REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustna umowa ma również moc wiążącą

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Zawarcie umowy w formie ustnej nie powoduje jednak jej nieważności, gdyż decydujące znaczenie ma dopuszczenie pracownika do wykonywania umówionej pracy.

W myśl art. 29 par. 2 kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. W praktyce zdarza się jednak, iż pracownicy wykonują pracę, mimo iż nie zawarli umowy o pracę w formie pisemnej, a pracodawca nie potwierdził pracownikowi ustnych ustaleń co do rodzaju umowy i jej warunków. Nierzadkie są również sytuacje, w których pracownik, którego umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązała się z upływem określonego w niej okresu, nadal wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy w nadziei na podpisanie kolejnej umowy.
Pracownicy znajdujący się w takiej sytuacji zadają sobie niejednokrotnie pytanie, czy wykonują pracę bezumownie, czy też łączy ich jednak z zatrudniającym jakaś umowa. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie odnaleźć można w przepisach kodeksu pracy oraz stosowanych odpowiednio na mocy art. 300 k.p. przepisach kodeksu cywilnego o formie czynności prawnych.

Jakie konsekwencje

Przepisy kodeksu pracy nie wskazują konsekwencji niezachowania formy pisemnej umowy o pracę. Dlatego też należy odwołać się w tym względzie do przepisu art. 73 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.
Kodeks pracy nie zastrzega formy pisemnej pod rygorem nieważności dla zawarcia umowy o pracę. Oznacza to, iż umowa o pracę zawarta ustnie jest prawnie skuteczna i wiąże strony w uzgodnionym ustnie zakresie. Bez znaczenia pozostaje przy tym również fakt, iż pracodawca nie potwierdził pracownikowi na piśmie warunków zawarcia umowy.
Podkreślić jednak warto, iż niedopełnienie tego obowiązku wiązać się może dla pracodawcy z negatywnymi konsekwencjami w razie kontroli przeprowadzanej przez Państwową Inspekcję Pracy, a to z uwagi na niedopełnienie przez niego obowiązków w zakresie dokumentowania stosunku pracy.
Zawarcie umowy jedynie w formie ustnej prowadzić może do sporów z pracodawcą co do warunków takiej umowy (np. wysokości wynagrodzenia), a ewentualny spór przed sądem pracy co do faktycznej treści stosunku pracy będzie mógł wówczas opierać się jedynie na dowodach z przesłuchania stron i zeznaniach świadków (przypomnieć w tym miejscu warto, iż z mocy art. 473 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego w sprawach pracowniczych nie stosuje się przepisów ograniczających dopuszczalność dowodu ze świadków i przesłuchania stron).
WARTO WIEDZIEĆ
Jeśli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków.

Dopuszczenie do pracy

Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, nawiązanie stosunku pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Oświadczenie woli może być wyraźne i ujęte w formie pisemnej, tak jak tego wymagają przepisy kodeksu pracy, lecz może być o­no również dorozumiane i wynikać z określonego zachowania się stron. Takie dorozumiane zawarcie umowy o pracę istnieje zwykle wówczas, gdy pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania pracy i płaci mu wynagrodzenie (wyrok SN z 31 sierpnia 1977 r., I PRN 112/77, Lex nr 14418).
W przypadku dorozumianego zawarcia umowy dla oceny, czy jest to cywilnoprawna umowa o wykonywanie pracy czy też umowa o pracę, znaczenie ma charakter faktycznie wykonywanej pracy. Jeżeli praca wykonywana jest na warunkach określonych w art. 22 par. 1 k.p., a zatem pracownik wykonuje ją za wynagrodzeniem, w ściśle określonym miejscu oraz w powtarzających się regularnie odstępach czasu pod kierownictwem pracodawcy i wówczas pomiędzy stronami nawiązany zostaje stosunek pracy. Brak wskazanych wyżej cech wykonywanej pracy, a przede wszystkim brak konieczności stosowania się do poleceń zatrudniającego w wykonaniu powierzonego zadania, świadczyć będzie o tym, iż zamiarem stron było zawarcie umowy cywilnoprawnej.

Zmiana treści umowy

Należy dodać, że art. 29 par. 4 k.p. zastrzega formę pisemną również dla dokonania zmiany warunków umowy o pracę. Nie czyni tego jednak pod rygorem nieważności. Strony umowy o pracę mogą jednakże postanowić, iż jakakolwiek zmiana jej treści (czyli potoczne aneksowanie umowy) wymagać będzie zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 1997 r. (I PKN 250/97, OSN 1998, z. 11, poz. 203) zachowanie formy pisemnej jest konieczne do skuteczności zmiany lub uzupełnienia umowy o pracę, jeżeli strony w umowie tej zastrzegły, że jej zmiana lub uzupełnienie mogą nastąpić tylko na piśmie. W takim przypadku z mocy art. 300 k.p. odpowiednie zastosowanie znajduje bowiem art. 76 k.c., w myśl którego jeżeli strony zastrzegły w umowie, że określona czynność prawna między nimi powinna być dokonana w szczególnej formie, czynność ta dochodzi do skutku tylko przy zachowaniu zastrzeżonej formy. Jednakże gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, nie określając skutków niezachowania tej formy, uznaje się, w razie wątpliwości, że była o­na zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

Sebastian Ćwiora


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Kredyt lub pożyczka: terminowa spłata rat to problem coraz większej grupy konsumentów

Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami. To jednak nie tłumaczy opóźnień w spłacie. W konsekwencji często kończy się to wpisem do ewidencji niesolidnych dłużników lub wręcz interwencją komornika.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

REKLAMA

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

Czternasta emerytura 2025 r. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w 2025 r. [TERMIN WYPŁAT]

We wtorek, 20 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r. Projekt ten określa termin wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r.

REKLAMA