REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzeba zwrócić świadczenie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba, która po utracie statusu bezrobotnego nadal otrzymywała świadczenia z Funduszu Pracy, będzie musiała je zwrócić.
Za nienależnie pobrane świadczenie uważa się świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do jego pobierania, pod warunkiem jednak, że pobierający to świadczenie był pouczony o tych okolicznościach (zainteresowana osoba powinna otrzymać w powiatowym urzędzie pracy (PUP) pisemną informację o sytuacjach, w których ustaje prawo do pobieranego przez nią świadczenia). Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 grudnia 1998 r. (II SA 1606/98, LEX nr 41902), zgodnie z którym warunkiem do domagania się przez urząd pracy zwrotu nienależnego świadczenia jest konieczność pouczenia osoby otrzymującej to świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie prawa do niego.

Co to znaczy nienależne

Nienależnie pobranym świadczeniem według ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest również:
• świadczenie wypłacone na podstawie nieprawdziwych oświadczeń lub sfałszowanych dokumentów albo w innych okolicznościach świadomego wprowadzenia w błąd powiatowego urzędu pracy przez osobę pobierającą to świadczenie,
zasiłek, dodatek szkoleniowy, stypendium lub inne świadczenie pieniężne finansowane z Funduszu Pracy, wypłacone za okres, za który nabyła o­na prawo do emerytury, świadczenia przedemerytalnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, chyba że organ, który świadczenie przyznał, dokonał jego pomniejszenia o kwotę pobraną z Funduszu Pracy (zasady pomniejszania zawarte zostały w art. 78 ustawy),
• koszty szkolenia, jeśli osoba na nie skierowana nie ukończyła go z własnej winy (nie dotyczy to sytuacji, w których przerwanie szkolenia spowodowane zostało podjęciem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej),
• zasiłek wypłacony za okres, za który na podstawie orzeczenia sądu wypłacono wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy lub odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę,
• świadczenie pieniężne wypłacone z Funduszu Pracy za okres po śmierci uprawnionej do jego otrzymania osoby,
• świadczenie przedemerytalne wypłacone w kwocie zaliczkowej, jeżeli organ rentowy odmówił wydania decyzji ustalającej wysokość emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego.

PRZYKŁAD
Monika S. po zwolnieniu z pracy zarejestrowała się w PUP i otrzymała zasiłek. Nie poinformowała jednak urzędu pracy, iż w toczącym się sporze o zasadność wręczonego jej wypowiedzenia uzyskała odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu pracy (sąd uznał wypowiedzenie za nieuzasadnione). Wyrok zapadł po dwóch tygodniach od rejestracji, pani Monice przyznano odszkodowanie w wysokości miesięcznych zarobków. Pobierany w tym okresie zasiłek dla bezrobotnych jest nienależnym świadczeniem.

Kiedy zwrot

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie, zobowiązana jest do jego zwrotu w terminie 14 dni od doręczenia stosownej decyzji. Zwrot obejmuje kwotę otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od niego zaliczką na podatek dochodowy i składką na ubezpieczenie zdrowotne.
Roszczenia powiatowego urzędu pracy o zwrot tych kwot przedawniają się z upływem 3 lat od dnia ich wypłaty. Podlegają o­ne ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje staroście (albo działającemu z jego upoważnienia dyrektorowi PUP) możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty nienależnie pobranych świadczeń albo nawet (po obligatoryjnym zasięgnięciu opinii powiatowej rady zatrudnienia) umorzenia tych należności w całości albo w części. Dotyczy to także zwrotu refundacji oraz jednorazowo przyznanych środków, w przypadkach gdy podmiot je otrzymujący nie wypełnił wymogu zatrudniania przez określony czas skierowanego bezrobotnego lub prowadzenia działalności gospodarczej (odnosi się to do formy wsparcia unormowanej w art. 46 ustawy).
Decyzje w tej sprawie (pozytywne dla dłużnika) mogą jednak zostać wydane tylko wtedy, gdy:
• w postępowaniu egzekucyjnym lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że osoba lub inny podmiot, które pobrały nienależne świadczenie, refundację lub otrzymały jednorazowo środki na wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub na podjęcie działalności gospodarczej nie posiadają majątku, z którego można dochodzić należności;
• dochodzenie należności mogłoby pozbawić osobę, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki podlegające zwrotowi z powodu niewywiązania się z wymogu prowadzenia działalności przez określony czas (nie dotyczy to więc podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego) albo osobę pozostającą na jej utrzymaniu, niezbędnych środków utrzymania;
• osoba, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, zmarła, nie pozostawiając majątku, z którego można dochodzić należności;
• zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty nienależnie pobranego świadczenia, refundacji lub jednorazowo przyznanych środków, o których mowa w art. 46 ust. 1, przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Opinie rady zatrudnienia

Powiatowa rada zatrudnienia wyraża swoją opinię w sprawach należących do zakresu jej kompetencji w formie uchwały lub odpowiedniego zapisu w protokole posiedzenia rady. Uchwały w sprawach opinii rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady zatrudnienia (par. 7 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 6 października 2004 r. w sprawie rad zatrudnienia – Dz.U. nr 224, poz. 2281). W konsekwencji brak podczas posiedzenia, na którym przedstawiany jest do zaopiniowania wniosek o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia, przynajmniej połowy jej składu powoduje nieważność ewentualnej uchwały powiatowej rady zatrudnienia, która by w tej kwestii zapadła.

Jakie odsetki

Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do dnia upływu terminu zapłaty określonego w tej decyzji. Odsetki będą jednak naliczane od kwot pozostałych do spłaty od pierwotnego terminu płatności (czyli 14 dni od dnia otrzymania decyzji w sprawie obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia), jeżeli w terminie określonym w decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty świadczenia nie zostanie dokonana zapłata odroczonej należności lub należności rozłożonej na raty.

Marek Rotkiewicz


PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 76 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

REKLAMA

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA