REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługują zwolnienia okolicznościowe

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Oprócz urlopu wypoczynkowego pracownik może korzystać z celowych zwolnień od pracy, które w języku potocznym określa się mianem urlopów okolicznościowych. Niewykonywanie pracy usprawiedliwiają powody osobiste pracownika lub realizacja ważnych celów (np. ratowanie zdrowia i życia ludzi), jakim się o­n poświęca. Sytuacje, w jakich pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy, określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281).
Okazuje się, że powodów, dla których pracodawca musi zwolnić pracownika od wykonywania pracy, wcale nie jest tak mało. Nie zawsze jednak, gdy pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia, oznacza to, że musi za ten czas zapłacić także wynagrodzenie.
Ze zwolnień z powodów osobistych pracownik korzysta bez uszczerbku dla pobieranego wynagrodzenia. Inaczej jest natomiast, gdy zwolnienie wiąże się np. z pełnioną funkcją społeczną lub obywatelską. Wówczas z reguły pracodawca nie jest obciążony obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia za czas, jaki pracownik poświęca się tym funkcjom.
WARTO WIEDZIEĆ
Za czas zwolnień z powodów osobistych lub rodzinnych wydarzeń pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Powody osobiste pracownika
Jedną z przesłanek uzasadniających zwolnienie z pracy są powody osobiste pracownika. Celem zwolnień okolicznościowych w tym przypadku jest umożliwienie pracownikowi uczestniczenia w ważnych dla niego wydarzeniach osobistych lub rodzinnych albo załatwienia związanych z nimi spraw.
O tym, na ile dni i z jakich osobistych powodów pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od wykonywania pracy, rozstrzyga par. 15 przytoczonego rozporządzenia. Przepis ten wymienia okoliczności, których zaistnienie uprawnia pracownika do płatnego zwolnienia od pracy. Chodzi tu o zwolnienie w razie:
• ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy – w wymiarze 2 dni,
• ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką – w wymiarze 1 dnia.
Wykorzystanie zwolnienia okolicznościowego powinno nastąpić w czasie bezpośrednio związanym z wydarzeniem, które uzasadnia jego udzielenie. Podstawę udzielenia takiego zwolnienia stanowi bowiem nie tylko związek przyczynowy, ale i związek czasowy z danym wydarzeniem.
PRZYKŁAD
Pracownik zwrócił się do pracodawcy o udzielenie zwolnienia w związku z własnym ślubem. Wydarzenie to miało jednak miejsce trzy tygodnie wcześniej, kiedy to pracownik korzystał z kilkudniowego urlopu wypoczynkowego.
Nie ulega wątpliwości, że zwolnienie od pracy przysługuje pracownikowi, m.in. w razie ślubu. Należy się o­no w wymiarze dwóch dni, których wykorzystanie powinno jednak nastąpić w czasie bezpośrednio związanym z tym wydarzeniem. Wprawdzie pracodawca ma obowiązek udzielić go w terminie wskazanym przez pracownika, ale z uwagi na cel zwolnienia, w zasadzie powinien o­n pokrywać się z datą tego zdarzenia lub przypadać w dniach poprzedzających dzień ślubu lub następujących po tej dacie. Udzielenie tego zwolnienia w terminie późniejszym mogłoby być uzasadnione jedynie wówczas, gdyby pracownik udowodnił, że właśnie w tym czasie ma załatwiać sprawy związane ze ślubem. Dlatego w opisanej sytuacji pracodawca mógł odmówić pracownikowi dni wolnych. Podobnie można by rozstrzygnąć kwestie dwudniowego zwolnienia od pracy przysługującego pracownikowi w razie narodzin dziecka. Wówczas na ogół dotyczy o­no dnia powrotu matki z dzieckiem ze szpitala lub dni następnych w celu załatwienia formalności z tym związanych.

Zwolnienie w trakcie innej nieobecności
Wyjaśnienia wymaga sytuacja, gdy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym i w tym czasie następuje zdarzenie, które stanowi przyczynę udzielenia zwolnienia okolicznościowego.
Okoliczności stanowiące przeszkody w korzystaniu przez pracownika z urlopu wypoczynkowego wymienia enumeratywnie art. 166 kodeksu pracy. Z powodów wymienionych w tym przepisie (takich jak czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, powołanie na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy czy urlop macierzyński) i tylko wtedy pracodawca zobowiązany jest część urlopu niewykorzystanego udzielić w terminie późniejszym. Oznacza to, że nie ma o­n obowiązku udzielenia pracownikowi w terminie późniejszym dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanych z powodu np. ślubu pracownika lub jego dziecka, urodzenia się dziecka czy zgonu i pogrzebu bliskich osób z jego rodziny – tym bardziej że zwolnienie od pracy, jak sama nazwa wskazuje, może być udzielone tylko na dni, w których pracownik powinien pracować. Nie dotyczy to zatem okresu, w którym pracownik nie świadczy pracy, np. przebywa na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym lub innym zwolnieniu od pracy.
PRZYKŁAD
Pracownik, przebywając na dwutygodniowym urlopie wypoczynkowym, zwrócił się z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie mu w tym czasie dwóch dni zwolnienia w związku z narodzinami dziecka. We wniosku zaznaczył o­n jednocześnie, że „zaoszczędzone” dwa dni urlopu wykorzystałby w terminie późniejszym. Czy pracodawca musi udzielać zwolnienia okolicznościowego w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika i czy zwolnienie takie przerywa ten urlop?

Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia zwolnienia z tytułu narodzin dziecka, w sytuacji gdy pracownik w tym czasie nie świadczy pracy, przebywając na urlopie wypoczynkowym. W zasadzie jednak od pracodawcy zależeć będzie, czy pracownik korzystający z urlopu wykorzysta zwolnienie okolicznościowe. Pracodawca może bowiem wyrazić zgodę na wcześniejsze zakończenie przez pracownika urlopu wypoczynkowego i tym samym umożliwić mu wykorzystanie dwóch dni zwolnienia z tytułu narodzin dziecka. W takim przypadku pracownik pozostałą część urlopu mógłby wykorzystać w terminie późniejszym. Jednakże przerwanie urlopu z tego powodu zawsze wymagać będzie zgody pracodawcy.
WARTO WIEDZIEĆ
Nie każde wezwanie organu stanowić będzie dowód usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy. Dowodem takim będzie bowiem tylko wezwanie do osobistego stawienia się w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tym organem.
Zwolnienia w ważnych celach
Do okoliczności, z którymi związany jest obowiązek zwolnienia pracownika z pracy, i to bez uszczerbku dla jego wynagrodzenia, należy wykonywanie przez niego określonych działań, niezwiązanych wprawdzie z wykonywaną pracą, ale służących innym ważnym celom (np. ratowanie zdrowia i życia ludzi). Prawo do wynagrodzenia zachowuje bowiem pracownik, który:
• bierze udział w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze strony lub świadka w postępowaniu pojednawczym,
• przeprowadza obowiązkowe badania lekarskie i szczepienia ochronne przewidziane przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych,
• będąc ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, uczestniczy w akcji ratowniczej,
• będąc krwiodawcą oddaje krew w czasie oznaczonym przez stację krwiodawstwa lub przeprowadza zalecone okresowe badania lekarskie, jeżeli nie mogą o­ne być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Zwolnienia niepłatne
Powyższe wyliczenia nie wyczerpują sytuacji, w jakich pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy. W pozostałych przypadkach wymienionych w przepisach przytoczonego rozporządzenia, które na ogół wiążą się z pełnioną przez pracownika funkcją społeczną lub zawodową, a także z wymaganą reakcją na wezwania różnych organów lub udziału w prowadzonych przez nich postępowaniach, pracodawca nie jest jednak zobligowany do wypłaty wynagrodzenia.
W tych sytuacjach wydaje o­n jedynie zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia, na podstawie którego pracownik może uzyskać rekompensatę od właściwego organu. Nie ma jednak przeszkód, by obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe uprawniały pracownika do wynagrodzenia także za czas tych zwolnień.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika wezwanego przed organ właściwy w zakresie powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia, a także wezwanego w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez NIK i pracownika powołanego do udziału w tym postępowaniu w charakterze specjalisty, będącego członkiem rady nadzorczej, działającej u zatrudniającego go pracodawcy, na czas niezbędny do uczestniczenia w posiedzeniach tej rady.
Niektóre zwolnienia mają charakter limitowany. Dotyczy to pracowników wykonujących czynności biegłego, członków ochotniczej straży pożarnej uczestniczących w szkoleniach pożarniczych oraz pracowników prowadzących zajęcia dydaktyczne lub szkolenia na kursach zawodowych.
PRZYKŁAD
Pracownik jako członek Zarządu Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji zostaje wezwany przez kierownika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy do stawienia się w urzędzie w związku z naradą dotyczącą rozwiązania systemu kanalizacji. Pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika od pracy w przypadku wezwania go do wzięcia udziału w naradzie organów samorządu terytorialnego, poświęconej realizacji celów społecznych. Takie stanowisko wyraził SN w wyroku z 5 listopada 1998 r., (I PKN 350/98; OSNAP 1999/24, poz. 777). Przepisy rozporządzenia z dnia 15 maja 1996 r. wprowadzają bowiem wyjątek od pracowniczego obowiązku świadczenia pracy i jako takie muszą być zdaniem SN interpretowane ściśle, a nawet zwężająco.
Danuta Klucz


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowe co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków do przyznania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

REKLAMA

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

REKLAMA

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

REKLAMA