REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci o prawnikach w klubach poselskich: szybkiej poprawy prawa nie będzie

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie przez Kancelarię Sejmu środków na zatrudnienie prawników przez kluby parlamentarne jest dobrym pomysłem, ale nie gwarantuje szybkiej poprawy jakości stanowionego przez Sejm prawa - uważają eksperci ISP i Fundacji Batorego.

We wtorek marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że środki na zatrudnienie prawników przez kluby parlamentarne Kancelaria Sejmu przekaże na początku kwietnia. Każdy klub na zatrudnienie prawnika ma otrzymać 10 tys. złotych z budżetu Kancelarii Sejmu. Większe kluby - PO i PiS - otrzymają po 20 tys. złotych na dwa etaty dla prawników, klub Ruchu Palikota - na 1,5 etatu, a pozostałe kluby - na jeden etat dla prawnika.

REKLAMA

Eksperci - dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw Publicznych i Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego - zgadzają się, że umożliwienie zatrudnienia dodatkowych prawników przez kluby parlamentarne to dobry pomysł, ale - wskazują - nie można oczekiwać natychmiastowej poprawy jakości stanowionego w Sejmie prawa.

Zdaniem Zbieranka najbardziej pożądani w klubach parlamentarnych byliby prawnicy legislatorzy, którzy pomogliby przygotowywać technicznie projekty ustaw lub konsultowaliby przygotowywane przez parlamentarzystów poprawki na wczesnym etapie prac wewnątrzklubowych.

"Obniży to ryzyko występowania błędów i niedoróbek, które w ferworze ogromu prac parlamentu mogą już nie zostać naprawione w dalszym procesie legislacyjnym. Oczekujmy więc pozytywnych efektów, ale w dość ograniczonej skali - będzie to przecież tylko kilka nowych etatów" - ocenił.

REKLAMA

Jak zauważył Zbieranek, trudno przewidzieć, czy pomysł marszałek Sejmu pomoże zlikwidować problem "legislacji ilościowej". "W ostatnich latach powszechne stały się akcje pod hasłami +zgłosimy trzydzieści projektów ustaw na trzydziestego marca+, które mają pokazać dużą aktywność danego klubu. To propagandowe działanie prowadzi jednak często do znaczącego obniżenia poziomu przygotowywanych projektów ustaw - kiedy to ilość nie idzie w parze z jakością" - zauważył. Podkreślił, że nie można oczekiwać "trzęsienia ziemi i skokowej poprawy jakości ustaw".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył, fakt, że środki na pensje klubowych prawników ma przeznaczyć Kancelaria Sejmu, jest "przejawem realizmu i pragmatycznego wykorzystania istniejących możliwości". Zbieranek przypomniał, że postulaty, by partie znaczącą część subwencji z budżetu przeznaczały na działania eksperckie, były często poruszane - także w Sejmie. "W pełni je popieram. Zmiana systemu finansowania partii to jednak temat ogromnie trudny, złożony i zapewne na takie zasadnicze zmiany poczekamy jeszcze długo" - dodał.

Także Kopińska pozytywnie oceniła inicjatywę Ewy Kopacz. "To jest szansa, że projekty poselskie czy klubowe będą przygotowywane lepiej. Prawników w Sejmie nigdy dość" - zaznaczyła. Jak przypomniała, w Sejmie funkcjonuje biuro legislacyjne Sejmu, ale zajmuje się przede wszystkim tymi projektami ustaw, które już weszły pod obrady.

Podobnie jak ekspert ISP również Kopińska zwróciła uwagę na to, że istnieje w Polsce zjawisko "nadprodukcji prawa". Jej zdaniem bardziej niepokojący jest fakt, że coraz częściej pojawia się tendencja do ograniczenia możliwości posłów przedstawiania projektów własnych. "Sejm nie powinien zmienić się w maszynkę do głosowania" - podkreśliła.

"Ważne, by równowaga pomiędzy poszczególnymi władzami się nie zachwiała. Nie ograniczałabym Sejmowi, głównie opozycji możliwości zaprezentowania swoich projektów. Jest większość sejmowa i te najbardziej niszowe projekty nie przejdą, ale poselskie projekty, także przygotowywane przez partie opozycyjne powinny powstawać" - przekonywała.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

REKLAMA