REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie zarządu spółki z tytułu świadczeń niepieniężnych jako koszt uzyskania przychodu

Świadczenia niepieniężne w ostatnim czasie stały się popularnym zagadnieniem ze względu na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad obliczania składek zdrowotnych, w szczególności ze względu na objęcie składką zdrowotną wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu powołania do pełnienia funkcji w spółce, np. funkcji członka zarządu.

Ponadlimitowe świadczenia medyczne – ujęcie podatkowo-bilansowe

Współpraca placówek medycznych z NFZ jest współpracą o szczególnym charakterze, gdzie równa pozycja kontrahentów jest istotnie zachwiana. Konsekwencją tego są m.in. problemy podmiotów leczniczych związane z bilansowym oraz podatkowym ujęciem wykonywanych na rzecz pacjentów świadczeń, których nie obejmuje zawarta z NFZ umowa, to jest tzw. nadwykonań – medycznych świadczeń ponadlimitowych.

Czy ugoda Frankowicza z bankiem to dobre rozwiązanie?

Zgodnie z prognozami na rok 2022, ilość ugód zawieranych z Frankowiczami ma ulec znacznemu zwiększeniu. Przyczyną jest m.in. wyrażenie przez banki chęci przystąpienia do rozwiązań proponowanych przez KNF w 2020 roku w obliczu rosnącej liczby kredytobiorców wstępujących na drogę sądową. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę sporów sądowych wygranych przez Frankowiczów, banki coraz częściej wychodzą do kredytobiorców, pozostających w sporze z nimi, z propozycją ugody. Niestety proponowane warunki najczęściej mają na celu zabezpieczenie wyłącznie interesu banku wychodzącego z taką inicjatywą.

Wniosek o rozłożenie płatności podatku na raty a egzekucja

Złożenie wniosku o rozłożenie zaległości podatkowej na raty, czy o odroczenie płatności nie ma wpływu na możliwość jej egzekwowania - tak wynika z wyroku NSA. Orzeczenie NSA świadczy o tym jak ważne jest dochowanie terminów w postępowaniu administracyjnym. Zbyt późne działania, podejmowane często „po fakcie” mogą nie przynieść oczekiwanych skutków.

REKLAMA

Zasady bezpiecznego bankowania i e-zakupów

Dlaczego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z korzystaniem z bankowości internetowej, mobilnej czy kart płatniczych?

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wnioskowanie o wakacje kredytowe jest możliwe od 29 lipca 2022 roku. Jednak pierwszym miesiącem zawieszenia płatności raty będzie sierpień 2022 roku. W związku z tym, że są powszechnie obowiązujące, reguluje je szereg przepisów prawnych. Szczegóły, np. forma za pomocą której można złożyć formularz o odroczenie rat kredytu hipotecznego, zależą jednak od poszczególnych banków.

Banki utrudniają dostęp do wakacji kredytowych? Prezes UOKiK sprawdza ich działania

"Jeśli banki natychmiast nie zmienią swoich praktyk, zmierzających do utrudniania konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych, to muszą się liczyć z zarzutami i ich konsekwencją" – zapowiada Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Sprzedaż samochodu firmowego a podatki

Samochód firmowy najczęściej zostaje przez przedsiębiorcę wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Pozwala to zaliczyć wydatki związane z użytkowaniem pojazdu do kosztów uzyskania przychodów, co zmniejsza podstawę opodatkowania i podatki. Z jakimi kosztami i podatkami wiąże się sprzedaż samochodu firmowego przez przedsiębiorcę?

REKLAMA

Niższe podatki dla emerytów i rencistów

Od 1 lipca 2022 roku obowiązują nowe zasady podatkowe. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych  została zmniejszona z 17% na 12%. Nowa wysokość składki dotyczyć będzie wszystkich przychodów uzyskanych w 2022 roku.

„Ubezpieczenia pomostowe” do zmiany?

