REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo pracy, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpieczna praca w warsztacie samochodowym

Dla bezpieczeństwa i komfortu pracy mechaników ważne są nie tylko podstawowe parametry, jak wielkość warsztatu czy liczba i wyposażenie stanowisk naprawczych. Znaczenie mają również odpowiednie oświetlenie, nawierzchnia i nieprzekraczające norm natężenie hałasu.

Prozdrowotne działania w banku Credit Agricole

Bank Credit Agricole skupia się na wdrażaniu prozdrowotnych rozwiązań dla pracowników. W ramach polityki prozdrowotnej podejmowane są takie działania jak: badania okresowe, dofinansowanie do kart sportowych, dofinansowanie do okularów, zapewnienie prywatnej opieki medycznej, przeprowadzanie specjalistycznych szkoleń, wprowadzenie udogodnień dla rowerzystów, montaż defibrylatorów.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy w magazynie?

Państwowa Inspekcja Pracy nie pozostawia złudzeń - każdy wypadek w branży magazynowo transportowej kosztuje przedsiębiorstwo od 12 do 63,5 tys. zł. Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy w magazynie?

Wyjaśnienia poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym - WZÓR

Wyjaśnienia poszkodowanego w postępowaniu powypadkowym powinny zostać wysłuchane przez zespół powypadkowy jeszcze przed sporządzeniem protokołu powypadkowego. Przedstawiamy wzór wyjaśnień poszkodowanego sporządzonych na piśmie.

REKLAMA

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy - WZÓR

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządza się na wzorze określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Dokument opracowuje zespół powypadkowy nie później niż w terminie 14 dni od uzyskania wiadomości o wypadku.

Zwrot kosztów leczenia prywatnego z ubezpieczenia OC samochodu

Czy można pokryć koszty prywatnego leczenia z polisy ubezpieczeniowej OC danego pojazdu? Okazuję się, że bywają z tym duże problemy. Czy jest to zgodne z prawem?

Odszkodowanie za wypadek dziecka na placu zabaw, na kolonii

Nie zawsze aktywność dzieci na placach zabaw, koloniach, czy aquaparkach jest bezpieczna, bowiem mimo zachowania środków ostrożności może dojść do wypadku. W takiej sytuacji rodzic może domagać się odszkodowania. Jak to zrobić?

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

REKLAMA

Czerwcowy weekend w policyjnych statystykach

Od środy do niedzieli doszło do 444 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 533 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali 1619 nietrzeźwych kierujących.

Jak uniknąć potrącenia pieszego?

Potrącenia pieszych to jedne z najczęstszych wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jak można ograniczyć skalę tego niebezpiecznego zjawiska?

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące

W ocenie MZ narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące jest niewielkie, a ich wynagrodzenie nie odbiega od poziomu zarobków innych techników medycznych.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Resort pracy stworzył projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy. Proponowane regulacje dążą do uelastycznienia zasad stosowania telepracy. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Radosławem Mleczko.

Pijany kierowca zapłaci za leczenie siebie i swojej ofiary

Zgodnie z projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierowca, który spowoduje wypadek komunikacyjny będąc pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego będzie mógł zostać obciążony kosztami świadczeń medycznych udzielonych jemu i jego ofiarom.

Ile traci społeczeństwo na każdej ofiarze wypadku samochodowego?

Konsekwencje wypadków samochodowych są wyraźnie odczuwalne w gospodarce danego kraju. Z tego powodu tak ważny wydaje się temat zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek w umowie?

Ubezpieczenie samochodu to decyzja podejmowana zazwyczaj w trzech krokach: decyzja o rodzaju ubezpieczenia, przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej oraz podpisanie umowy. Decydując się na konkretne ubezpieczenie samochodu warto zapoznać się również z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dlaczego trzeba zwrócić na nie uwagę?

Ochrona informatora o nieprawidłowościach w miejscu pracy

Wykrycie nieprawidłowości w miejscu pracy jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pracowników. Przede wszystkim należy zapewnić ochronę informatorowi, który sygnalizuje o uchybieniach w funkcjonowaniu zakładu pracy. Powstają problemy dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Wypadki przy pracy – 2 tys. tygodniowo

Wypadki przy pracy zdarzając się w Polsce – według danych GUS – bardzo często, około 2 tysiące tygodniowo. Wiedza o potencjalnych zagrożeniach przy pracy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców jest niewystarczająca.

Wypadek przy pracy a w drodze do pracy lub z pracy

Prawo pracy wyróżnia dwa zdarzenia: wypadek przy pracy oraz wypadek w drodze do lub z pracy. W poniższym tekście przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy wypadkiem przy pracy a wypadkiem w drodze do lub z pracy oraz konsekwencje, jakie dla pracownika i pracodawcy wywołują te zdarzenia.

Procedura wypadkowa krok po kroku

W momencie wystąpienia zdarzenia, które może wyczerpywać znamiona definicji wypadku przy pracy, automatycznie powstaje na pracodawcy obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powołania zespołu powypadkowego, który ustali okoliczności i przyczyny zdarzenia. Efektem pracy zespołu powypadkowego jest sporządzenie protokołu powypadkowego.

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP

Warunkiem rozpoczęcia pracy jest odbycie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzenie szkolenia bhp jest obowiązkiem pracodawcy. Kto w firmie powinien odbyć szkolenie i dlaczego jest ono takie ważne?

Zakaz palenia a Kodeks pracy

Zakaz palenia dla pracowników nie wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. Jednak pracodawca ma możliwości i narzędzia by skutecznie walczyć z nałogowymi palaczami. Czy zakaz palenia może być obwarowany karami finansowymi?

Badanie sanitarno – epidemiologiczne do pracy w gastronomii

Każdy, kto planuje rozpocząć pracę w gastronomii bądź w sklepie powinien przejść wstępne badania sanitarno – epidemiologiczne i uzyskać zezwolenie do pracy w postaci tzw. książeczki sanepidu.

Temperatura w pracy biurowej

Zapewnienie pracownikowi minimalnej temperatury w miejscu pracy biurowej to obowiązek pracodawcy wynikający bezpośrednio z przepisów bhp. Niezachowanie norm dotyczących minimalnej temperatury w biurze może upoważniać pracownika do odmowy wykonywania obowiązków służbowych.

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Zderzenie z dzikiem czy sarną może być nie tylko kosztownego dla naszego portfela, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Ja zmniejszyć ryzyko takiego wypadku? Co robić gdy do niego dojdzie?

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Książeczka sanitaro-epidemiologiczna (sanepidowska) jest niezbędnym dokumentem dla osób przyjętych do pracy m.in.: w barze, restauracji czy kawiarni. Jak i gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską? Ile kosztuje jej wyrobienie i jak długo jest ważna?

Jak skutecznie pomóc ofiarom wypadku na drodze?

Maszyny zamiast pracowników - większe bezpieczeństwo pracy

Coraz częściej maszyny zaczynają zastępować pracowników. Wpływa to na większe bezpieczeństwo pracy. Dotyczy to przede wszystkim górnictwa, gdzie automatyzacja całkowicie zmienia warunki pracy.

Odblaski nie tylko dla dzieci

Obowiązkowe odblaski dla pieszych, nie tak jak dotychczas - tylko dla dzieci, to efekt wprowadzenia nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek noszenia gadżetów odblaskowych: kamizelek, opasek lub breloków.

Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Niebezpieczeństwo związane z potrąceniem dziecka wyraźnie wzrasta wraz z początkiem roku szkolnego. Co jest przyczyną tego problemu? Jak mu zapobiegać?

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Wówczas musi wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.

Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej

Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.

Bezwypadkowy samochód używany: gdzie taki kupić?

Raport firmy Motoraporter potwierdza tezę, że na polskim rynku dominują auta powypadkowe. Czy jest szansa aby kupić auto z drugiej ręki w dobrym stanie technicznym?

Czy uczestnicy stłuczki zawsze dmuchają w alkomat?

Czy uczestnicy kolizji w przypadku wezwania na miejsce zdarzenia policjantów obligatoryjnie zostaną poddani kontroli alkomatem? W jakich przypadkach policjanci muszą skontrolować trzeźwość uczestników zdarzenia?

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zniwelowania negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą praca w upale. Jeżeli więc temperatura przekroczy dopuszczalną normę, musi zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. W niektórych przypadkach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, a jeśli dojdzie do sporów na tym tle, sprawę rozstrzygnie sąd pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę karę lub skierować sprawę do sądu.

Wysokie kary dla pracodawców latem

Wysokie kary dla pracodawców - nawet 30 tys. zł - przewidziane są za brak zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy podczas upałów, w tym dostępu do zimnych napojów. W niektórych sytuacjach pracownik jest uprawniony do odstąpienia od wykonywania pracy.

Naprawa powypadkowa auta - jak powinna być przeprowadzona?

O czym należy pamiętać szukając warsztatu do wykonania naprawy powypadkowej auta? Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma profesjonalnie wykonana usługa? Na jakie elementy zwrócić uwagę oddając auto do naprawy?

Zwyżka OC za wypadek - o ile droższe jest ubezpieczenie?

Wraz ze wzrostem liczby szkód powstałych z winy kierowcy rośnie cena ubezpieczenia OC jakie będzie musiał opłacić. O ile rośnie wysokość składki OC na skutek wypadku?

Przejazd kolejowy - jak go bezpiecznie pokonać?

Z pozoru prosty manewr jakim jest przejechanie przejazdu kolejowego okazuje tym ostatnim dla prawie 40 polskich kierowców. O czym należy pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego?

Telepraca - konieczne zmiany

W ciągu najbliższych miesięcy pracodawcy i związkowcy chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były atrakcyjne dla pracowników. Konfederacja Lewiatan uważa, że w pierwszej kolejności trzeba uregulować kwestie bezpieczeństwa pracy. Zmiany w konstrukcji telepracy są więc konieczne.

Dlaczego drobne przedmioty należy przewozić w schowkach?

Nawet telefon komórkowy podczas wypadku może zrobić dużą krzywdę osobom znajdującym się w samochodzie. Dlatego wszelkie drobne przedmioty warto przewozić w schowkach.

Podsumowanie weekendu majowego na drogach

W majowy weekend na drogach doszło do 39 wypadków. Zginęło 36 osób, a 457 odniosło obrażenia ciała. Policja zatrzymała 1539 pijanych kierowców.

Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Pomimo doniesień policji o zmniejszającej się, z roku na rok przestępczości Polacy nie czują się bezpiecznie. Prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na ataki przestępców więc czy z tego tytułu mogą ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni? Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o takie pozwolenie?

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach

Podczas świąt doszło do 193 wypadków. Zginęły 33 osoby a 381 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1324 nietrzeźwych kierujących.

REKLAMA