REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększona liczba wniosków o paszporty, oczekiwanie - do miesiąca

Subskrybuj nas na Youtube
© kozini - Fotolia.com
© kozini - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z powodu upływającego w br. 10-letniego okresu ważności wydanych w 2002 r. paszportów i nadchodzących wakacji wzrosła liczba wniosków składanych o wydanie nowych paszportów. Urzędnicy zapewniają, że czas oczekiwania nie przekracza miesiąca.

Do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego od początku 2012 r. złożono ponad 77 tys. wniosków paszportowych. W styczniu ponad 15 tys., w lutym ok. 14 tys., w marcu - 23 tys., a w kwietniu - 25 tys. "Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę osób zainteresowanych wyrobieniem paszportu, czas oczekiwania nie przekracza 30 dni" - zapewnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku mieszkańcy woj. pomorskiego złożyli ponad 30 tys. wniosków paszportowych. Jak ocenia rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak, to ok. 30 procent więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

Urząd radzi sobie ze zwiększoną liczbą wniosków kierując do ich przyjmowania oraz do wydawania gotowych dokumentów pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi zadaniami w oddziałach paszportowych.

REKLAMA

Według rzecznika, czas oczekiwania na wydanie paszportu w woj. pomorskim to - w Gdańsku i Gdyni - ok. dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. W Słupsku czas ten wydłuża się do około trzech tygodni, a w terenowych punktach paszportowych - do ok. 30 dni. "Czas realizacji wniosku paszportowego w dużym stopniu uzależniony jest od czynników zewnętrznych - m.in. personalizacji dokumentów, która dokonywana jest w Warszawie" - wyjaśnił.

W wydziale paszportowym Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ruch - jak oceniają urzędnicy - wzrósł czterokrotnie. W ostatnich dniach stanowiska paszportowe, które zwykle przyjmowały po 5-10 wniosków dziennie, zaczęły otrzymywać nawet po 45-60 wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem dyr. wydziału spraw obywatelskich Agnieszki Boczkowskiej na upływający w tym roku termin ważności wielu książeczkowych paszportów nałożył się typowy przed wakacjami wzrost liczby petentów. "Polacy zawsze sobie przypominają w maju i czerwcu, że trzeba wymienić paszport przed urlopem i to powoduje nawałę w urzędach" - oceniła Boczkowska.

REKLAMA

W olsztyńskim urzędzie tworzą się długie kolejki, mimo pełnej obsady stanowisk paszportowych, wstrzymania urlopów urzędnikom, przedłużonych godzin pracy w poniedziałki i wprowadzenia w połowie maja elektronicznego systemu wydawania numerków oczekującym. Dotychczas nie wpłynęło to jednak na przedłużenie terminu oczekiwania na wydanie paszportu, który wynosi 3-4 tygodnie od złożenia wniosku.

W Lublinie zwiększone zainteresowanie uzyskaniem paszportu urzędnicy obserwują od początku kwietnia. Dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców lubelskiego urzędu wojewódzkiego Maciej Zięba szacuje, że w stosunku do podobnego okresu w roku ub. nastąpił wzrost o ok. 30 proc. "W ostatnich tygodniach były dni, kiedy przyjmowanych było około 320 wniosków, a i tak nie wszystkich chętnych byliśmy w stanie obsłużyć. Mamy sześć stanowisk komputerowych" - powiedział. W poniedziałki wydłużono pracę biura paszportowego do godziny 17. Czas oczekiwania na paszport wynosi od trzech tygodni do miesiąca.

Małopolski Urząd Wojewódzki od listopada prowadził na popularnym portalu społecznościowym (Facebooku) kampanię zachęcającą do składania wniosków paszportowych poza szczytem sezonu, którego początek przypada na marzec - kwiecień. Obecnie na profilu "Wyrób paszport" można rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości, np. czy można złożyć wniosek zanim stary paszport straci ważność lub czy w przypadku rozwiedzionych rodziców konieczna jest obecność obojga przy staraniach o paszport dla dziecka.

"Wiedząc, że czeka nas w tym roku wymiana paszportów, które straciły ważność po 10 latach, zwiększyliśmy obsadę biura paszportowego. W Krakowie dziesięć okienek jest czynnych codziennie do 17. Każda osoba, która znajduje się wtedy w budynku, jest obsługiwana" - zapewniła rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel. Zwiększona została także obsada w terenowych punktach paszportowych w starostwach. By czas oczekiwania w kolejce był krótszy, urzędnicy zachęcają też do wnoszenia opłat przez internet. W Małopolsce liczba wniosków o paszport wyraźnie rośnie. W styczniu złożono ich 8 tys. 392 (w styczniu 2011 - 6 tys. 178), w lutym 10 tys. 117 (8 tys. 465), w marcu 13 tys. 237 (10 tys. 747), w kwietniu 16 tys. 275 (11 tys. 297), a do 18 maja 11 tys. 304.

Paszporty są wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania od 21 lat; wcześniej wydawały je komisariaty Milicji Obywatelskiej. Dokumenty stopniowo udoskonalano. Te wydawane w latach 1991-1992 wypisywano na maszynach do pisania, a zdjęcia wklejano. Wtedy po raz pierwszy paszporty przyznawano na 10 lat. Nowością była także możliwość posiadania ich w domu, bo wcześniej konieczny był depozyt w biurze paszportowym po powrocie z zagranicy. Z czasem dokumenty zaczęto drukować na specjalistycznych maszynach. Od 2002 r. paszporty były personalizowane przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA w technologii grawerowania laserowego; miały zabezpieczenia m.in. w postaci znaków wodnych. Kolejne lata przyniosły paszporty biometryczne, zawierające specjalny zapis twarzy, a od kilku lat także odciski palców.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Lekki stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? Jak złożyć wniosek o orzeczenie?

Lekki stopień niepełnosprawności oznacza niewielkie ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz pracy zawodowej. Choć osoby z takim orzeczeniem nie potrzebują stałej pomocy innych, mają prawo do ulg, zniżek i wsparcia. Sprawdź, co to znaczy lekki stopień niepełnosprawności, na jakie choroby można go uzyskać i jakie przywileje przysługują w 2025 roku.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

REKLAMA

Straciłeś bliską osobę i nie masz z czego żyć? Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, gdzie zanieść orzeczenie, by uzyskać pomoc w 2025 roku

Nie wiesz, co zrobić po śmierci bliskiej osoby, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i nie masz z czego żyć? Zastanawiasz się, co daje orzeczenie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Czy możesz liczyć na rentę, jeśli masz tylko lekki stopień? Gdzie zanieść orzeczenie, by dostać pomoc? Jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dowiesz się, gdzie krok po kroku zgłosić się po realne wsparcie – z MOPS, PFRON, fundacji i parafii.

Przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku archiwizacji zgłoszeń do ubezpieczeń [Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy]

15 lipca 2025 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znany jako UDER42. Nowe przepisy znoszą obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS, co ma odciążyć ponad 2,3 mln płatników składek.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA