REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy materiały budowlane będą droższe - raport z rynku

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych w tym roku może przyprawić co wrażliwszych inwestorów o palpitację serca. Od wczesnej wiosny do lata ceny (zwłaszcza materiałów ściennych i konstrukcyjnych) nieprzerwanie rosły i osiągały poziomy często ponad dwukrotnie wyższe od cen z początku roku. Zdarzały się też dość często (zwłaszcza wiosną) problemy z zaopatrzeniem. Potem nastąpiło odreagowanie i podaż wzrosła a ceny ruszyły w dół.

Poniżej przedstawiamy aktualną analizę tego rynku oraz prognozy co do dalszych tendencji przygotowane specjalnie dla portalu infor.pl przez Grupę Polskie Składy Budowlane SA. Grupa PSB SA jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce.


Materiały ścienne ceramiczne, betony komórkowe, ceramiczne i betonowe pokrycia dachowe

Sytuacja bieżąca
W ciągu dwóch ostatnich miesięcy ceny tych materiałów budowlanych ustabilizowały się.  W porównaniu do cen z początku czerwca 2007 r. ceny :
- materiałów ściennych ceramicznych - spadły o 30-40%,
- betonów komórkowych - spadły od 15% do nawet 30%,
- ceramicznych i betonowych pokryć dachowych - wzrosły od 5% do nawet 10%.

Poprawiła się dostępność ww. grup asortymentowych. Wszyscy producenci krajowi dysponują zapasami magazynowymi. Skrócił się czas oczekiwania na realizację zamówień, zdecydowana większość towarów jest dostępna na bieżąco. Problemy są jedynie z pokryciami dachowymi, ale tutaj również czas oczekiwania na dostawę jest krótszy niż jeszcze miesiąc temu. Hurtownie powoli rezygnują z dostaw importowych - są one realizowane jedynie w zachodnim i południowym pasie przygranicznym lub jako kontynuacja dostaw na wcześniej rozpoczęte inwestycje.

Prognozy na koniec bieżącego roku i początek przyszłego roku
Poziom cen powinien być już stabilny, możliwe są kosmetyczne korekty cen średnio o 3-4% w przypadku materiałów ściennych i stropowych. Jednocześnie nie powinno być problemów z dostępnością tych towarów.
Jeśli chodzi o materiały do krycia dachów nie powinno być zmian cenowych, terminy realizacji będą coraz bliższe standardom (do trzech tygodni).

Niektórzy producenci materiałów ściennych podjęli w roku 2007 inwestycje podnoszące ich zdolności produkcyjne, więc w przypadku nadejścia zimy i utrzymywania się przez długi okres temperatury uniemożliwiającej prace murarskie (poniżej 5 stopni Celsjusza), wzrosną więc koszty utrzymania magazynów - więc producenci będą skłonni chętniej negocjować obniżki cen w zamian za wykup depozytów z terminami odbiorów do końca marca 2008 r..
Na tych działaniach skorzystają jednak tylko hurtownie. Ewentualne obniżki cen przez producentów nie będą przerzucane automatycznie na klientów ostatecznych (inwestorów), a jedynie pokryją dodatkowe koszty ponoszone przez hurtownie (związane z magazynowaniem i obrotem środków pieniężnych).
 
Wełny skalne i szklane, styropian

Patrząc z perspektywy całego roku,  ceny materiałów budowlanych, w tym segmencie rynku miały tendencję wzrostową. Od początku roku producenci zmieniali ceny w wełnach 2-3 krotnie, w styropianach nawet 6 razy ! Tendencje wzrostu cen utrzymywały się do lipca br. W tym okresie wzrost spowodowany był, nie tylko sezonowością na te towary, ale również brakiem dostępności tychże na rynku polskim, który zaczął się w IV kwartale 2006 roku oraz dużym popytem na ww. materiały. 

Jednakże ostatnie miesiące pokazują, że sytuacja na rynku znacznie się unormowała. Ceny w wełnach utrzymują się na tym samym poziomie, a w styropianach spadają. Nie ma większego problemu z dostępnością materiałów. Zjawisko to, jest przyczyną pojawienia wielu produktów importowanych - w okresie recesji zaopatrzenia materiałowego -  z Anglii, Austrii a nawet Chin. To spowodowało, że klient indywidualny otrzymał materiał "od ręki", tańsze od materiałów produkowanych w Polsce, co "kusi" klienta, który nie zawsze stawia na jakość towaru, lecz na cenę.

Obecnie producenci posiadają w swoich magazynach duże zapasy, które pozwolą swobodnie z pełną ofertą wejść w 2008 rok. Większość z nich "posiłkuje" się materiałami, które produkowane są w macierzystych firmach za granicą. W najbliższym czasie (1 do 2 lat) zostanie oddanych do użytku kilka linii produkcyjnych np. wełen czy styropianów.

Stolarka okienna i drzwiowa, ogrodzenia, podłogi, kostka brukowa 
Wiosną 2007 r. zmieniały się kilka razy ceny wyrobów firmy BETAFENCE (siatki, ogrodzenia) – od lutego do kwietnia,  wzrost średnio o 5%. Ceny te rosły z powodu wzrostu cen stali. Teraz ceny się ustabilizowały, a nawet od lipca zaczęły się pojawiać promocje cenowe na wybrane produkty. Wiosną br. rosły również kilkakrotnie ceny kostki brukowej, z powodu wzrostu cen cementu, jego braku na rynku oraz dużego zainteresowania kostką (często cała produkcja była sprzedawana z miesięcznym wyprzedzeniem) - teraz obserwujemy stabilizację, a nawet poprzez promocje ceny niektórych produktów są niższe.

Stolarka okienna - na początku roku (luty, marzec) wzrosły ceny u prawie wszystkich Producentów o ok. 5-10%, w październiku ceny o ok. 10% podwyższyły tylko: Stolarka Wołomin i Sokółka. Obecnie z powodu dużej ilości zamówień (zaczął się okres zamykania stanów surowych budynków) na stolarkę wydłużyły się znacznie terminy terminy realizacji. Wzrosło zainteresowanie klientów oknami drewnianymi, klienci zaczęli zwracać coraz częściej uwagę na dobrą jakość nie tylko na cenę.

Barlinek - podłogi - wzrost cen w styczniu, czerwcu i wrześniu - średnio o 5% - przede wszystkim z powodu bardzo dużego zainteresowania klientów oraz wzrostu cen surowców.

Classen - w pierwszym półroczu były podwyżki, teraz ceny niektórych wyrobów trochę się obniżyły.

W przypadku podłóg też można zauważyć wzrost zainteresowanie klientów wyrobami droższymi, zaczęli oni zwracać coraz częściej uwagę na dobrą jakość, trwałość nie tylko na cenę.
 
Do końca roku ceny większości produktów nie powinny się już raczej zmieniać, a nawet mogą być niższe. Producenci nie chcą obniżać cen, wolą zaproponować promocje na wybrane produkty, ponieważ w przypadku nagłego zwiększonego zainteresowania, chcąc lepiej zarobić, mogą zakończyć promocję, a nie muszą od razu podnosić cen.

Klienci zaczęli bardziej rozsądnie podchodzić do zakupów materiałów budowlanych, ponieważ wiosenne szaleństwa cen oraz braki niektórych wyrobów na rynku, powodowały ciągłe, często bezzasadne podwyżki tych cen. Klienci często kupowali na zapas, a Producenci korzystali z okazji i podnosili ceny, aby więcej zarobić.

Cement, farby, chemia budowlana, tynki W tych grupach materiałów budowlanych, w naszej strefie klimatycznej,  zawsze istnieje sezonowość i z reguły I i IV kwartał jest okresem bardziej spokojnym (oczywiście wyłączamy ubiegłą, nietypową zimę), który pozwala na odbudowanie stanów magazynowych, renowacje linii technologicznych, szkolenia techniczne dla sprzedawców i handlowców. 

Ceny cementu w bieżącym roku można określić jako „szalejące” z tendencją wzrostową. Niektóre cementownie wprowadziły sukcesywne podwyżki sięgające do 13-15%, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, a następnie uspokojenie (wrzesień) rynku i zdecydowanie mniejsze zakupy wpłynęły na obniżkę cen nawet o 5%. Podczas olbrzymich braków cementów często był on importowany z krajów ościennych, w zdecydowanie wyższych cenach - różnica sięgała nawet ok. 30%.

Niestety, obecnie, nie wszystkie cementownie reagują na zmiany jakie dokonują się na dynamicznym rynku materiałów budowlanych, ponieważ np. posiadają asortyment, którego nie ma żadna inna cementownia i dlatego nadal nie mają kłopotów ze zbytem i w delikatny sposób odbudowują stany magazynowe gwarantujące bieżące odbiory i brak kolejek.

W IV kwartale tego roku nastąpi pewne uspokojenie a zakupy powinny być w porównaniu do analogicznego okresu roku 2006 większe o ok. 7-10%. Wyciszony okres sprzedaży gwarantuje odpowiedni czas na remonty pieców i niemal całych linii produkcyjnych, by przyszły sezon nie zaskakiwał różnego typu awariami. Powyższa sytuacja dotyczy wyłącznie cementów workowanych, których nabywcą jest klient indywidualny.   

Materiały wykończeniowe typu: tynki, chemia, farby – aktualnie nie ma w tym segmencie rynku szalonych wzrostów, których symptomy mieliśmy w II kwartale br. Sytuacja jest spokojna i wszyscy kupujący otrzymują oczekiwany produkt. IV kwartał br. i I kwartał roku 2008 będzie okresem wzmożonych promocji dostawców tych materiałów, gdyż nasycenie rynku producentami jest dość duże. 

Powyższych informacji udzielił nam 9 października 2007 r. p. Sławomir Ziółek - Zastępca Dyrektora Handlowego Grupy Polskie Składy Budowlane SA

Oprac. Paweł Huczko
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

REKLAMA