REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musi zapewnić lekarz rodzinny

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo do korzystania ze świadczeń lekarza rodzinnego. Najpierw musi go jednak wybrać, wypełniając w tym celu deklarację wyboru. Nie znaczy to jednak, że gdy zajdzie taka potrzeba, bezpłatnej opieki nie udzieli pacjentowi inny lekarz.
Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej – nazywanym także lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym – może być lekarz, który ma ukończoną specjalizację:
• medycyny rodzinnej,
• medycyny ogólnej,
• chorób wewnętrznych (internista) oraz
• pediatrii (dla dziecka).

Co musi lekarz POZ

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest pierwszą osobą, do której pacjent zwraca się w razie choroby. To o­n decyduje o sposobach leczenia chorego, kierowaniu pacjentów do poradni specjalistycznych oraz, jeżeli wymaga tego stan zdrowia chorego, do szpitala. Lekarz POZ wnioskuje także o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, o ulgowe przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ponadto realizuje zadania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Lekarz rodzinny jest też odpowiedzialny za wykonywanie szczepień ochronnych, w tym także u dzieci i młodzieży szkolnej.
Pacjent ma prawo oczekiwać, że wybrany przez niego lekarz zapewni właściwą jakość świadczeń, udzieli ich zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i najnowszą wiedzą medyczną i będzie prowadził dokumentację medyczną pacjenta. Takie są zresztą podstawowe obowiązki lekarza rodzinnego.
WAŻNE

W razie potrzeby natychmiastowego leczenia albo dla zachowania ciągłości leczenia pacjentowi przysługuje – na podstawie skierowania lekarza rodzinnego – bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego ZOZ-u udzielającego świadczeń we właściwym zakresie.

Skierowanie do specjalisty

Lekarz rodzinny, jeżeli wymaga tego stan zdrowia jego pacjenta, wystawia także skierowania do wybranych lekarzy specjalistów. Skierowanie takie jest wymagane np. w związku z potrzebą leczenia przez gastrologa czy urologa. Lekarz rodzinny wystawia dwa rodzaje skierowań na wizyty u specjalisty:
• na konsultacje – uprawnia o­no do jednorazowej wizyty u wybranego specjalisty,
• na leczenie lub kontynuowanie leczenia – jest o­no ważne do momentu zakończenia leczenia przez specjalistę.
Do części lekarzy specjalistów można udać się bez skierowania od lekarza POZ. Są to:
• ginekolog i położnik,
• stomatolog,
• dermatolog i wenerolog,
• o­nkolog,
• psychiatra,
• okulista.
Nie wymaga się skierowań także przy przyjmowaniu na leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych. Również inwalidzi wojenni i osoby represjonowane, chorzy z wirusem HIV nie muszą posiadać skierowania na specjalistyczne leczenie.

Decyzja o przewozie karetką

Nie tylko do świadczeń medycznych sprowadzają się zadania lekarza rodzinnego. Jest o­n podstawowym opiekunem swoich pacjentów. Dlatego decyduje także o tym, czy choremu przysługuje w określonej sytuacji bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego (np. karetką pogotowia), w tym także lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej.
Pacjent zostanie bezpłatnie dowieziony do szpitala, w którym zostanie mu udzielona niezbędna pomoc medyczna, jeżeli:
• wymaga o­n natychmiastowego leczenia,
• wynika to z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.

Niepełnosprawni bezpłatnie

Osoby niepełnosprawne, u których występuje dysfunkcja narządu ruchu, co uniemożliwia im korzystanie np. ze środków publicznego transportu, dla potrzeb leczenia mają zapewniony bezpłatny przejazd transportem sanitarnym. Takie prawo przysługuje im na przykład, gdy podczas wizyty domowej lekarz uzna za konieczne przewiezienie pacjenta do szpitala, poradni specjalistycznej lub na badanie diagnostyczne. Również w przypadku konieczności przewiezienia chorego na konsultacje w poradni specjalistycznej (w obie strony), gdy u podopiecznego występuje schorzenie zagrażające zdrowiu i życiu oraz występuje dysfunkcja narządu ruchu uniemożliwiająca korzystanie ze środków transportu publicznego, transport jest bezpłatny.
W innych sytuacjach pacjent zapłaci za przyjazd karetki pogotowia. Dotyczy to zatem osób, które:
• nie wymagają natychmiastowego leczenia,
• nie posiadają dysfunkcji narządu ruchu, która uniemożliwia samodzielny przejazd środkami komunikacji publicznej.

Nie tylko lekarz

Usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej udzielają także pielęgniarki i położne środowiskowe (rodzinne) oraz higienistki szkolne. Do obowiązków pielęgniarki i położnej POZ należy opieka pielęgniarska nad pacjentem, w tym m.in.:
• planowanie zakresu opieki stosownie do stanu zdrowia podopiecznego,
• ocena skuteczności zastosowanych metod pielęgnacyjnych,
• realizacja zleceń lekarskich,
• udzielanie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz
• edukacja zdrowotna, promocja zdrowia i profilaktyka chorób.

Opieka w szkole

Także w szkole musi być zapewniona odpowiednia opieka medyczna nad uczniami. Należy to do obowiązków higienistki szkolnej (pielęgniarka w środowisku nauczania i wychowania). To o­na organizuje profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w wieku od 6 roku życia do 18 – 19 lat (według rocznika od klasy 0 do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej).
Higienistka, która odpowiada za opiekę medyczną nad uczniami, ma też prawo wezwać zespół ratownictwa medycznego, gdy na terenie szkoły dojdzie do:
• wypadku,
• urazu,
• nagłego zachorowania,
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodującego zagrożenie życia ucznia.
Pielęgniarka pracuje w gabinecie na terenie szkoły. Jeżeli go tam nie ma, swoich świadczeń udziela w zakładzie opieki zdrowotnej – np. w gabinecie lekarza POZ, na którego liście zapisany jest dany uczeń.

PRAWA PACJENTA

Pacjentowi, który dokonał wyboru lekarza pierwszego kontaktu, przysługują nie tylko badania i porady lekarskie czy bezpłatne badania diagnostyczne niezbędne do podjęcia leczenia, a także uzyskanie niezbędnych skierowań do specjalistów. Ma o­n bowiem prawo także do:
• informacji o innych zakładach opieki zdrowotnej mających podpisaną umowę w NFZ,
• bezpłatnych świadczeń zdrowotnych u innego lekarza POZ niż wybrany w deklaracji wyboru, w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia lub innej niezbędnej potrzeby zdrowotnej,
• otrzymywania orzeczeń i zaświadczeń lekarskich wydawanych na życzenie pacjenta, związanych z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowania nauki, z uczestnictwem uczniów w zorganizowanym wypoczynku, a także do zaświadczeń wydawanych dla celów pomocy społecznej lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
• informacji o zaprzestaniu udzielania świadczeń zdrowotnych przez wybranego lekarza rodzinnego lub zmianie miejsca zatrudnienia przez tego lekarza.

ZADANIA PIELĘGNIARKI POZ I POŁOŻNEJ ŚRODOWISKOWEJ

Pielęgniarkę POZ także się wybiera. W tym celu składa się w przychodni odpowiednią deklarację. Obowiązkiem tej pielęgniarki jest udzielanie pacjentowi kompleksowych świadczeń gwarantujących zachowanie ciągłości leczenia i pielęgnacji. W tym celu powinna także mieć zawsze przy sobie niezbędne wyposażenie (tzw. neseser) ze sprzętem i materiałami jednorazowego użytku.

Położna jest zobowiązana do udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu pielęgnacyjnej opieki położniczo-ginekologicznej. Do jej obowiązków należą m.in. wizyty domowe u kobiet, które właśnie urodziły dziecko.

ILU PACJENTÓW NA JEDNEGO LEKARZA

W zależności od przygotowania zawodowego i specjalizacji, lekarz POZ opiekuje się następującymi grupami pacjentów:
• lekarz pediatra – dzieci i młodzież do 18 roku życia – liczba ubezpieczonych na jednego lekarza nie może przekraczać 1320 osób,
• lekarz chorób wewnętrznych – osoby dorosłe po ukończeniu 18 roku życia – do 2500 pacjentów na jednego lekarza oraz,
• lekarz rodzinny i ogólny – wszystkie osoby, niezależnie od wieku – pod jego opieką nie może znajdować się więcej niż 2750 chorych.

Dominika Sikora
dominika.sikora@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Nocna prohibicja – jakich błędów unikać przy podejmowaniu uchwały

Rady gmin mają możliwość wprowadzenia ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych. Jednak, aby skutecznie podjąć w tym zakresie uchwałę, muszą przestrzegać określonych zasad. Jakie błędy gminy popełniają najczęściej?

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

300 zł na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2025/2026 dla uczniów w wieku do 24 r.ż. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód

Rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o świadczenie "Dobry start", które wynosi 300 zł i przysługuje na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, wsparcie przysługuje aż do ukończenia 24. roku życia.

REKLAMA

Kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego [SONDAŻ]

Sondaż Opinia24 dla 2 tury wyborów przeprowadzony na zlecenie RMF FM: kto lepiej zadba o interesy na arenie międzynarodowej. Jakie są wyniki badania? Oprócz odpowiedzi na pytanie sondażowe widać m.in., że kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego.

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

Pojęcie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia pojawia się w ustawie – Prawo zamówień publicznych kilkanaście razy. Tak naprawdę jednak sprowadza się do dwóch sytuacji: skrócenia terminu składania ofert, ofert wstępnych czy wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia. Z uwagi na to, że regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, często powoduje niesłuszne obawy przed jej stosowaniem.

Absurd renty wdowiej: Świadczenia nie otrzyma wdowa, która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety [nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli]

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które można wnioskować od 1 stycznia 2025 r. Okazuje się, że nie będzie ono jednak przysługiwało wdowom (i odpowiednio – wdowcom), którzy w dniu śmierci współmałżonka – nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Przy czym owa wspólność małżeńska, nie jest tym samym co ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami. Świadczenia nie otrzyma zatem wdowa która została „porzucona” przez męża dla innej kobiety, ani wdowiec, który został „porzucony” przez żonę dla innego mężczyzny – nawet jeżeli formalnie się nie rozwiedli.

Zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa terminy wypłaty pieniędzy. Kiedy przelewy trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w czerwcu.

REKLAMA

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Dodatek emerytalno-rentowy dla ojców nie tylko dla matek. Wielki przełom w interpretacji przepisów [wyrok TSUE]

Jakiś czas temu opisywaliśmy dodatki do emerytury czy renty dla kobiet, jak i świadczenie MAMA 4+. Teraz przyszedł czas na analizę bardzo aktualnego wyroku TSUE bo z 15 maja 2025 r. dotyczącego dodatku emerytalno-rentowy dla ojców, nie tylko dla matek mających jedno lub większą liczbę dzieci biologicznych lub przysposobionych. To wielki przełom w interpretacji przepisów. Czas więc zająć się bardziej szczegółowo zagadnieniami w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA