REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak żyje ekolog? Myje się w deszczówce

REKLAMA

Steven Vromman to człowiek, który dzięki swojej małej walce z ociepleniem klimatu stał się gwiazdą. Obniżył temperaturę w domu o 4 stopnie, do mycia używa wody deszczowej, a prąd produkuje pedałując na rowerze. Ale najciekawiej wyglądają jego zakupy.

Nie spodziewam się po konferencji w Kopenhadze zbyt wiele. Politycy jak to politycy: będą mieli pełne usta wielkich frazesów. Ale konkretnych zobowiązań raczej nie podejmą. A czekać dłużej już nie można - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Steven Vromman, inżynier z Gandawy, który dzięki walce z ociepleniem klimatu stał się medialną gwiazdą całej zachodniej Europy.

Przekonuje, że w stolicy Danii światowe mocarstwa niczego nie postanowią w sprawie redukcji emisji dwutlenku węgla. - Politycy zawiedli, trzeba wziąć sprawy we własne ręce - tłumaczy. Ale działacze ekologiczni mają wątpliwości, czy tędy droga. - Wyrzeczenia takich ekocelebrytów są ogromne, ale większego wpływu na stan klimatu Ziemi nie mają - przyznaje DGP Joris Den Blanken, dyrektor ds. klimatycznych Greenpeace.

Wybierz sobie energię

REKLAMA

Vromann mówi o sobie „low impact man”, bo ponoć zredukował aż o 80 proc. ilość dwutlenku węgla, jaką emituje statystyczny mieszkaniec Unii. Radzi na początek zacząć od prostych rozwiązań, które nie wywrócą całkowicie naszego życia. - Zacząłem od tego, że nie jem mięsa przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dlaczego? Bydło i inne zwierzęta hodowlane są karmione soją i kukurydzą, a te uprawia się na polach wykarczowanych po Puszczy Amazońskiej. Poza tym zwierzęta emitują dużo metanu. No i mięso trzeba przewozić na duże odległości, spalając masę ropy - tłumaczy.

Ale kryzysowa dieta to dopiero początek toru z przeszkodami, który rok temu sam Vromman zaczął pokonywać. Dalej idzie zużycie elektryczności i oleju opałowego. - Nie jestem właścicielem mojego mieszkania. Ale mimo to na własny koszt uszczelniłem ściany, wstawiłem nowe okna, zbudowałem nowy dach. Wiem, że to duże, poważne inwestycje, a właściciel nie chciał w nich partycypować. Ale efekt dla środowiska też jest poważny - uważa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny ruch to zmiana dostawcy prądu. Na to mogą jednak sobie pozwolić tylko mieszkańcy najbogatszych miast zachodniej Europy, gdzie już teraz koncerny energetyczne jasno deklarują klientom, czy ich prąd pochodzi ze spalania węgla i ropy, czy raczej z turbin wiatrowych, a także elektrowni wodnych i słonecznych. Aby dbać o środowisko, trzeba też zafundować dzieciom zimny wychów. Mimo protestów swoich synów Vromman obniżył w domu temperaturę z 22 do 18 stopni Celsjusza. - W końcu zimą nie trzeba chodzić w T-shircie. Można założyć polar - przekonuje.

Więcej: Jak żyje ekolog? Myje się w deszczówce

REKLAMA

Źródło: dziennik.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA