REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10% podatników uprawia podatkową prostytucję

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Informacja, że w obliczu problemów z brakiem pieniędzy na państwowych kontach i koniecznością cięć w budżetach resortów organy kontroli skarbowej przyglądają się dochodom deklarowanym jako osiągnięte z prostytucji, wywołała duże poruszenie wśród podatników.

Uwaga na detektywów fiskusa!

Uciekający przed podatkiem tłumaczą, że pieniądzedostali od cioci z Ameryki, pożyczyli, mieli zakopane w ogródkualbo przechowywał je dla nich brat. Jednak ostatnio co dziesiątypodatnik sprawdzany przez urzędników skarbowych powołuje się nauprawianie nierządu, by udokumentować swoje przychody. Co na tofiskus? Udowodnij, podatniku!

"Podatkowa prostytucja"

REKLAMA

A wszystko za sprawą dyspozycji zawartej w art. 2ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym odosób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz.176 ze zm.), który stanowi, żeprzepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających zczynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.Środki pieniężne otrzymywane z tytułu uprawiania nierządu w Polscenie pochodzą ze źródeł przychodów opodatkowanych bądź wolnych odopodatkowania (w rozumieniu art. 20 ust. 3 Ustawy o PIT), niemieszczą się zatem w katalogu źródeł przychodu wymienionych w art.10 tejże Ustawy.

W konsekwencji oznacza to, że w zeznaniupodatkowym nie wykazujemy przychodów z prostytucji, a nie składającPIT-u o przychodach z uprawiania prostytucji, nie popełniamyprzestępstwa ani wykroczenia skarbowego. Karze nie podlega bowiemniezłożenie zeznania o przychodach z uprawiania prostytucji, gdyżprzepisy ustawy podatkowej nie mają zastosowania w tej materii.Przecież nawet państwu nie wolno czerpać korzyści majątkowych zcudzego nierządu!

Wiele hałasu o dużepieniądze

Jest i druga strona medalu. Dochody pochodzące zeźródeł nieujawnionych są w Polsce opodatkowane ryczałtową75-procentową stawką podatku. Nic zatem dziwnego, że podatnicy,którzy nie potrafią wskazać legalnego źródła pochodzenia swoichpieniędzy czy majątku, próbują czasem ratować sięniekonwencjonalnymi metodami − jak prostytucja właśnie.

Jednak urzędnicy skarbowi mają sposoby, bysprawdzić prawdziwość takich oświadczeń. Pytają np. o ceny usług,nazwy hoteli, w których były świadczone, koszt środkówantykoncepcyjnych, nazwiska klientów, proszą o przedstawienieświadków, itp. Nierzadko wzmacniają siłę swoich argumentów dowodamiz zagranicy − brakiem wpisów meldunkowych w hotelach czynieodnotowaniem danej osoby przez służby graniczne. Takie rozmowynie są niestety ani łatwe, ani miłe. Wielu podatników przyznającychsię do rzekomo uprawianej prostytucji wycofuje się pod naporempytań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Seks - argumenty i przeciw -dowody

REKLAMA

A jakiej argumentacji używają Ci, którzyniezłomnie deklarują: "Zarabiałam/-em trudniąc się prostytucją"?Niestety niejednokrotnie na tej deklaracji poprzestają, licząc byćmoże na pruderię urzędników: "Twierdzenia samej podatniczkizasadnie uznano za niewiarygodne, gdyż opierają się wyłącznie najej oświadczeniu, które ma niską wartość dowodową z uwagi nanieprzedstawienie jakichkolwiek dowodów je popierających ipotwierdzających osiągnięcie przychodów we wskazywanej wysokości."(Wyrok NSA II FSK 1301/08).

Poparcie oświadczenia zdawkowym opisem również niepoprawia ich sytuacji: "W stosunku do dochodów z prostytucji organodwoławczy wskazał, że podatniczka poza twierdzeniem o trudnieniusię nierządem i ogólnymi informacjami odnośnie przykładowych miejscświadczonych usług nie przedstawiła żadnych dowodów na tąokoliczność." (Wyrok WSA w Olsztynie I SA/Ol 637/07).

Nie sposób zatem dziwić się organowi podatkowemu,który stwierdza, iż "strona powołuje się na fakty, które niewybiegają poza obiegowe informacje na temat przygranicznejprostytucji", a "świadczenie usług seksualnych powołuje tylkodlatego, iż dochody z tego źródła nie podlegają opodatkowaniupodatkiem dochodowym od osób fizycznych." (Wyrok WSA w GorzowieWlkp. I SA/Go 944/07).

Czytaj dalej: 10% podatników uprawia podatkową prostytucję

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2025 matematyka - co zabrać?

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpoczął o godz. 9:00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

REKLAMA

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

REKLAMA