REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzeba zwrócić świadczenie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba, która po utracie statusu bezrobotnego nadal otrzymywała świadczenia z Funduszu Pracy, będzie musiała je zwrócić.
Za nienależnie pobrane świadczenie uważa się świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do jego pobierania, pod warunkiem jednak, że pobierający to świadczenie był pouczony o tych okolicznościach (zainteresowana osoba powinna otrzymać w powiatowym urzędzie pracy (PUP) pisemną informację o sytuacjach, w których ustaje prawo do pobieranego przez nią świadczenia). Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 grudnia 1998 r. (II SA 1606/98, LEX nr 41902), zgodnie z którym warunkiem do domagania się przez urząd pracy zwrotu nienależnego świadczenia jest konieczność pouczenia osoby otrzymującej to świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie prawa do niego.

Co to znaczy nienależne

Nienależnie pobranym świadczeniem według ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest również:
• świadczenie wypłacone na podstawie nieprawdziwych oświadczeń lub sfałszowanych dokumentów albo w innych okolicznościach świadomego wprowadzenia w błąd powiatowego urzędu pracy przez osobę pobierającą to świadczenie,
zasiłek, dodatek szkoleniowy, stypendium lub inne świadczenie pieniężne finansowane z Funduszu Pracy, wypłacone za okres, za który nabyła o­na prawo do emerytury, świadczenia przedemerytalnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, chyba że organ, który świadczenie przyznał, dokonał jego pomniejszenia o kwotę pobraną z Funduszu Pracy (zasady pomniejszania zawarte zostały w art. 78 ustawy),
• koszty szkolenia, jeśli osoba na nie skierowana nie ukończyła go z własnej winy (nie dotyczy to sytuacji, w których przerwanie szkolenia spowodowane zostało podjęciem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej),
• zasiłek wypłacony za okres, za który na podstawie orzeczenia sądu wypłacono wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy lub odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę,
• świadczenie pieniężne wypłacone z Funduszu Pracy za okres po śmierci uprawnionej do jego otrzymania osoby,
• świadczenie przedemerytalne wypłacone w kwocie zaliczkowej, jeżeli organ rentowy odmówił wydania decyzji ustalającej wysokość emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego.

PRZYKŁAD
Monika S. po zwolnieniu z pracy zarejestrowała się w PUP i otrzymała zasiłek. Nie poinformowała jednak urzędu pracy, iż w toczącym się sporze o zasadność wręczonego jej wypowiedzenia uzyskała odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu pracy (sąd uznał wypowiedzenie za nieuzasadnione). Wyrok zapadł po dwóch tygodniach od rejestracji, pani Monice przyznano odszkodowanie w wysokości miesięcznych zarobków. Pobierany w tym okresie zasiłek dla bezrobotnych jest nienależnym świadczeniem.

Kiedy zwrot

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie, zobowiązana jest do jego zwrotu w terminie 14 dni od doręczenia stosownej decyzji. Zwrot obejmuje kwotę otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od niego zaliczką na podatek dochodowy i składką na ubezpieczenie zdrowotne.
Roszczenia powiatowego urzędu pracy o zwrot tych kwot przedawniają się z upływem 3 lat od dnia ich wypłaty. Podlegają o­ne ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje staroście (albo działającemu z jego upoważnienia dyrektorowi PUP) możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty nienależnie pobranych świadczeń albo nawet (po obligatoryjnym zasięgnięciu opinii powiatowej rady zatrudnienia) umorzenia tych należności w całości albo w części. Dotyczy to także zwrotu refundacji oraz jednorazowo przyznanych środków, w przypadkach gdy podmiot je otrzymujący nie wypełnił wymogu zatrudniania przez określony czas skierowanego bezrobotnego lub prowadzenia działalności gospodarczej (odnosi się to do formy wsparcia unormowanej w art. 46 ustawy).
Decyzje w tej sprawie (pozytywne dla dłużnika) mogą jednak zostać wydane tylko wtedy, gdy:
• w postępowaniu egzekucyjnym lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że osoba lub inny podmiot, które pobrały nienależne świadczenie, refundację lub otrzymały jednorazowo środki na wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub na podjęcie działalności gospodarczej nie posiadają majątku, z którego można dochodzić należności;
• dochodzenie należności mogłoby pozbawić osobę, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki podlegające zwrotowi z powodu niewywiązania się z wymogu prowadzenia działalności przez określony czas (nie dotyczy to więc podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego) albo osobę pozostającą na jej utrzymaniu, niezbędnych środków utrzymania;
• osoba, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, zmarła, nie pozostawiając majątku, z którego można dochodzić należności;
• zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty nienależnie pobranego świadczenia, refundacji lub jednorazowo przyznanych środków, o których mowa w art. 46 ust. 1, przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Opinie rady zatrudnienia

Powiatowa rada zatrudnienia wyraża swoją opinię w sprawach należących do zakresu jej kompetencji w formie uchwały lub odpowiedniego zapisu w protokole posiedzenia rady. Uchwały w sprawach opinii rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady zatrudnienia (par. 7 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 6 października 2004 r. w sprawie rad zatrudnienia – Dz.U. nr 224, poz. 2281). W konsekwencji brak podczas posiedzenia, na którym przedstawiany jest do zaopiniowania wniosek o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia, przynajmniej połowy jej składu powoduje nieważność ewentualnej uchwały powiatowej rady zatrudnienia, która by w tej kwestii zapadła.

Jakie odsetki

Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do dnia upływu terminu zapłaty określonego w tej decyzji. Odsetki będą jednak naliczane od kwot pozostałych do spłaty od pierwotnego terminu płatności (czyli 14 dni od dnia otrzymania decyzji w sprawie obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia), jeżeli w terminie określonym w decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty świadczenia nie zostanie dokonana zapłata odroczonej należności lub należności rozłożonej na raty.

Marek Rotkiewicz


PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 76 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA