REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowę można czasem wcześniej wypowiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy strony mogą wprowadzić zapisy umożliwiające pracodawcy rozwiązanie jej za wypowiedzeniem lub przewidujące takie uprawnienie dla obu stron.

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umową terminową. Strony muszą więc ustalić w niej okres, na jaki została zawarta. Tak więc umowa ta nie może być na czas nieokreślony. Brak terminu powodowałby jej nieważność. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują też możliwości jej wcześniejszego rozwiązania w drodze jednostronnej czynności pracodawcy. Co do zasady więc, umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia powinna zawsze trwać przez okres, na jaki strony ją zawarły. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza dla pracodawców zobowiązanych do uiszczania odszkodowania na rzecz byłego pracownika.

Dopuszczalność wypowiedzenia
Strony mogą jednak wprowadzić do umowy zapisy umożliwiające pracodawcy rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem lub przewidujące takie uprawnienie dla obu stron umowy.
Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy, który dopuszcza możliwość zastrzeżenia przy zawieraniu umowy o zakazie konkurencji prawa jej wcześniejszego rozwiązania przez pracodawcę. Nie sprzeciwia się temu bowiem odpowiednio stosowany przepis art. 3531 kodeksu cywilnego wyrażający ogólną zasadę swobody umów. Należy podkreślić, że uregulowanie dotyczące umowy o zakazie konkurencji, jako stosunku zobowiązaniowego, nie jest w kodeksie pracy pełne. Ogranicza się bowiem tylko do określenia przypadków, w których zakaz konkurencji przestaje obowiązywać pracownika. Poza unormowaniem pozostały natomiast m.in. kwestie związane z możliwością wcześniejszego rozwiązania (wypowiedzenia) tej umowy w razie zmiany stosunków bądź umownego odstąpienia od niej. Można zatem w kwestiach nieuregulowanych przepisami kodeksu pracy zastosować przepisy kodeksu cywilnego w takim zakresie, w jakim nie są o­ne sprzeczne z zasadami prawa pracy. Jeśli więc strony przewidziały możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, to mogą z niej skutecznie skorzystać.

Przesłanki rozwiązania
Strony mogą w umowie o zakazie konkurencji z góry postanowić, iż zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji, spowodowane ustaniem przyczyn uzasadniających taki zakaz, wywoła skutek w postaci wygaśnięcia umowy. Mogą również do umowy o zakazie konkurencji wprowadzać postanowienia dopuszczające wcześniejsze jej rozwiązanie za wypowiedzeniem pracodawcy. W takim jednak przypadku zapis o wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę będzie dopuszczalny, pod warunkiem że w umowie zostaną wskazane okoliczności stanowiące niezbędną przesłankę i warunek tego wypowiedzenia. Takie zastrzeżenie wykluczy bowiem ryzyko swobodnego, dokonanego tylko z woli pracodawcy, rozwiązania umowy. Ponadto zapewni pracownikowi względną stabilizację, wyrażającą się w tym, że skrócenia czasu obowiązywania umowy o zakazie konkurencji będzie mógł się spodziewać tylko w przypadkach wystąpienia ściśle określonych sytuacji, które zostały wcześniej przewidziane w umowie (przykład).

Porozumienie lub aneks
Jeśli strony przy zawieraniu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie wprowadziły do niej zapisu dopuszczającego wcześniejsze jej wypowiedzenie, to mogą to uczynić również i później, czyli w czasie trwania umowy o zakazie konkurencji w drodze zgodnych ustaleń (odrębnego porozumienia lub aneksu do zawartej już umowy). Pracodawca nie może natomiast w tym zakresie posłużyć się instytucją wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.), gdyż nie ma o­na zastosowania do umowy o zakazie konkurencji.

Inne sposoby
Oprócz możliwości wprowadzenia do umowy o zakazie konkurencji zapisu uprawniającego jej wypowiedzenie, dopuszczalne jest także zawarcie w niej zapisów uprawniających pracodawcę do jednostronnego odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym. Umowne prawo odstąpienia zostało uregulowane w art. 395 k.c. Według tego przepisu można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonuje się przez oświadczenia złożone drugiej stronie.
Strony mogą też zawrzeć porozumienie, na mocy którego ustalą, że od konkretnej daty umowa o zakazie konkurencji straci moc. Nadto dopuszczalne jest wprowadzenie do umowy o zakazie konkurencji warunku rozwiązującego tę umowę (art. 89 k.c.). Warunkiem takim może być np. naruszenie przez byłego pracownika zakazu konkurencji. W przypadku spełnienia się tego warunku nastąpi rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji i pracodawca zostanie zwolniony z obowiązku wypłaty odszkodowania.

ORZECZNICTWO

w Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może zostać w sposób ważny wprowadzone prawo odstąpienia od niej – uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 26 lutego 2003 r., I PK 16/02, M.P.Pr.-wkł. 2004/1/1.

w Zamieszczenie w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy warunku rozwiązującego w postaci ustania przyczyny uzasadniającej zakaz konkurencji nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 89 k.c. w związku z art. 300 k.p.) – wyrok Sądu Najwyższego z 12 lutego 2004 r., I PK 398/03, OSNP 2005/1/5.


PRZYKŁAD
Informatyk zawarł z firmą, w której był zatrudniony, umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Zobowiązał się, że przez rok nie będzie podejmować pracy u konkurencji. W zamian dostanie odszkodowanie – 2 tys. zł miesięcznie. W umowie przewidziano możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za dwumiesięcznym wypowiedzeniem pracodawcy w przypadku zmiany jego profilu działalności. Po rozwiązaniu umowy o pracę firma przez 6 miesięcy wypłacała informatykowi odszkodowanie, następnie wypowiedziała mu umowę o zakazie konkurencji. Powodem była zmiana zakresu jej działalności (rozpoczęcie inwestycji w branży samochodowej). Informatyk, nie godząc się z tym, wniósł pozew do sądu. Domagał się dalszej wypłaty odszkodowania. Sąd oddalił jego powództwo, gdyż wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji przez pracodawcę było prawidłowe.

Ryszard Sadlik
Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

7 kroków, by dostać orzeczenie o niepełnosprawności. Co daje w 2025 roku? Ulgi, dodatki i pomoc z ZUS

Czy codzienne funkcjonowanie sprawia Ci trudność z powodu problemów zdrowotnych? Czy szukasz wsparcia, które realnie poprawi jakość Twojego życia i otworzy drzwi do nowych możliwości? Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w Polsce to nie tylko dokument, to dostęp do szeregu udogodnień, ulg i świadczeń, które mają na celu realne wsparcie osób zmagających się z różnymi schorzeniami i ograniczeniami funkcjonalnymi. Dlatego warto wiedzieć, jak krok po kroku uzyskać orzeczenie i z jakich benefitów można skorzystać. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez cały proces i przedstawi najważniejsze informacje dotyczące ulg, dodatków oraz pomocy dla niepełnosprawnych. Nie pozwól, aby biurokracja Cię zniechęciła, dowiedz się, jak działać skutecznie!

REKLAMA

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

"Nie jest pan niezdolny do pracy" – orzekł lekarz orzecznik ZUS? Sprawdź, jak się skutecznie odwołać i nie stracić renty

"Nie jest pan niezdolny do pracy", co oznacza taka decyzja lekarza orzecznika ZUS? Czy rzeczywiście zamyka Ci drogę do renty lub innych świadczeń? Czy można się od niej odwołać, a jeśli tak to w jakim terminie? Co zrobić, jeśli decyzja jest niezgodna z dokumentacją medyczną? Podpowiadamy też, jak napisać skuteczny sprzeciw i zawalczyć o swoje prawa w 2025 roku.

420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

REKLAMA

Wypłata 14. emerytury już we wrześniu 2025. Ile wyniesie czternastka brutto i netto? Oto kwoty

Projekt Ministerstwa Pracy dotyczący harmonogramu wypłat czternastej emerytury został już zamieszczony w wykazie prac rządu. Zgodnie z rozporządzeniem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci świadczenie w terminie, który jest już znany seniorom. Jaki to termin? Oto szczegóły.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA