REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

REKLAMA

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi przywróconemu do pracy za okres pozostawania bez pracy jest jednym z roszczeń, obok odszkodowania, które przysługuje mu w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.


Pracownik, z którym pracodawca w trybie natychmiastowym rozwiązał umowę o pracę w sposób niezgodny z przepisami, może dochodzić przed sądem pracy swoich praw. Sąd pracy po stwierdzeniu naruszenia przez pracodawcę przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia podejmuje decyzję o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach bądź o odszkodowaniu.

W sytuacji gdy pracownik na podstawie wyroku sądu podejmie pracę u pracodawcy, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to nie może jednak być wypłacone za okres dłuższy niż 3 miesiące i krótszy niż 1 miesiąc (art. 57 § 1 k.p.).

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z:
• pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,
• pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,
• pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,
wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.

Pozostawanie bez pracy oznacza niezatrudnianie pracownika przez pracodawcę, który wadliwie wypowiedział mu umowę o pracę i z którym pracownik pozostaje w sporze sądowym. Czas pozostawania bez pracy obejmuje miesiące bezpośrednio następujące po dniu rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem (uchwała Sądu Najwyższego z 12 października 1976 r. I PZP 49/76, OSNC 1977/4/67).

Z kolei przez „podjęcie pracy” należy rozumieć nie tylko faktyczne przystąpienie do pracy przez pracownika, lecz również gotowość do jej podjęcia. Gotowy do pracy jest również ten pracownik, który z przyczyn od niego niezależnych i przez niego niezawinionych (np. choroba) nie może efektywnie świadczyć pracy.

Charakter wynagrodzenia

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest swoistym „odszkodowaniem majątkowym” na rzecz pracownika. Jego zadaniem jest zrekompensowanie pracownikowi sytuacji, w jakiej się znalazł – tj. pozostawania bez pracy na skutek bezprawnej decyzji pracodawcy. W ten sposób ustawodawca zabezpieczył pracownika przed nazbyt pochopnym działaniem pracodawcy zmierzającym do rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.

ważne
Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest wypłacane zamiast wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby za wykonaną pracę, gdyby nie doznał przeszkód w jej świadczeniu ze strony pracodawcy w wyniku wadliwego rozwiązania stosunku pracy.

Co ważne dla pracownika, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, okres pozostawania bez pracy, za który przyznano mu wynagrodzenie, jest wliczany do jego okresu zatrudnienia (art. 51 § 1 k.p.). Nawet jeżeli pracownikowi nie przyznano wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, to nie jest to uważane za przerwę w zatrudnieniu. Nie pociąga to więc za sobą utraty uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia (np. wymiaru urlopu wypoczynkowego). Zostaje zachowana tzw. ciągłość pracy.

Pracownicy szczególnie chronieni

W przypadku natychmiastowego i niezgodnego z prawem zwolnienia przez pracodawcę pracowników, z którymi rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego prawa pracy, musi o­n liczyć się z wypłaceniem takim pracownikom wynagrodzenia za cały okres nieświadczenia przez nich pracy.


przykład
Z pracownikiem zatrudnionym na podstawie spółdzielczej umowy o pracę pracodawca rozwiązał stosunek pracy w trybie natychmiastowym. Pracownik wniósł powództwo do sądu pracy, w którym zażądał przywrócenia do pracy i wypłaty wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. Takie roszczenie pracownika nie ma podstawy, gdyż nie należy o­n do kategorii pracowników szczególnie chronionych. Przepis art. 57 § 2 k.p. ma do niego zastosowanie jedynie wtedy, gdy na mocy innych przepisów niż normujące spółdzielczą umowę o pracę podlegałby szczególnej ochronie w zakresie jej rozwiązania.

Obliczanie wynagrodzenia

Sposób obliczania wynagrodzenia pracownikowi przywróconemu do pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Przyjmuje się, że wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (art. 57 § 2 k.p.) należy obliczać według wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywałby pracownik, gdyby w tym czasie pracował (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r. I PK 233/04, OSNP 2006/9-10/148).

Wysokość wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy może być zmieniona przez sąd pracy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pomiędzy chwilą rozwiązania stosunku pracy a chwilą orzekania nastąpiła istotna zmiana siły nabywczej pieniądza (wyrok Sądu Najwyższego z 30 stycznia 1992 r. I PRN 60/91, PiZS 1992/7/64).

Sąd pracy może również orzec o pomniejszeniu wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jeśli pracownik otrzymywał w tym czasie emeryturę. Podstawą prawną takiego działania sądu jest przepis kodeksowy, który stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.). Pobieranie przez pracownika emerytury i uzyskanie wynagrodzenia w pełnej wysokości za czas pozostawania bez pracy sprzeciwiałoby się, zdaniem sądu, poczuciu sprawiedliwości. Wynagrodzenie wypłacone pracownikowi jest w takiej sytuacji pomniejszone o pobieraną w czasie pozostawania bez pracy emeryturę (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lutego 2005 r. III PK 70/04, OSNP 2005/20/314).

Warunek wypłaty wynagrodzenia

Bezwzględnym warunkiem uzyskania przez pracownika prawa do wynagrodzenia jest zgłoszenie w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu pracy gotowości niezwłocznego podjęcia pracy. Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeśli termin ten zostanie przez niego przekroczony. Pracodawca ma jednak obowiązek zatrudnić pracownika, jeśli przekroczenie 7-dniowego terminu nastąpiło z przyczyn od pracownika niezależnych. Należą do nich przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy – np. niezdolność do pracy z powodu choroby.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pracownikowi, który wyraził zgodę na cofnięcie przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, lecz wynagrodzenie przewidziane w art. 81 k.p. (postanowienie Sądu Najwyższego z 28 marca 2001 r. I PKN 55/01, M.Praw. 2002/17/774).

Katarzyna Prokopczyk

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA