REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo pieniądze po zmarłym członku funduszu emerytalnego

REKLAMA

Uczestnik otwartego funduszu emerytalnego może dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku emerytalnym na wypadek swojej śmierci. Aby ułatwić ich wypłatę przez fundusz, powinien wskazać osobę uposażoną.

 Wiele osób w średnim wieku, mogąc dobrowolnie przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego (tzw. II filara ubezpieczeń), uczyniło to przez wzgląd na możliwość dziedziczenia przez najbliższych środków zgromadzonych na ich kontach emerytalnych. Taka możliwość nie istnieje w ZUS. Aby otrzymać z OFE środki w razie śmierci ubezpieczonego, trzeba załatwić w funduszu, do którego on należał, odpowiednie formalności. Najprostszy tryb wypłaty środków z II filara jest wtedy, gdy uczestnik OFE wskaże osobę uposażoną.

Najpierw żona albo mąż

REKLAMA

Zamężne panie i żonaci panowie, którzy należą do tzw. II filara, muszą pamiętać, że środki zgromadzone w funduszu emerytalnym stanowią ich majątek wspólny, o ile nie mają podpisanej intercyzy. Wskazując więc jako beneficjenta (uposażonego) jakąś osobę trzecią, członek funduszu dysponuje tak naprawdę tylko tymi pieniędzy zgromadzonymi na jego rachunku, które nie przysługują małżonkowi z tytułu wspólności majątkowej.

Druga bardzo ważna zasada rządząca wypłatami środków w razie śmierci członka OFE jest następująca - wypłata na rzecz małżonka ma formę tzw. wypłaty transferowej. Należne małżonkowi członka OFE pieniądze mogą być przekazane (poza wyjątkami wskazanymi w ramce obok) tylko na rachunek do OFE, a nie wypłacone w gotówce.

Warto też dodać, że otwarcie rachunku w OFE po zmarłym współmałżonku (jeśli nie ma takiego dotychczas) nie koliduje w żaden sposób z możliwością skorzystania z wcześniejszej emerytury ani nie jest równoznaczne z podziałem następnych, przesyłanych do ZUS, składek emerytalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata transferowa

REKLAMA

Pieniądze zgromadzone na rachunku członka OFE po jego śmierci przekazywane są na II-filarowy rachunek małżonka, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Środki te dzielone są zatem po połowie od momentu powstania wspólności majątkowej do jej zakończenia. Terminem dokonania takiej wypłaty transferowej jest ostatni dzień roboczy lutego, maja, sierpnia lub listopada.

Aby wypłata transferowa była możliwa, małżonek musi przedstawić odpis aktu zgonu, aktu małżeństwa i pisemne oświadczenia, stwierdzające, że do chwili śmierci członka funduszu nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści wcześniejszego oświadczenia, dotyczącego ich wspólności majątkowej małżeńskiej.

Jeżeli małżonek zmarłego członka funduszu nie posiada rachunku w żadnym OFE i w terminie dwóch miesięcy od dnia przedstawienia wymienionych wyżej dokumentów nie wskaże rachunku w jakimkolwiek funduszu, OFE zmarłego otworzy mu rachunek na jego nazwisko. Następnie przekaże przypadające mu środki, zgromadzone na rachunku zmarłego współmałżonka.

Z chwilą otwarcia rachunku były współmałżonek uzyskuje członkostwo w funduszu. OFE ma obowiązek potwierdzić na piśmie warunki jego członkostwa.

Tryb wypłaty pozostałych pieniędzy będzie zależał od tego, czy zmarły członek OFE wskazał osobę uposażoną czy też nie.

Warto wskazać uposażonego

Zasada, która ma fundamentalny wpływ na tryb wypłaty środków po zmarłym członku OFE, stanowi, że pieniądze zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE, które nie należą się współmałżonkowi z tytułu wspólności majątkowej małżeńskiej, są wypłacane osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku braku osób uposażonych wchodzą w skład spadku.

Regulacja ta ma podstawowe znaczenie, gdy chodzi o możliwość szybkiej wypłaty środków po zmarłym. Procedura wymagana, gdy członek OFE wskazał beneficjenta (beneficjentów), nie jest zbyt pracochłonna i długotrwała. Natomiast możliwość wypłaty środków po zmarłym, który nie wskazał uposażonych, może być uciążliwa.

Członek OFE ma prawo w każdej chwili uzupełnić w umowie z funduszem wpis dotyczący osoby uposażonej albo dokonać zmian w tej kwestii. Aby poznać obowiązującą w danym OFE szczegółową procedurę uzupełnienia takiego braku, najlepiej skontaktować się z funduszem (numery telefonów podajemy w tabeli).

Dla beneficjenta - gotówka

Jeśli członek OFE wskaże w umowie z funduszem beneficjentów, środki pozostałe po wypłacie transferowej dla współmałżonka przekazywane są w gotówce osobom wskazanym przez zmarłego.

OFE wypłaci pieniądze beneficjentowi w ciągu trzech miesięcy od momentu przedstawienia funduszowi dokumentu stwierdzającego jego tożsamość. Wypłata gotówkowa dla uposażonego może być dokonana jednorazowo lub w ratach (płatnych przez okres nie dłuższy niż dwa lata), zgodnie z jego pisemną dyspozycją. Zasady wypłaty ratalnej określa statut OFE. Na żądanie małżonka zmarłego (gdy widnieje jako osoba uposażona) istnieje też możliwość wpłaty środków jemu przypadających na rachunek w OFE.

Z powyższego wynika, że procedura wypłaty środków dla uposażonego jest bardzo prosta. Ogranicza się do przedstawienia dokumentu tożsamości i podania rachunku bankowego lub adresu, na jakie mają zostać przesłane pieniądze.

