| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Czym jest spedycja

Dokonanie międzynarodowego przewozu towarów jest często skomplikowaną operacją. W takich sytuacjach bardzo często najlepszym rozwiązanie będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego spedytora.

Kim jest spedytor? Jest to profesjonalny przedsiębiorca, który w swojej działalności zajmuje się organizowaniem przewozu towarów. Jeżeli kupiliśmy jakąś rzecz w Stanach Zjednoczonych, a nie wiemy, jak zorganizować transport towaru do Polski, czy też jak dokonać odprawy celnej, powinniśmy się zwrócić do przedsiębiorstwa spedycyjnego.

Podpisując odpowiednią umowę będziemy mogli liczyć na pomoc w zorganizowaniu całej operacji. Przedmiotem umowy spedycji jest wysłanie lub odbiór przesyłki, ewentualnie świadczenie innych usług związanych z jej przewozem. Stronami umowy spedycji jest dający zlecenie oraz spedytor.

W zależności od konkretnej umowy spedytor dokona za na sprawdzenia stanu przesyłki, sporządzi dokumenty przewozowe, wyszuka przewoźnika oraz zawrze umowę przewozu, a także załatwi wszelkie formalności celne. Od spedytora możemy również oczekiwać porad, dotyczących sporządzania dokumentów handlowych związanych z przewozem. Wszelkie te czynności spedytor dokona za nas w zamian za wynagrodzenie.

Istotnym uprawnieniem spedytora jest ustawowe prawo zastawu na przesyłce, przysługujące przedsiębiorcy w celu zabezpieczenia swoich roszczeń o przewoźne, prowizję lub zwrot wydatków przez niego poniesionych (art. 802 ust. 1 kodeksu cywilnego). Zastaw taki przysługuje spedytorowi do czasu zaspokojenia jego roszczeń.

Spedytor zobowiązując się dokonać na nasze zlecenie usług spedycyjnych ponosi odpowiedzialność z tytułu uszkodzenia, utraty lub ubytku przesyłki. Roszczenia wynikające z umowy spedycji mają jednak szybki termin przedawnienia. Zgodnie z art. 803 ust. 1 kodeksu cywilnego roszczenia te przedawniają się z upływem roku. Termin przedawnienia zaczyna biec od dnia dostarczenia przesyłki. 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »