REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu przez męża a zgoda żony

REKLAMA

Jak już wskazaliśmy w naszej wcześniejszej publikacji, małżonków, którzy przed zawarciem małżeństwa, bądź w trakcie jego trwania, nie zawarli majątkowej umowy małżeńskiej, łączy z mocy ustawy wspólność majątkowa. Przy czym, małżonkowie dysponując wspólnym majątkiem powinni kierować się takimi samymi zasadami jak w każdej innej sferze małżeństwa, tj. zasadą współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli oraz zasadą wzajemnej pomocy.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59, z późn. zm., dalej „ustawa”) małżonkowie są zobowiązani do współdziałania w zarządzie majtkiem wspólnym. Współdziałanie polega w szczególności na informowaniu siebie nawzajem o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Nie jest to równoznaczne z koniecznością tłumaczenia się z każdej podjętej decyzji, która dotyczy majątku wspólnego. Sposób współdziałania może być różny w zależności od konkretnej czynności, treści porozumienia się przez małżonków, czy też od przyjętego w rodzinie podziału obowiązków.


Współdziałanie zakłada, iż każdy z małżonków dokonując czynności dotyczących majątku wspólnego, powinien liczyć się z wyraźnie wyrażoną, bądź dorozumianą wolą drugiego z małżonków. Oznacza ono również wzajemną pomoc w realizacji zadania, czy nieutrudnianie współmałżonkowi jego celowego i podjętego w interesie rodziny działania. W sytuacji, gdy małżonek podejmuje decyzję o przemalowaniu ścian w mieszkaniu, czy kupnie telewizora, drugi małżonek powinien go w tych działaniach wspierać, a przede wszystkim nie przeszkadzać.


Co do zasady, każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, dotyczy to wszystkich składników majątku wspólnego. Jest to jednoznaczne z tym, iż małżonek może dokonać zakupów, płacąc środkami finansowymi, stanowiącymi np. wynagrodzenie za pracę drugiego małżonka.

REKLAMA

Samodzielny zarząd odnosi się również do przedmiotów majątkowych służących małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej. O tym, czy dany przedmiot służy do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej, decyduje konkretna sytuacja. Przykładowo, przyjmuje się, że małżonek będący przedstawicielem handlowym może sam zdecydować o zawarciu umowy leasingu auta, które służy mu do wykonywania zawodu.


Jednak istnieją czynności ściśle określone w ustawie, dotyczące przedmiotów majątkowych o znacznej wartości i o szczególnej doniosłości gospodarczej dla sytuacji finansowej rodziny, do dokonania których konieczna jest wyraźnie wyrażona zgoda drugiego małżonka. Są to czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości, praw rzeczowych na budynku czy lokalu, gospodarstwa rolnego, przedsiębiorstwa oraz darowizny z majątku wspólnego, chyba że są to darowizny zwyczajowo przyjęte np. prezenty na święta czy kwiaty na imieniny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zgoda małżonka powinna określać rodzaj czynności prawnej, której dotyczy, przedmiot czynności prawnej oraz wskazywać istotne z punktu widzenia małżonków warunki jej dokonania. Jeżeli czynności dokonują oboje małżonkowie lub jest ona dokonywana w imieniu ich obojga, zgoda na wyżej wymienione czynności nie jest wymagana. Brak zgody drugiego z małżonków na dokonanie którejkolwiek z wyżej wymienionych czynności, jeżeli jest to umowa (np. umowa sprzedaży samochodu) nie powoduje jej nieważności do chwili potwierdzenia albo odmowy potwierdzenia tej umowy przez drugiego z małżonków.


Jeżeli natomiast, jakaś czynność jednostronna (np. darowizna nieruchomości) ze wskazanego powyżej zakresu, została dokonana przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego małżonka, to jest ona nieważna.


Podsumowując wskazać należy, że nie do każdej czynności dokonywanej przez małżonka dotyczącej majątku wspólnego niezbędna jest zgoda drugiego małżonka. Jednak za każdym razem, gdy małżonkowie dysponują majątkiem wspólnym, powinni oni dbać o zaspokajanie potrzeb rodziny i niepogarszanie jej sytuacji finansowej.


Autorzy: Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

REKLAMA

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

REKLAMA