworzenie im warunków do tego, aby wykorzystując swoje uzdolnienia i kwalifikacje osiągali w pracy jak najlepsze wyniki.
WAŻNE


W celu dokonania obiektywnej oceny wywiązywania się przez pracownika z obowiązków pracowniczych i wyników pracy konieczne więc będzie uprzednie zapoznanie go z jego obowiązkami i oczekiwaniami, jakie ma pracodawca.

Pracownik zawierając umowę o pracę powinien wiedzieć, za co będzie oceniany i z czego rozliczany, zaś o zmianie znanych mu wymagań pracodawcy – na bieżąco informowany w czasie trwania zatrudnienia.
PYTANIE


Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu słabych wyników w pracy i niespełniania w związku z tym oczekiwań pracodawcy. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, powołując m.in. argument, iż nie otrzymał na piśmie zakresu obowiązków, a wiec nie wiedział, czego pracodawca od niego oczekuje i nie może zostać zwolniony za coś, o czym nie wiedział. Rzeczywiście nie wręczyliśmy pracownikowi zakresu obowiązków na piśmie, ale o naszych oczekiwaniach został poinformowany ustnie, na bieżąco otrzymywał też polecenia dotyczące zadań do wykonania. Czy w takiej sytuacji można powiedzieć, że pracownik nie został poinformowany o zakresie swoich obowiązków?
ODPOWIADAMY
Pracownik nie ma racji. Określony w art. 94 pkt 1 k.p. obowiązek pracodawcy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami może być realizowany nie tylko w formie pisemnego zakresu czynności, lecz także przez ustną informację. O obowiązkach i sposobie wykonywania pracy pracownicy mogą być także informowani na bieżąco w toku wykonywania pracy.

Jeżeli pracownikowi powierzono określone stanowisko i postawiono określone wymagania, to powinien być oceniany z punktu widzenia wyznaczonych mu obowiązków i wymagań. Nie mogą stanowić kryterium oceny jego pracy oczekiwania pracodawcy, o których pracownik nie wie zawierając umowę o pracę i o których pracodawca nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy (stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1998 r. I PKN 428/98, OSNAP 1999/24/791). Dlatego dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę w takich okolicznościach należy uznać za nieuzasadnione.
• Możliwość wypowiedzenia
Natomiast, jeżeli pracodawca stwierdza, iż pracownik nie daje sobie rady z należytym wypełnianiem nałożonych na niego obowiązków – o których był należycie poinformowany – i staje się dla niego nieprzydatny, gdyż na przykład nie uzupełnia na bieżąco swojej wiedzy, a jest o­na niezbędna np. do prawidłowego sporządzania dokumentów, udzielania informacji itp., to niezależnie od tego, czy owa nieprzydatność jest zawiniona czy niezawiniona przez pracownika, może podjąć decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dodatkowe uzasadnienie podjęcia takiej decyzji może stanowić także utrata zaufania do pracownika oraz konieczność zapobieżenia niekorzystnym konsekwencjom, jakie działania takiego pracownika mogłyby przynieść pracodawcy.
PYTANIE
Zatrudniamy w dziale kadr i płac pracownika, do którego obowiązków należy m.in. obliczanie świadczeń pracowniczych, rozliczenia z ZUS itp. W ostatnich kilku miesiącach pracownik ten popełnił bardzo dużo błędów, spowodowanych nieznajomością zmieniających się przepisów i sytuacja nie zmienia się mimo objęcia jego pracy nadzorem przełożonych. W związku z nieprawidłowościami w rozliczeniach ponieśliśmy koszty wypłacenia pracownikom uzupełniających części świadczeń wraz z zasądzonymi, wyrokami sądowymi, odsetkami za opóźnienie. Obawiamy się dalszych konsekwencji jego błędów i faktycznie straciliśmy do niego zaufanie. Czy w takiej sytuacji możliwe byłoby wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę? A jeżeli tak, to jaką przyczynę w nim wskazać?

ODPOWIADAMY
Przyczyna wskazana w wypowiedzeniu powinna być prawdziwa i konkretna. Może nią być także utrata zaufania do pracownika, spowodowana nienależytym wykonywaniem przez niego obowiązków pracowniczych, polegających na popełnianiu błędów w dokonywanych rozliczeniach i narażaniu pracodawcy na ponoszenie kosztów związanych m.in. z koniecznością wypłacania odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczeń pracowniczych.

Podjęcie decyzji przez pracodawcę o wypowiedzeniu pracownikowi, który osiąga w pracy słabe wyniki, umowy jest ściśle związane z przysługującym mu prawem doboru pracowników, którzy najlepiej będą wypełniali powierzone zadania.
WAŻNE
Pracodawca może więc zasadnie wypowiedzieć umowę o pracę takiemu pracownikowi, jeżeli przewiduje, że zatrudnienie nowych pracowników pozwoli na osiąganie lepszych wyników pracy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego znajduje potwierdzenie teza, iż uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia może stanowić brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych zadań, a więc niewykazanie przez pracownika rezultatów jego pracy, jego bezczynność i bierność.
Pracownik nie może przy tym powoływać się na to, iż z istoty stosunku pracy wynika ponoszenie przez pracodawcę ryzyka prowadzenia działalności zakładu pracy i osiągania w tej działalności wymiernych efektów (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2000 r., I PKN 124/00, OSNP 2002/15/354). Ryzyko prowadzenia działalności przez pracodawcę nie oznacza akceptacji zawinionego przez pracownika niewykonywania obowiązków, lecz raczej polega na tym, iż pracodawca powinien tak organizować pracę, aby mógł osiągać zamierzone efekty. Powinien przy tym przewidzieć zaistnienie okoliczności, które mogą utrudnić osiągnięcie tych efektów, ale niezależnych od pracowników, np. nieobecności z powodu choroby, czy wynikających z realizacji obowiązków nałożonych na pracodawcę przepisami prawa pracy – np. konieczność udzielenia urlopów wypoczynkowych, wychowawczych, przestrzeganie obowiązujących norm czasu pracy itp.


Jasińska-Cichoń Adrianna
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

2333 zł miesięcznie dla każdego od 3. roku życia, ale kosztem innych świadczeń. „Największa zmiana społeczno-gospodarcza od 1989 roku”. Sprawą zajmuje się Sejm

Już wkrótce Sejm rozważy propozycję wprowadzenia rewolucyjnego świadczenia: bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 2333 zł. Pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi wiele emocji. Z jednej strony może pomóc w likwidacji ubóstwa i zmniejszyć lęk przed przyszłością, z drugiej – takie rozwiązanie bywa postrzegane jako niesprawiedliwe i nadmiernie obciążające budżet państwa.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

REKLAMA