Ustawodawca dostrzegł, że cel dla którego banki uzasadniają pobieranie „ubezpieczenia pomostowego” czy ogólnie nazywając koszty zabezpieczenia, jest czysto teoretyczny, a zakładane przez bank ryzyko nie ziszcza się.

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku już jest możliwa! Co to oznacza? Branża IT ponownie przed wyborem: ryczałt czy skala podatkowa z IP Box. Z czym wiążą się te rozwiązania podatkowe? Co powinni wybrać programiści? Wyjaśniamy.

Zmiany terminów rozliczeń. Do kiedy zapłacić podatek i złożyć PIT?

Nowelizacja Polskiego Ładu od 1 lipca 2022 roku wprowadziła szereg zmian dla podatników. Jedną z nich jest ujednolicenie terminów rozliczania PIT i składek ZUS.

Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na jednoosobowej działalności gospodarczej

GIGerzy działają zazwyczaj w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania, dopasowanej do potrzeb GIGera, jest więc bardzo istotny. Jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza?

Bony różnego przeznaczenia a VAT i CIT

Bony towarowe, vouchery, karty podarunkowe to niektóre określenia bonów przekazywanych klientom celem realizacji założeń biznesowych. Należy zwrócić uwagę, że przekazanie bonu różnego przeznaczenia może wiązać się z konsekwencjami na gruncie VAT i CIT.

Nowa wersja JPK-FA - co się zmieni?

Struktura JPK_FA (4) jest wymagana w przypadku praktycznie każdej kontroli, niezależnie czy dotyczy ona VAT czy podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę, że nie podlega ona korekcie, a na przestrzeni ostatnich sześciu lat zmieniała się już 4 krotnie, złożenie jej może stanowić nie lada wyzwanie. Brak przedstawienia prawidłowej struktury w terminie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla podatnika.

Minister Buda: zakładam wakacje kredytowe w sierpniu 2022

Szef resortu rozwoju pytany był w trakcie wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu o to, kiedy ruszą wakacje kredytowe. "Zakładam, że jeszcze w sierpniu będzie możliwość złożenia wniosku" - wskazał Waldemar Buda. Minister przypominał, że ustawa w tej sprawie "jest już w zasadzie przyjęta".

Mediacje w sprawie kredytów frankowych 2022

Mediacje w sprawie kredytów frankowych - jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, od października ub.r. do maja br. banki, korzystając z Systemu Obsługi Sądu Polubownego, przekazały ponad 23 tys. umów o mediację w sprawach o kredyty denominowane/indeksowane do waluty obcej. Przeszło 6 tys. przypadków było w grudniu 2021 roku, a nieco ponad tysiąc – w maju br. W analizowanym okresie zakończono 20 tys. postępowań, z czego ugody dotyczą prawie 74% z nich. Ponadto było prowadzonych 650 postępowań mediacyjnych poza Systemem Obsługi Sądu Polubownego przy KNF.

Stan zagrożenia epidemicznego – skutki podatkowe

Z dniem 16 maja 2022 roku zamiast stanu epidemii został wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Jakie skutki ta zmiana wywołała w podatkach? Czy nadal obowiązują ulgi i preferencje podatkowe wprowadzone w związku z epidemią COVID-19?

Transgraniczne zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT

Struktura organizacyjna grup kapitałowych ewoluuje, co wymusza naturalne procesy restrukturyzacyjne. Każdy proces restrukturyzacji niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe, które należy przeanalizować zanim grupa podejmie decyzję o reorganizacji. Jednym z takich przykładów jest sytuacja transgranicznego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Iloraz rodzinny w podatkach - proporcjonalna ulga podatkowa w zależności od liczby dzieci

Zależy nam, aby przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi podatkowej w zależności od liczby dzieci - zapowiedziała 2 lipca 2022 r. minister rodziny Marlena Maląg podczas panelu ekonomicznego na X Zjeździe Dużych Rodzin.

