REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes, Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - Centralna Ewidencja Przewoźników, zarządzanie, regulamin przewozu

W kolejnej części cyklu poświęconego rządowemu projektowi ustawy o publicznym transporcie zbiorowym omawiamy instytucję Centralnej Ewidencji Przewoźników, funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie nim.

TIR-y będą jeździły w święta

W wakacyjne weekendy i święta po drogach będą mogli się poruszać kierowcy TIR-ów wracający do kraju z zagranicy.

Kworum i większość głosów na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o.

Jaką rolę w spółce odgrywa kworum? Dlaczego pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, pod rygorem nieważności, i dołączone do księgi protokołów?

Opłaty za przejazd po drogach krajowych – projekt zmian

Rząd szykuje zmiany w systemie pobierania opłat za poruszanie się po drogach krajowych. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wykazu dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną.

REKLAMA

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - potwierdzenie zgłoszenia przewozu

Przewoźnik, czyli przedsiębiorca zajmujący się przewozem ludzi będzie mógł wykonywać działalność po zgłoszeniu tego faktu do właściwego terytorialnie organizatora tego typu przewozu. Będzie on musiał ponadto postarać się o potwierdzenia zgłoszenia przewozu, które wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

Projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – umowa o świadczenie usług

W rządowym projekcie ustawy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego wybór trybu, w jakim nastąpi wybór operatora pozostawiono do decyzji organizatora.

Finansowanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej

W rządowym projekcie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym uregulowano m.in zasady finansowania transportu publicznego, katalog uprawnień i korzyści przyznanych operatorom, prawo do rekompensaty strat poniesionych przez operatora oraz dodatkowe źródła finansowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej.

Przewoźnicy naruszający prawo będą częściej kontrolowani

Przewoźnicy drogowi, którzy częściej naruszą przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdów będą częściej kontrolowani. 14 maja w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie systemu oceny ryzyka naruszeń prawa.

REKLAMA

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania, nie jest jednak całkiem dowolny. Kto może z niego skorzystać?

Sąd: opłaty za przejazd autostradą powinny być niższe

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska naruszyła prawo narzucając konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił dziś odwołanie przedsiębiorcy od decyzji UOKiK

Sejm chce zlikwidować limity na licencje taksówkarskie

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jej projektem każdy przewóz osób samochodem osobowym będzie usługa taksówkową – czytam w piątkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Projekt ustawy o zbiorowym transporcie publicznym

Gminy będą odpowiadać za lokalne usługi przewozu publicznego, a przewoźnicy będą musieli oprócz linii dochodowej obsługiwać także przewóz na trasach deficytowych.

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym kierowane jest do przedsiębiorców przewożących mienie na terytorium RP, transportem wykonywanym przez zawodowego przewoźnika lub transportem własnym.

Zasady ustalania cen biletów w komunikacji publicznej

Ustalanie cen usług przewozowych w transporcie zbiorowym różni się w zależności od rodzaju przewozów oraz poziomu samorządu. Różny jest także zakres obowiązkowych ulg, jakie mogą być stosowane w komunikacji.

„DGP”: można żądać odszkodowania także za opóźniony lot

Spóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Inteligentne Systemy Transportowe - korzyści z zastosowania

Nieustanny rozwój naukowo-techniczny w zakresie informatyki, telekomunikacji oraz multimediów oraz ciągły  postęp w dziedzinie zarządzania ruchem drogowym w krajach o rozwiniętej motoryzacji i systemie dróg bardzo często wymaga od służb zarządzających ruchem sięgania po najnowocześniejsze technologie.

Nowe zasady w przewozie drogowym

Kierowcy chcący wykonywać przewóz drogowy szybciej uzyskają uprawnienia. Od 3 kwietnia obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące wykonywania przewozu drogowego.

Co jest eksportem a co wewnątrzwspólnotową dostawą towarów

Czy spółka – pomimo nierozpoczęcia procedury wywozu w polskim urzędzie celnym, ale posiadając dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty z litewskiego urzędu celnego – może dokonać korekty deklaracji VAT-7 i wykazać ww. transakcję jako eksport ze stawką podatku 0 proc.?

Kiedy przedawnia się mandat za brak biletu

Kilka miesięcy temu z powodu braku ważnego biletu otrzymałem mandat za jazdę na gapę. Kiedy ulegnie on przedawnieniu?

Jednolity system poboru opłat drogowych

Najpóźniej do 2015 r. wszyscy kierowcy będą mogli płacić za przejazd autostradami, tunelami i mostami we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej wykupując jeden, ważny na całym obszarze UE abonament.

Światełka w kolejowym tunelu

Dla polskiego rynku kolejowych przewozów pasażerskich rok 2010 może okazać się przełomowy. Przede wszystkim ze względu na zapowiadane wejście na niego nowych przewoźników oraz – przynajmniej częściową – poprawę stanu torów. Czy tym razem uda się zrealizować te plany?

Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność

W Sejmie toczą się prace nad zmianą ustawy o transporcie drogowym. Przewoźnik będzie mógł zawiesić w całości lub w części działalność transportową w zakresie transportu drogowego do 12 miesięcy.

Jak wykazać na fakturze dodatkowy koszt poniesiony przy wykonywaniu usługi transportu towaru

Przy załadunku towaru we Włoszech kierowca zapłacił 38 euro za jego przechowanie. Otrzymał na to rachunek na kwotę 38 euro brutto, w tym VAT 0%. Teraz klient (polski przedsiębiorca) poprosił o doliczenie tego kosztu do faktury za transport. Jak powinienem to zrobić? Czy na fakturze powinienem napisać 38 euro jako kwotę netto + VAT? Jeżeli tak, to według jakiej stawki naliczyć VAT?

Czym jest spedycja

Dokonanie międzynarodowego przewozu towarów jest często skomplikowaną operacją. W takich sytuacjach bardzo często najlepszym rozwiązanie będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego spedytora.

Większa konkurencja na polskich torach

Od nowego roku unijni przewoźnicy mają dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej. Zagraniczni przewoźnicy będą mogli wykonywać połączenia międzynarodowe, a także między stacjami krajowymi na trasie tych połączeń. 1 stycznia 2010 r. weszła w życie odpowiednia nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

Podwyżka cen winiet od 1 stycznia 2010 r.

Minister Infrastruktury postanowił zrobić „prezent” świąteczno-noworoczny wszystkim firmom transportowym i z dniem 1 stycznia 2010 r. podniósł ceny kart drogowych, zwanych popularnie „winietami”.

Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego

Komisja Europejska dąży do tego, by we wszystkich państwach Wspólnoty wdrażane były Inteligentne Systemy Transportowe. Jeszcze w 2009 r. mają ruszyć konkursy o dofinansowanie ze środków unijnych takich systemów.

Co to jest finansowanie wewnętrzne firmy?

Zanim przedsiębiorstwo sięgnie po zewnętrze metody finansowania działalności warto rozważyć metody, które są bardziej dostępne. Można tutaj wyróżnić finansowanie wewnętrzne, do którego zalicza się między innymi zysk netto, amortyzację, przekształcenie majątku, przekształcenie kapitału oraz rezerwy.

Gabinet kosmetyczny - biznes plan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.

Co warto wiedzieć o umowie spedycji

Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa).

Jak otworzyć własny pub

Rynek gastronomiczny jest bardzo konkurencyjny, ale dla nowych lokali serwujących piwo i nie tylko wciąż jest jeszcze miejsce. Jak otworzyć własny pub?

Za bilet zapłacisz komórką

Telefonem możemy już płacić w taksówkach, za parking w strefie płatnego parkowania, a od 8 grudnia także za bilet komunikacji miejskiej. Na razie jednak system działa tylko w stolicy.

Przepisy prawa przewozowego niezgodne z Konstytucją

Przewoźnik odpowiada za szkodę wyrządzoną podróżnemu, jeżeli wynikła ona z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika. Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że zapis ten jest niezgodny z Konstytucją.  

Za co odpowiada przewoźnik

Wysłałeś przesyłkę firmą kurierską i nie dotarła na czas? A może otrzymałeś paczkę, która okazał się uszkodzona? Zobacz o czym należy pamiętać przy korzystaniu z usług kurierskich oraz jakie masz prawa z tytułu nienależytego wykonania umowy.

Co zrobić z nierzetelnym przewoźnikiem

Jakiś czas temu zakupiłem meble. W firmie poinformowano mnie o terminie dostarczenia towaru, miało to nastąpić w ciągu miesiąca. Ponieważ mieszkam w innym mieście niż znajduje się sklep dostarczenia mebli do mojego domu miał dokonać przewoźnik. Niestety to nie nastąpiło. U sprzedawcy dowiedziałem się, że meble zostały wydane firmie przewozowej i on za to już nie odpowiada. Czy to prawda?

Jakie prawa przysługują pasażerowi

Jedną z najczęstszych form przemieszczania się jest korzystanie z transport lądowego. Jeździmy pociągami, autokarami, komunikacją miejską. Czy jednak na pewno wiemy jakie prawa przysługują nam od przewoźnika? Czy mamy świadomość, że możemy składać reklamacje, jeżeli przewóz został opóźniony?

Niedozwolone klauzule w regulaminie przewoźnika

Umową w przypadku umowy przewozu jest bilet zakupiony na daną trasę. W nim nie ma miejsca na zamieszczenie postanowień dotyczących warunków przewozu. Dlatego należy odnieść się do regulaminu przedsiębiorcy, który powinien być umieszczony w ogólnie dostępnym miejscu, aby każdy pasażer przed odbyciem podróży mógł się z nimi zapoznać.

Zaliczanie dróg publicznych do określonych kategorii

To na podstawie uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu, określona droga może być zaliczona do kategorii drogi gminnej. Również ustalenie przebiegu istniejących dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy.

Wsparcie finansowe na budowy dróg gminnych

Regionalne programy operacyjne (RPO) to największe źródło pozyskania dofinansowania inwestycji w drogi lokalne. Na terenach wiejskich pieniądze na drogi można uzyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Większość pomocy unijnej będzie dostępna do końca tego kwartału.

Transport publiczny w gminie, powiecie i województwie

Gmina odpowiada za zbiorowy transport lokalny, a powiat za transport na szczeblu ponadgminnym. Rada gminy może ustalać ceny urzędowe za usługi przewozowe transportu zbiorowego. Organizowanie kolejowych przewozów pasażerskich oraz nabywanie pojazdów szynowych należy do zadań własnych samorządu województwa.

Własny biznes dla bezrobotnego

Coraz częściej do powiatowych urzędów pracy zwracają się o pomoc finansową osoby bezrobotne pragnące rozpocząć własną działalność gospodarczą. Nie na każdą działalność bezrobotny może otrzymać dotację.

REKLAMA