REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Od połowy lipca 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników.

Dotycząca tego zagadnienia nowelizacja Kodeksu pracyzostała podpisana przez Marszałka Sejmu pełniącego obowiązkiPrezydenta 8 czerwca 2010 r. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszeniaw Dzienniku Ustaw.

Do dnia wejścia w życie nowych przepisówdotyczących szkoleń pracowników przepisy przejściowe nowelizacjiKodeksu pracy, które je wprowadzają, nakazują stosować poprzednieregulacje, czyli rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawiezasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych iwykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Wten sposób rozstrzygnięty został problem - jakie przepisy dotycząceszkoleń pracowników stosować w okresie od 11 kwietnia 2010 r. (datauchylenia dotychczasowych przepisów szkoleniowych) do dnia wejściaw życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej nowe regulacje. Wtej sprawie występowaliśmy z pismem do Ministerstwa Pracy iPolityki Społecznej i zamieściliśmy odpowiedź resortu pracy w nr9/2010 MPPiU.

Zamów już dziś! "Dokształcanie pracowników na nowychzasadach"

Według nowych przepisów, podnoszenie kwalifikacjizawodowych to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy oraz umiejętnościprzez pracownika z inicjatywy albo za zgodą pracodawcy (art.1031 § 1 Kodeksu pracy). Nowelizacja nie zmieniadotychczasowego rozumienia obowiązku pracodawcy polegającego naułatwianiu zatrudnionym podnoszenia kwalifikacji zawodowych(art. 17 i art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy). Oznacza to, żeobowiązek ten rozumiemy tak samo jak dotychczas - jako koniecznośćstwarzania warunków sprzyjających dokształcaniu się pracowników bezczynienia nieuzasadnionych przeszkód ze strony zakładu. W ramachtego nakazu pracodawca nie musi jednak:

• organizować szkoleń dla zatrudnionych(wyrok Sądu Najwyższego z 25 maja 2000 r., I PKN 657/99; OSNP2001/22/660),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wysyłać ich na naukę,

• ponosić kosztów takiej edukacji (uchwałaSądu Najwyższego z 10 marca 2005 r., II PZP 2/05; OSNP2005/16/240).

Pracodawca sam zatem decyduje, czy z własnejinicjatywy wysyła zatrudnionego np. na kurs, czy tylko przychylasię do jego prośby o podjęcie kształcenia. Od pracodawcy wyłączniezależy, czy i ile pieniędzy przyzna pracownikowi nakształcenie.

Jednak, decydując się na pomoc pracownikom wzdobywaniu wykształcenia bądź nowych umiejętności, pracodawcęobowiązuje zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracownicy mająprawo do równego dostępu w typowaniu do szkoleń i uczestnictwa wnich (art. 183a Kodeksu pracy).

Równe uprawnienia dla osób uczącychsię

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca szkoleń niedzieli pracowników - jak poprzednie regulacje - na edukujących sięze skierowaniem zakładu i bez tego skierowania, w formach szkolnych(w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych) orazpozaszkolnych (głównie kursy, kursy zawodowe, seminaria, praktykizawodowe i studia podyplomowe). Wkrótce pracownicy będą podnosićkwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, przy czymobie kategorie pracowników uzyskają takie same wymiary urlopówszkoleniowych i zwolnień od pracy.

Więcej: Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka prześwietla absolutnie wszystkich. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie! Nikt się przed fiskusem nie ukryje

Blady strach padł na handlujących w sieci? Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA