REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez dokumentów nie będzie kapitału

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby, które pracowały przed wejściem w życie reformy systemu emerytalnego i jeszcze do tej pory nie złożyły wniosku o obliczenie jego wysokości, muszą się pośpieszyć. Pracodawcy mają obowiązek pomagać swoim pracownikom tylko do końca tego roku. Później ubezpieczeni będą skazani tylko na siebie.


Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązują pracodawców do kompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego tym pracownikom, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne. Skompletowaną dokumentację pracodawcy przekazują do ZUS w terminie wyznaczonym przez ten organ. Po nowelizacji przepisów emerytalnych ZUS ma czas na wydanie decyzji do 31 grudnia 2006 r. ZUS zobowiązał się do przyjmowania wniosków od ubezpieczonych o ustalenie kapitału początkowego także po tym terminie. Natomiast nie wiadomo jeszcze, jak będzie rozwiązany problem przekazywania wniosków do ZUS przez pracodawców.

Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy nadal są zobowiązani do kompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla ubezpieczonych, za których przekazują do Zakładu imienne raporty miesięczne, a następnie przekazania tej dokumentacji na żądanie organu rentowego i w terminie wyznaczonym przez ten organ.

Dokumenty do końca roku

Do końca tego roku pracodawcy, którzy jeszcze nie złożyli dokumentów za swoich pracowników, mogą składać takie wnioski po uzgodnieniu terminów z właściwym oddziałem ZUS. Termin przekazania przez pracodawcę dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego ustala organ rentowy indywidualnie dla każdego pracodawcy. Szczegółowo zasady współpracy między pracodawcami i organami rentowymi oraz pracownikami reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad współpracy ZUS z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego.

Rozporządzenie określa zasady współpracy pomiędzy ZUS, ubezpieczonymi i płatnikami w zakresie kompletowania wniosków i przekazywania ich organowi rentowemu oraz ustalania kapitału początkowego. Tak więc, pracodawca otrzymuje z organu rentowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika wezwanie o nadesłanie skompletowanej dokumentacji aktualnie zatrudnionych pracowników w celu ustalenia kapitału początkowego. Wezwania przesyłane są także do płatników składek, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenie.

Zasada ta nie ma zastosowania do płatnika składek:
• będącego zleceniodawcą,
• będącego osobą fizyczną zatrudniającą pracowników, jeżeli nie wypłaca świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,
• opłacającego składkę za osoby współpracujące.

Po otrzymaniu wezwania pracodawca informuje pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. o terminie wyznaczonym przez ZUS i wyznacza im termin dostarczenia wymaganej dokumentacji. Ponieważ ubezpieczeni mają poważne kłopoty ze zdobyciem dokumentów, pracodawca mając pisemną zgodę może prowadzić postępowanie wyjaśniające w celu zebrania dokumentacji służącej ustaleniu kapitału początkowego. W ramach tego postępowania obecni pracodawcy mogą zwrócić się do byłych pracodawców o przekazanie dokumentacji dotyczącej pracownika, dołączając jego zgodę wyrażoną na piśmie.

Obowiązki płatnika

Pracodawcy są zobowiązani do skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla pracowników, za których – jako płatnicy składek – przekazują do Zakładu imienne raporty miesięczne. Pracodawcy przekazują tę dokumentację na żądanie organu rentowego i w terminie wyznaczonym przez ten organ. Do obowiązków pracodawcy należy również:
• poinformowanie ubezpieczonego o posiadanej dokumentacji,
• przyjęcie dokumentacji od ubezpieczonego, zabezpieczenie jej i przesłanie do organu rentowego w wyznaczonym terminie,
• udzielenie ubezpieczonemu informacji o innych miejscach przechowywania dokumentacji służącej do ustalenia kapitału początkowego.

Pracownik, który nie ma obliczonego kapitału początkowego, musi wypełnić:
• wniosek o ustalenie kapitału początkowego – druk ZUS Kp-1,
• kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych – druk ZUS Rp-6.

Dokumentacja do ustalenia kapitału początkowego powinna zawierać:
• wniosek o ustalenie kapitału początkowego (ZUS Kp-1),
• kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r. (ZUS Rp-6),
• zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7) albo legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu lub numer NKP w przypadku osób, które indywidualnie opłacały składkę na ubezpieczenie społeczne lub były zgłoszone indywidualnie do ubezpieczeń,
• świadectwa pracy, zaświadczenia oraz inne dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe.

Po przyjęciu dokumentów od pracowników pracodawca zabezpiecza je i przekazuje do ZUS (do najbliższej jednostki organizacyjnej oddziału, inspektoratu, biura terenowego).

Pracodawcy składając dokumenty o ustalenie kapitału początkowego wraz z przekazywaną dokumentacją sporządzają listy osób, których dokumentacja jest przekazywana do ZUS. Muszą być na niej dane pracodawcy (NIP, REGON). Lista powinna zawierać także dane pracownika:
• nazwisko i imię,
• datę urodzenia,
• numer PESEL albo NIP,
• serię i numer dowodu tożsamości lub paszportu.

Obowiązki organu rentowego

Organ rentowy na podstawie dokumentacji ustala i wydaje decyzję w sprawie kapitału początkowego. Organem właściwym do wydania decyzji jest ten oddział ZUS, na terenie którego wnioskodawca (ubezpieczony) jest zameldowany na pobyt stały. Jeżeli wnioskodawca mieszka na terenie działania oddziału ZUS innego niż ten, do którego pracodawca przekazał dokumenty, oddział ten otrzymaną dokumentację przekaże do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. O przekazaniu dokumentacji organ rentowy informuje ubezpieczonego, jak i pracodawcę. Zwraca ubezpieczonemu oryginały dokumentów, z wyjątkiem zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (na druku ZUS Rp-7).

PRZELICZANIE KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO

Zdobycie dokumentów do obliczenia kapitału początkowego jest trudne. Z tego też powodu ubezpieczeni zawsze mają możliwość ponownego przeliczenia kapitału początkowego. Kapitał początkowy podlega bowiem przeliczeniu w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, nieznanych organowi rentowemu przed wydaniem decyzji. Ubezpieczony ma do tego prawo w przypadku dostarczenia nowych dowodów pozwalających na wydłużenie stażu pracy. Prawo do tego ma także osoba, której udało się odszukać nowe zaświadczenia potwierdzające wysokość dochodu.

Osobom, którym kapitał początkowy został już obliczony przed zmianą przepisów w ustawie emerytalnej dotyczących:
• uwzględniania okresu sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem bez ich ograniczania do 1/3 udowodnionych okresów składkowych oraz
• ustalania podstawy wymiaru z faktycznego okresu ubezpieczenia osobom urodzonym przed 31 grudnia 1968 r., które z powodu nauki w szkole wyższej nie mogły udowodnić 10 kolejnych lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu, zostanie ponownie obliczony albo na wniosek tych osób zgłoszony w dowolnym czasie, albo z urzędu przy innej sposobności. Będzie to możliwe przy rozpatrywaniu wniosku o ponowne obliczenie kapitału początkowego w związku z doliczeniem nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych lub okresów nieskładkowych. Możliwe to będzie, jeśli w aktach kapitału początkowego znajduje się dokumentacja pozwalająca na weryfikację. W przypadku kiedy zainteresowany nie będzie składać żadnych dodatkowych dokumentów, ZUS i tak dokona przeliczenia przy ustalaniu wysokości emerytury.

Osoby, które już teraz chcą przeliczyć kapitał początkowy, mogą to zrobić przesyłając listem zwykłym wniosek o ponowne obliczenie kapitału początkowego do oddziału ZUS, który wydał decyzję.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz.U. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 17 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego (Dz.U. nr 72, poz. 846).

Bożena Wiktorowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

REKLAMA