REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie?

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne nawet bez zgody pracownika. Ważne jest natomiast to, czy pracownik miał realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy.
Oświadczenie o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę uważa się za złożone z chwilą, kiedy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), chociażby tego nie uczynił. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 501/97, OSNP 1999/1/15).
Pismo składane do rąk pracownika
Pismo zawierające oświadczenie pracodawcy o wypowiedzenie lub rozwiązaniu umowy o pracę, jeżeli zostało wręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł o­n zapoznać się z jego treścią, jest złożone skutecznie, nawet jeśli pracownik odmówił jego podpisania albo go nie przeczytał, podarł czy wyrzucił.
Do skuteczności rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę nie jest bowiem wymagana zgoda strony, do której oświadczenie woli jest skierowane.
Wypowiedzenie czy oświadczenie o rozwiązaniu umowy uważa się za dokonane także wtedy, gdy druga strona odmawia przyjęcia go do wiadomości. W takim przypadku za datę złożenia wypowiedzenia czy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przyjmuje się dzień, w którym bezskutecznie usiłowano doręczyć pismo pracownikowi.
ważne
Pracownik nie ma obowiązku podpisania pisma pracodawcy zawierającego oświadczenie woli o jego zwolnieniu. Podpis jest istotny dla pracodawcy ze względów dowodowych, aby nie było wątpliwości co do momentu złożenia oświadczenia woli o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy.
Z tego względu oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę należy składać w obecności świadka, np. pracownika działu kadr. W sytuacji kiedy pracownikowi zostanie wręczone pismo pracodawcy, a o­n odmówi jego podpisania, należy sporządzić notatkę służbową ze wskazaniem świadków tego zdarzenia, która w razie sporu będzie (wraz z potwierdzeniem złożonym przez świadków) dowodem na to, czy i kiedy nastąpił moment złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę.
Gdy pracownik przebywa poza firmą
W przypadku składania oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.) z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy lub bez winy pracownika z powodu długotrwałej choroby (art. 53 k.p.) należy pamiętać, że umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą, gdy oświadczenie woli pracodawcy o jej rozwiązaniu dotrze do pracownika w taki sposób, że będzie o­n miał możliwość zapoznania się z jego treścią.
Dlatego należy wykonać następujące czynności w odpowiedniej kolejności:
• Wysłać oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru albo w inny skuteczny sposób np. kurierem.
W sytuacji gdy pismo o wypowiedzeniu odebrał dorosły domownik, przyjmuje się domniemanie, że pismo zostało doręczone adresatowi (por. wyrok Sądu Najwyższego z 28 lutego 2002 r. III CKN 1316/00, niepublikowany). Przez dorosłego domownika należy rozumieć osoby, które w swoim wieku osiągnęły odpowiedni rozwój fizyczny i psychiczny, a nade wszystko swoim zachowaniem na zewnątrz prezentują dojrzałość właściwą osobie pełnoletniej.
Jeżeli oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia zostało przesłane pocztą, a przesyłka wobec niemożności doręczenia została pozostawiona w urzędzie pocztowym z powiadomieniem o tym adresata – to doręczenie oświadczenia woli, a tym samym rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z chwilą doręczenia awiza (przez umieszczenie w drzwiach mieszkania adresata lub w skrzynce listowej).
Doręczenie w taki sposób oparte jest na domniemaniu, że pismo zawierające oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia dotarło do rąk adresata i że w ten sposób doręczenie zostało dokonane prawidłowo, a adresat w sposób niebudzący wątpliwości został zawiadomiony o nadejściu przeznaczonego dla niego pisma zawierającego oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy oraz miejsca, w którym może je odebrać.
Ponadto przyjmuje się, że złożenie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia ma miejsce także wtedy, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią z własnej woli, nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 1996 r. I PKN 36/96, OSNP 1997/14/251).

• W piśmie zawierającym oświadczenie o zwolnieniu nie należy wpisywać daty rozwiązania umowy o pracę. Bez względu na to, co pracodawca napisze w swoim oświadczeniu, i tak umowa rozwiąże się z chwilą dotarcia pisma do adresata (por. uchwałę SN z 6 października 1998 r. III ZP 31/98, OSNAP 1999/3/80).
Oświadczenie woli zakładu pracy o wypowiedzeniu umowy o pracę jest złożone pracownikowi wówczas, gdy doszło do niego w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z treścią oświadczenia – nie zaś z chwilą przygotowania pisma zawierającego to oświadczenie.
przykład
Treść pisma zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy można sformułować w następujący sposób:
Rozwiązuję z Panem/Panią umowę o pracę zawartą w dniu … bez zachowania okresu wypowiedzenia, zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Powodem rozwiązania umowy w tym trybie jest nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą otrzymania niniejszego pisma”.
lub
„Rozwiązuję z Panem/Panią umowę o pracę zawartą w dniu … bez zachowania okresu wypowiedzenia, na podstawie art. 53 § 1 ust. 1b Kodeksu pracy, z powodu nieobecności spowodowanej chorobą trwająca dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się z chwilą otrzymania niniejszego pisma”.
• Zwrot z poczty z informacją o odebraniu listu albo zwrot połączony z informacją, że list był dwukrotnie awizowany i nikt nie odebrał go, oznacza, że z tym dniem – tj. z dniem, kiedy ktoś odebrał list albo z dniem 2. awizowania – oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę doszło do adresata i zatrudnienie ustaje. W tej sytuacji data 2. awizowania staje się datą rozwiązania umowy, którą należy wpisać we wszystkich dokumentach kadrowych i płacowych – tam, gdzie podanie takiej daty jest konieczne.
przykład
Pracownik od tygodnia nie przychodzi do pracy i nie usprawiedliwia swojej nieobecności. 9 maja br. pracodawca wysłał za pośrednictwem poczty pismo zawierające oświadczenie o dyscyplinarnym zwolnieniu tego pracownika. Pracownik nie odbierał przesyłki. W związku z tym po dwukrotnym awizowaniu pismo wróciło do adresata. Datą drugiego awizowania był 25 maja br. W takiej sytuacji przyjmuje się, że datą ustania zatrudnienia jest data drugiego awizowania, czyli 25 maja 2005 r.
• Jak pracodawca już wie, kiedy nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę, może wypełnić i wysłać pracownikowi świadectwo pracy.
W świadectwie pracy jako datę rozwiązania umowy o pracę wpisuje się datę drugiego awizowania pisma, wskazaną na zwrocie z poczty.
Pracownik ma prawo zgłosić się do sądu pracy w celu udowodnienia, że nie miał możliwości zapoznania się z pismem.
W razie sporu jedynie sąd pracy jest władny rozstrzygnąć, czy pracownik faktycznie unikał odbioru przesłanego pod jego adresem pisma potwierdzającego rozwiązanie z nim umowy o pracę, licząc na ewentualne uchylenie się od skutków niebudzącego wątpliwości ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Sąd pracy będzie badał, czy istniała możliwość zapoznania się przez pracownika z treścią złożonego oświadczenia woli, a nie to, czy do takiego zapoznania się w istocie w danym przypadku doszło.

Monika Frączek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA