REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W październiku wstępna lista prokuratur do likwidacji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wstępnej listy prokuratur rejonowych przeznaczonych do likwidacji należy spodziewać się w październiku, na razie jednak nic nie jest przesądzone, trwają analizy w tej sprawie - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.

Martyniuk powiedział, że od ponad pół roku w ramach Prokuratury Generalnej pracuje zespół złożony z przedstawicieli PG i prokuratur apelacyjnych, który przygotowuje listę prokuratur mogących podlegać likwidacji. Chodzi o najmniejsze prokuratury rejonowe, na przykład funkcjonujące w miastach, gdzie nie ma sądu, a także o dwa ośrodki zamiejscowe prokuratur okręgowych.

"Zmiany mają doprowadzić do stworzenia racjonalnej struktury prokuratury, kwestie finansowe i oszczędnościowe nie są jedynym kryterium planowanych zmian" - wyjaśnił prokurator.

REKLAMA

Plany likwidacji prokuratur krytykuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP (ZZPiPP), według którego jedynym powodem zmian są kwestie finansowe. "Oszczędności będą jednak pozorne" - ocenił prok. Jacek Skała z ZZPiPP. Dodał, że 4 października przedstawiciele związku podczas rozmów w Prokuraturze Generalnej będą przekonywali do rezygnacji z tych planów.

Portal tvn24.pl podał w poniedziałek, że do likwidacji wytypowano już 82 prokuratury w kraju. "Trwa dyskusja i analiza funkcjonowania ponad 80 prokuratur, ale z pewnością, jeśli ewentualnie doszłoby do likwidacji, to ta liczba będzie zdecydowanie mniejsza" - zapewnił Martyniuk.

"W październiku zespół przedstawi wstępną listę prokuratur, które mogłyby być ewentualnie likwidowane, ale dyskusja cały czas trwa i przedwcześnie jest mówić o konkretnych prokuraturach" - powiedział Martyniuk. Dodał, że zespół analizując problem bierze pod uwagę wiele czynników - skutki likwidacji prokuratury dla prowadzonych w niej postępowań, wpływ takiej decyzji na współpracę z miejscową policją, odległości do innych najbliższych prokuratur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej zapewnił także, że prace zespołu "nie są prowadzone w oderwaniu od prokuratur rejonowych, które mogą być zlikwidowane". "Są prowadzone wizytacje, członkowie zespołu udają się do tych prokuratur i analizują skutki zmian dla lokalnych społeczności" - powiedział.

Według Skały małe prokuratury rejonowe są jednak "kapitałem państwa prawa na prowincji" i jeśli znikną, wpłynie to de facto na osłabienie państwa. Ponadto, jak dodał, Prokuratura Generalna nie bierze pod uwagę kosztów dojazdów blisko 400 prokuratorów i pracowników z likwidowanych prokuratur do większych jednostek, gdzie zostaną przeniesieni. Kolejne koszty pociągną za sobą - jak zaznaczył Skała - m.in. dłuższe dojazdy prokuratorów do prowincjonalnych sądów, a także utrudnione kontakty z lokalną policją.

"Zdajemy sobie sprawę, że w systemie jest mało środków finansowych, ale najpierw trzeba ograniczać struktury, które nie prowadzą śledztw tylko na przykład zajmują się nadzorem, w prokuraturach wyższego rzędu" - powiedział PAP Skała.

Wydatki na prokuraturę przewidziane w projekcie ustawy budżetowej na 2012 rok zbliżone są do tegorocznych i określone na poziomie 1,734 mld zł. Zdaniem prokuratorów mogą okazać się niewystarczające. W tegorocznym budżecie wydatki te określono na poziomie 1,725 mld zł. ZZPiPP już wcześniej zwracał uwagę, że przed reformą w prokuraturze i rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego w przypadku wyczerpania środków dla prokuratury dodatkowe kwoty były przenoszone przez ministra na przykład z środków dla sądownictwa. Teraz nie jest to już możliwe.

Z przedstawionego w marcu sprawozdania prokuratora generalnego z ostatniego roku działalności prokuratury wynika, że w ramach powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury funkcjonuje - poza Prokuraturą Generalną - 11 prokuratur apelacyjnych, 45 prokuratur okręgowych wraz z dwoma ośrodkami zamiejscowymi oraz 356 prokuratur rejonowych wraz z sześcioma ośrodkami zamiejscowymi.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

REKLAMA