Strony umowy
Stronami umowy spedycji są spedytor i dający zlecenie.
Spedytorem jest ten, kto w zawartej umowie zobowiązuje się za wynagrodzeniem, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do wysłania lub odbioru przesyłki oraz do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.
reklama
reklama
Jest on kwalifikowaną stroną umowy – spedytor to osoba, która stale, zawodowo i zarobkowo trudni się wykonywaniem usług spedycyjnych. W konsekwencji, nie może być uznana za spedycję okazjonalnie świadczona usługa wysłania przesyłki, jeżeli świadczy ją osoba nieprowadząca przedsiębiorstwa spedycyjnego.
Dającym zlecenie natomiast może być każda osoba fizyczna lub prawna. Dającym zlecenie może być również spedytor, a ma to miejsce wówczas, gdy spedytor (główny) przy wykonywaniu zlecenia spedycyjnego posłuży się innym spedytorem (spedytor dalszy, spedytor pośredni, spedytor zastępczy).
POBIERZ WZÓR: Umowa spedycji
Istota spedycji
Zleceniem spedycyjnym jest dokument, na podstawie którego spedytor wykonuje zleconą mu czynność. Powinno ono określać: zakres zleconej usługi, rodzaj i właściwości przesyłki, znak i numery poszczególnych sztuk, liczbę, ciężar, wymiary i inne dane towaru, dokumenty potrzebne do prawidłowego wykonania zlecenia.
Typowymi usługami świadczonymi przez spedytora są w szczególności:
- poradnictwo spedycyjne (dotyczące drogi przewozu, opakowania, oznakowania i kompletowania ładunku etc.);
- zorganizowanie dostawy towaru do miejsca załadunku na główny środek transportu;
- zawieranie umów z przewoźnikami oraz innymi przedsiębiorstwami biorącymi udział w usłudze przemieszczania ładunku;
- sporządzanie i kompletowanie dokumentów;
- ubezpieczenie towarów (na zlecenie zleceniodawcy);
- organizowanie odprawy celnej;
- monitorowanie spraw związanych z załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem towarów;
- opracowywanie koncepcji przewozu w odniesieniu do towarów specjalnych.
Wynagrodzenie
Świadczeniem zlecającego jest zapłata wynagrodzenia w zamian za uzyskaną usługę spedycyjną. Jest to tzw. prowizja. Nie zawsze jednak należna spedytorowi prowizja jest jedynym składnikiem wynagrodzenia spedytora. Zapłata za niektóre dodatkowe usługi spedytora obejmuje wynagrodzenie ustalane w sposób odmienny od prowizyjnego.
Artykuł 797 Kodeksu cywilnego obciąża spedytora obowiązkiem czuwania nad prawidłowym obliczaniem sum z tytułu przewoźnego, cła, składek ubezpieczeniowych, opłat za czynności przeładunkowe, składowego, opłat skarbowych od dokumentów przewozowych, prowizji dalszych spedytorów etc.
Jeżeli spedytor stwierdzi, że wymienione należności zostały wyliczone nieprawidłowo i sumy pobrane od dającego zlecenie są nienależne, powinien podjąć odpowiednie czynności zmierzające do uzyskania zwrotu sum nienależnie pobranych.