Będzie podatek od nadmiarowych zysków banków?

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział 4 lipca 2022 r., że nie wyklucza wprowadzenia ewentualnego podatku od nadmiarowych zysków banków. Dodał, że to nie jest temat tabu. 2 lipca br. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeżeli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, to zostaną obłożone dodatkowym podatkiem od zysków.

Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność

Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?

Skutki podatku bankowego

Podatek bankowy ogranicza efektywność polityki pieniężnej, nie jest wsparciem dla reformy wskaźników referencyjnych w Polsce - wynika z raportu opublikowanego w ramach Working Papers NBP.

Co ważniejsze do zastosowania 0% stawki VAT przy WDT - prawo UE czy prawo krajowe?

Polska wchodząc w 2004 do Unii Europejskiej wyraziła chęć bycia w „unijnej rodzinie” oraz m.in. przyjęła dorobek prawny UE wprost, tak jak był on przez lata wypracowany oraz zgodziła oddać niektóre dziedziny życia w kompetencje zarządzania i legislacji UE. Zrozumiałym jest, że aby dobrze zarządzać tworem składającym się z 27 krajów, pod każdym względem różnych krajów, trzeba posiadać narzędzia, aby wspólne dziedziny życia funkcjonowały jednakowo i w określonym porządku.

Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?

Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?

Jakie skutki w podatku VAT wywołuje refakturowanie zakupu kłódek zabezpieczających towar od niemieckiej firmy

Zakupiliśmy blokady do zabezpieczenia naczep (takie kłódki), które chcemy refakturować na firmę niemiecką. Od niemieckiej firmy wynajmujemy owe naczepy, oni są ich właścicielami. Czy jest to wtedy WDT? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców

Nowelizacja Polskiego Ładu zmienia sposoby rozliczania PIT przez samotnych rodziców. Początkowo zapowiadano powrót do stanu prawnego z 2021 roku, co jednak później nie znalazło odzwierciedlenia w projekcie ustawy. Dzięki poprawkom Senatu oraz ich przyjęciu przez Sejm, osoby samotnie wychowujące dzieci znowu mogą rozliczać się na preferencyjnych warunkach.

Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Wyższe sankcje

Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego przewiduje podwyższenie górnych granic zagrożenia sankcjami grzywien i więzienia za wybrane przestępstwa skarbowe. Celem zaostrzenia kar jest lepsze zabezpieczenie interesów finansowych budżetu państwa.

Realizacja prac budowlanych w UE - 3 najważniejsze kwestie podatkowe

Rozliczenie podatkowe usług budowlanych bywa problematyczne nawet dla projektów prowadzonych w kraju, a co dopiero, gdy prace realizowane są przez polskie firmy w innych państwach UE, co w ostatnim czasie wcale nie jest rzadkością. Chęć rozwoju, wyższe marże, a może większa przewidywalność - jest wiele czynników powodujących, że polskie firmy podejmują ryzyko związane z prowadzeniem prac budowlanych poza Polską. Z wielu względów najczęstszym kierunkiem są nadal inne państwa UE. O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o podatki i wykonywanie prac budowlanych w innym kraju UE - o tym w artykule.

Stress testy polskich banków: Poradzą sobie z szokami, ale NBP nie wziął pod uwagę wszystkich

Banki centralne w walce z inflacją będą podnosić stopy procentowe, nawet jeśli miałoby to prowadzić do recesji – do takich wniosków dochodzą inwestorzy na globalnych rynkach. Skutek: gwałtowne spadki cen akcji i obligacji

Szkolenie online: Maraton podatkowy

Zapraszamy do udziału w Maratonie podatkowym, który będzie obejmował m.in. zmiany w podatkach obowiązujące od 2022 r. oraz planowane zmiany na 2023 r. To już trzecia edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Zapisz się już dziś!

13 czerwca 2022 r. - Dzień Wolności Podatkowej

W 2022 roku Dzień Wolności Podatkowej przypada 13 czerwca w 164 dzień roku. Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego jak się nazywają, w tym opłat i składek, a które są przymusowe, pracujemy 163 (sto sześćdziesiąt trzy) dni z 365, czyli o 9 dni krócej niż w roku 2021. Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej w Polsce od roku 1994. W roku 2022 Dzień Wolności Podatkowej jest obliczany i obchodzony już po raz dwudziesty dziewiąty.

Dostawy dla sił zbrojnych innych państw z 0 proc. stawką VAT

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić zerową stawkę VAT dla dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych innych państw biorących udział w działaniach obronnych UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa.

Wakacje kredytowe 2022 - projekt przyjęty przez Sejm.

Wakacje kredytowe mają pomóc Polakom zmierzyć się ze skutkami rosnącej inflacji i podwyżek stóp procentowych NBP. Projekt został przyjęty przez Sejm. W kolejnym kroku zajmie się nimi Senat.

Warunki napływu specjalistów IT do sektora bankowego

Największym wyzwaniem dla polskich instytucji finansowych jest obecnie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych kadr z branży IT i cyberbezpieczeństwa - zgodzili się uczestnicy dyskusji pod hasłem „Technologiczny okrągły stół EKF - mapa wyzwań dla sektora bankowego 2022-2025”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania e-sportu w polskim prawie podatkowym w zakresie PIT, CIT i VAT. Zdaniem resortu finansów, z uwagi na różnorodność i specyfikę gier komputerowych turniej e-sportowy, w zależności od jego indywidualnych cech i czynników organizacyjnych, może mieć charakter albo konkursu albo zawodów sportowych, jednak rozstrzygnięcie tego zagadnienia pozostaje poza właściwością Ministerstwa Finansów.

Nowelizacja Polskiego Ładu. Cztery senackie poprawki

Senat zajmie się poprawkami do nowelizacji Polskiego Ładu. Wśród proponowanych zmian są m.in. przywrócenie możliwości pełnego rozliczania dla samotnie wychowujących dzieci czy zwiększenie wysokości odpisów na rzecz organizacji pożytku publicznego do 1,5% podatku.

Odliczanie VAT. Wydatek nie zawsze musi mieć bezpośredni związek z działalnością opodatkowaną

Fiskus zakwestionował odliczenie VAT od zakupu towarów i usług związanych z naprawą szkody powstałej z winy firmy podczas prowadzonych robót ziemnych, ponieważ uznał, że wydatki te nie są związane z przedmiotem działalności firmy. Spółka wygrała jednak w sądzie.

PIT 5L, CIT, skala podatkowa - co wybrać po 1 lipca 2022 r.?

Polski Ład. Od 1 lipca 2022 r. rząd wprowadza nowe stawki podatkowe i w ramach wyjątku oferuje polskim podatnikom możliwość dokonania jeszcze jednej zmiany sposobu rozliczenia. PIT 5L, CIT czy skala podatkowa - co opłaca się najbardziej?

Kamienie milowe polskiego KPO [Lista]. Podatek od właścicieli pojazdów spalinowych, oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych i inne

Czym jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności? Ile pieniędzy dostanie Polska z UE na KPO? Co to są kamienie milowe? Kiedy można otrzymać wsparcie finansowe z KPO? Czy w ramach realizacji KPO zostanie wprowadzony podatek od właścicieli pojazdów spalinowych i oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych? Sprawdź listę kamieni milowych polskiego KPO.

Płatność gotówką powyżej 15 tys. zł w działalności gospodarczej - skutki podatkowe (VAT i CIT)

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy dokonują różnego rodzaju płatności związanych z zawieranymi umowami. Część przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwych konsekwencji w zakresie wyboru sposobu płatności, w tym konsekwencji podatkowych. W tym zakresie zalecana jest szczegółowa analiza, a nawet wprowadzenie procedury, zwłaszcza w przypadku dokonywania płatności powyżej 15 000 zł. Poza generalnym zakazem dokonywania płatności gotówkowych powyżej tego limitu warto przeanalizować różne sposoby dokonywania płatności, a także płatność w transzach za usługę czy w ratach za zakupione towary. Takie płatności, nawet jeżeli pojedynczo nie przekraczają progu, mogą zostać policzone łącznie i wtedy płatnik musi liczyć się z konsekwencjami.

Czynny żal już nie pomoże podatnikom? Zmiany w KKS

Czynny żal daje możliwość uniknięcia kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych. Wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w kodeksie karnym skarbowym znacząco ograniczą stosowanie tego narzędzia.

Polski Ład - zmiany od lipca 2022 r. w rozliczaniu PIT przez samotnie wychowujących dzieci

Nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022 r. zawiera zmiany dotyczące sposobu rozliczania PIT przez samotnie wychowujących dzieci. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał wcześniej, że tę grupę podatników będzie obowiązywał stan prawny z 2021 roku. Takie zapisy pojawiły się też w projekcie ustawy poddanym konsultacjom społecznym. Jednak w wersji przyjętej przez Sejm już ich nie było.

Dostęp organów podatkowych do informacji o rachunkach bankowych obywateli – co się zmieni od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 roku wejdzie w życie zmieniony art. 48 w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, który dotyczy przekazywania przez banki informacji o swoich klientach. Co oznacza ta zmiana? Minister Finansów analizuje ponownie treść tego zmienionego przepisu „w celu jego zmiany”.

Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła (WHT) – nowa definicja

Aby skorzystać z preferencji w podatku u źródła (niższej stawki lub zwolnienia ustawowego), płatnik musi dokonać odpowiedniej weryfikacji. Jednym z warunków, które trzeba zbadać aby dochować należytej staranności jest natomiast status kontrahenta jako rzeczywistego właściciela należności (z ang. beneficial owner).

Polski Ład 2.0 – wszystko o zmianach w podatkach od 1 lipca 2022

Zapraszamy na szkolenie "Polski Ład 2.0 – wszystko o zmianach w podatkach od 1 lipca 2022", które odbędzie się 14 czerwca 2022 roku.

Webinarium „Kto powinien zmienić formę opodatkowania w ramach Polskiego Ładu 2.0 – poradnik dla przedsiębiorców i biur rachunkowych” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Kto powinien zmienić formę opodatkowania w ramach Polskiego Ładu 2.0 – poradnik dla przedsiębiorców i biur rachunkowych” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 2 czerwca 2022 roku. Polecamy!

Ile zapłacą banki za wakacje kredytowe kredytobiorców? ZBP chce ograniczenia kręgu uprawnionych do wakacji kredytowych

Jeśli z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne łączny koszt dla sektora bankowego wyniósłby 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023 - ocenia Związek Banków Polskich. Jednocześnie bankowcy proponują, by wakacje kredytowe były ograniczone do osób, które faktycznie tego potrzebują i chcą wprowadzenia kryterium powierzchni nieruchomości. Według ZBP kluczowe jest również wyłączenie z zakresu zastosowania umów kredytu o stałej stopie oprocentowania.

Solidarity windfall tax na wsparcie Ukrainy?

To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax" w krajach czerpiących ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży surowców energetycznych na wsparcie Ukrainy – oceniła w stanowisku przekazanym PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Grupy VAT możliwe od 1 stycznia 2023 r.

Grupy VAT będzie można zawiązywać od 1 stycznia 2023 roku, a nie – jak to miało być pierwotnie – od 1 lipca 2022 roku. Nowelizacja Polskiego Ładu po poprawkach senackich ponownie trafia do Sejmu. Czym są grupy VAT i jakie korzyści lub ryzyka niosą dla przedsiębiorców?

REKLAMA