Pieniądze z OFE do spadku

W 1999 roku, gdy do OFE przystąpiła największa liczba osób, obowiązywały inne niż obecnie przepisy, dotyczące wypłaty środków zgromadzonych w II filarze, w sytuacji gdy uczestnik nie wskazał beneficjenta. Stanowiły one, że w przypadku niewskazania osoby uposażonej pieniądze (które pozostają po wypłacie dla współmałżonka) przypadają członkom najbliższej rodziny zmarłego w równych częściach. Za takie osoby ustawodawca uważał: małżonka, dzieci, rodziców oraz wnuków zmarłego. Często osoby przystępujące wtedy do OFE bagatelizowały wypełnianie tej części umowy, która dotyczyła beneficjentów. Zmiana przepisów (obowiązują od 17 lutego 2001 r.) wprowadziła wspomnianą wcześniej zasadę, stanowiącą, że pieniądze pozostałe na koncie po wypłacie dla współmałżonka z tytułu wspólności majątkowej w razie braku uposażonego wchodzą w skład spadku. Oczywiście osoby, które ubiegały się o wypłatę środków za uczestników OFE zmarłych przed wspomnianą datą, obowiązują stare procedury.

Wielu uczestników OFE nie zdaje sobie sprawy ze znowelizowanych przepisów (niektóre fundusze zawiadamiały swoich członków o zmianach i ich skutkach) - że ich najbliżsi mogą być w razie ich śmierci narażeni na uciążliwą procedurę wypłaty pieniędzy z OFE. Warto więc sprawdzić, czy w umowie przystąpienia do OFE widnieje wpis dotyczący osoby uposażonej do odbioru środków w razie śmierci członka. W razie jej braku warto uzupełnić ten wpis.

Najtrudniej dla spadkobierców

Gdy w umowie z funduszem brak beneficjentów, środki pozostające po wypłacie transferowej na rzecz współmałżonka wchodzą w skład spadku. Spadkobiercy, aby taka wypłata mogła się odbyć, muszą przedłożyć w OFE zmarłego prawomocne stwierdzenie nabycia spadku.

Zatem obowiązujące obecnie przepisy nakładają na najbliższych zmarłego członka OFE obowiązek uzyskania postanowienia o nabyciu spadku. Jak wiadomo, procedura ta może stać się kłopotliwa, stąd wniosek, aby dopilnować, by w umowie z funduszem był wpis dotyczący osób uposażonych w razie śmierci członka funduszu.

Ważne!

Wskazanie przez członka OFE beneficjentów powoduje maksymalne uproszczenie procedury wypłaty środków w razie jego śmierci

PRZYKŁAD: PIENIĄDZE PO ZMARŁYM MĘŻU

Mąż Anny N., który niedawno zmarł, był członkiem jednego z OFE. Ona również ma zawartą umowę z funduszem. Małżonkowie byli objęci wspólnością majątkową. W umowie przystąpienia do funduszu nie ma wpisanych osób, które mają dziedziczyć kapitał po jego śmierci. Z uwagi że mąż Anny N. nie wpisał osób uposażonych, procedura wypłaty pieniędzy może być uciążliwa. Najpierw Anna N. musi się zwrócić do funduszu męża o wypłatę połowy pieniędzy z jego rachunku, w II filarze na jej rachunek w OFE. Aby taka wypłata była możliwa, musi przedstawić odpis aktu zgonu męża, akt małżeństwa i pisemne oświadczenia stwierdzające, że do chwili śmierci członka OFE nie zaszły żadne zmiany w stosunku do treści wcześniejszego oświadczenia, dotyczącego wspólności majątkowej. Następnie, aby była możliwa wypłata w gotówce pozostałej części kapitału męża, konieczne jest przedstawienie przez spadkobierców prawomocnego stwierdzenia nabycia spadku. Jeśli sąd stwierdzi nabycie spadku wyłącznie przez Annę N., to otrzyma ona pozostałe na koncie męża środki. Gdy będzie kilku spadkobierców, otrzyma ona ich cześć. Ponieważ Anna N. jest członkiem OFE, powinna wiedzieć, że procedura wypłaty pieniędzy w razie wskazania osób uposażonych jest zdecydowanie prostsza. Jeśli jej małżonek wskazałby ją jako swojego beneficjenta, nie musiałby przedstawiać do wypłaty środków orzeczenia sądu, a jedynie dokument tożsamości.

KIEDY MAŁŻONEK DOSTANIE GOTÓWKĘ

Współmałżonek uprawniony do środków po zmarłym członku OFE, któremu fundusz otworzył rachunek, może się starać o jednorazową wypłatę tych środków w gotówce, gdy:

- złoży wniosek, dołączając do niego decyzję przyznającą emeryturę, zaopatrzenie emerytalne, emeryturę dla rolników lub uposażenie w stanie spoczynku,

- nie ma prawa do emerytury, ale ukończył 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,

- złożył wniosek (dotyczy osób urodzonych przed 1 stycznia 1969 r.), jeżeli zgromadzone na jego rachunku środki nie są wyższe od kwoty stanowiącej: 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło przed 1 stycznia 2002 r.) lub 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło po 1 stycznia 2002 r.).

O wypłatę w gotówce mogą się więc starać osoby, które uzyskały już wiek emerytalny, prawo do jakiejś formy świadczenia emerytalnego lub kiedy kwota na rachunku nie przekracza ściśle ustalonej w ustawie sumy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otwarte fundusze emerytalne


Bartosz Marczuk

 

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 159, poz. 1667 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA