REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzeba zwrócić świadczenie

REKLAMA

Osoba, która po utracie statusu bezrobotnego nadal otrzymywała świadczenia z Funduszu Pracy, będzie musiała je zwrócić.
Za nienależnie pobrane świadczenie uważa się świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do jego pobierania, pod warunkiem jednak, że pobierający to świadczenie był pouczony o tych okolicznościach (zainteresowana osoba powinna otrzymać w powiatowym urzędzie pracy (PUP) pisemną informację o sytuacjach, w których ustaje prawo do pobieranego przez nią świadczenia). Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 grudnia 1998 r. (II SA 1606/98, LEX nr 41902), zgodnie z którym warunkiem do domagania się przez urząd pracy zwrotu nienależnego świadczenia jest konieczność pouczenia osoby otrzymującej to świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie prawa do niego.

Co to znaczy nienależne

Nienależnie pobranym świadczeniem według ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest również:
• świadczenie wypłacone na podstawie nieprawdziwych oświadczeń lub sfałszowanych dokumentów albo w innych okolicznościach świadomego wprowadzenia w błąd powiatowego urzędu pracy przez osobę pobierającą to świadczenie,
zasiłek, dodatek szkoleniowy, stypendium lub inne świadczenie pieniężne finansowane z Funduszu Pracy, wypłacone za okres, za który nabyła o­na prawo do emerytury, świadczenia przedemerytalnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, chyba że organ, który świadczenie przyznał, dokonał jego pomniejszenia o kwotę pobraną z Funduszu Pracy (zasady pomniejszania zawarte zostały w art. 78 ustawy),
• koszty szkolenia, jeśli osoba na nie skierowana nie ukończyła go z własnej winy (nie dotyczy to sytuacji, w których przerwanie szkolenia spowodowane zostało podjęciem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej),
• zasiłek wypłacony za okres, za który na podstawie orzeczenia sądu wypłacono wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy lub odszkodowanie z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę,
• świadczenie pieniężne wypłacone z Funduszu Pracy za okres po śmierci uprawnionej do jego otrzymania osoby,
• świadczenie przedemerytalne wypłacone w kwocie zaliczkowej, jeżeli organ rentowy odmówił wydania decyzji ustalającej wysokość emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego.

PRZYKŁAD
Monika S. po zwolnieniu z pracy zarejestrowała się w PUP i otrzymała zasiłek. Nie poinformowała jednak urzędu pracy, iż w toczącym się sporze o zasadność wręczonego jej wypowiedzenia uzyskała odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu pracy (sąd uznał wypowiedzenie za nieuzasadnione). Wyrok zapadł po dwóch tygodniach od rejestracji, pani Monice przyznano odszkodowanie w wysokości miesięcznych zarobków. Pobierany w tym okresie zasiłek dla bezrobotnych jest nienależnym świadczeniem.

Kiedy zwrot

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie, zobowiązana jest do jego zwrotu w terminie 14 dni od doręczenia stosownej decyzji. Zwrot obejmuje kwotę otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od niego zaliczką na podatek dochodowy i składką na ubezpieczenie zdrowotne.
Roszczenia powiatowego urzędu pracy o zwrot tych kwot przedawniają się z upływem 3 lat od dnia ich wypłaty. Podlegają o­ne ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje staroście (albo działającemu z jego upoważnienia dyrektorowi PUP) możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty nienależnie pobranych świadczeń albo nawet (po obligatoryjnym zasięgnięciu opinii powiatowej rady zatrudnienia) umorzenia tych należności w całości albo w części. Dotyczy to także zwrotu refundacji oraz jednorazowo przyznanych środków, w przypadkach gdy podmiot je otrzymujący nie wypełnił wymogu zatrudniania przez określony czas skierowanego bezrobotnego lub prowadzenia działalności gospodarczej (odnosi się to do formy wsparcia unormowanej w art. 46 ustawy).
Decyzje w tej sprawie (pozytywne dla dłużnika) mogą jednak zostać wydane tylko wtedy, gdy:
• w postępowaniu egzekucyjnym lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono, że osoba lub inny podmiot, które pobrały nienależne świadczenie, refundację lub otrzymały jednorazowo środki na wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego lub na podjęcie działalności gospodarczej nie posiadają majątku, z którego można dochodzić należności;
• dochodzenie należności mogłoby pozbawić osobę, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki podlegające zwrotowi z powodu niewywiązania się z wymogu prowadzenia działalności przez określony czas (nie dotyczy to więc podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego) albo osobę pozostającą na jej utrzymaniu, niezbędnych środków utrzymania;
• osoba, która pobrała nienależne świadczenie lub otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, zmarła, nie pozostawiając majątku, z którego można dochodzić należności;
• zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty nienależnie pobranego świadczenia, refundacji lub jednorazowo przyznanych środków, o których mowa w art. 46 ust. 1, przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Opinie rady zatrudnienia

Powiatowa rada zatrudnienia wyraża swoją opinię w sprawach należących do zakresu jej kompetencji w formie uchwały lub odpowiedniego zapisu w protokole posiedzenia rady. Uchwały w sprawach opinii rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady zatrudnienia (par. 7 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 6 października 2004 r. w sprawie rad zatrudnienia – Dz.U. nr 224, poz. 2281). W konsekwencji brak podczas posiedzenia, na którym przedstawiany jest do zaopiniowania wniosek o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia, przynajmniej połowy jej składu powoduje nieważność ewentualnej uchwały powiatowej rady zatrudnienia, która by w tej kwestii zapadła.

Jakie odsetki

Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do dnia upływu terminu zapłaty określonego w tej decyzji. Odsetki będą jednak naliczane od kwot pozostałych do spłaty od pierwotnego terminu płatności (czyli 14 dni od dnia otrzymania decyzji w sprawie obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia), jeżeli w terminie określonym w decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty świadczenia nie zostanie dokonana zapłata odroczonej należności lub należności rozłożonej na raty.

Marek Rotkiewicz


PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 76 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA