REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o umowie spedycji

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Umowa spedycji.
Umowa spedycji.

REKLAMA

REKLAMA

Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa).

Strony umowy

Stronami umowy spedycji są spedytor i dający zlecenie.

REKLAMA

Spedytorem jest ten, kto w zawartej umowie zobowiązuje się za wynagrodzeniem, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do wysłania lub odbioru przesyłki oraz do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Jest on kwalifikowaną stroną umowy – spedytor to osoba, która stale, zawodowo i zarobkowo trudni się wykonywaniem usług spedycyjnych. W konsekwencji, nie może być uznana za spedycję okazjonalnie świadczona usługa wysłania przesyłki, jeżeli świadczy ją osoba nieprowadząca przedsiębiorstwa spedycyjnego.

Dającym zlecenie natomiast może być każda osoba fizyczna lub prawna. Dającym zlecenie może być również spedytor, a ma to miejsce wówczas, gdy spedytor (główny) przy wykonywaniu zlecenia spedycyjnego posłuży się innym spedytorem (spedytor dalszy, spedytor pośredni, spedytor zastępczy).

POBIERZ WZÓR: Umowa spedycji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istota spedycji

Zleceniem spedycyjnym jest dokument, na podstawie którego spedytor wykonuje zleconą mu czynność. Powinno ono określać: zakres zleconej usługi, rodzaj i właściwości przesyłki, znak i numery poszczególnych sztuk, liczbę, ciężar, wymiary i inne dane towaru, dokumenty potrzebne do prawidłowego wykonania zlecenia.

Typowymi usługami świadczonymi przez spedytora są w szczególności:

 • poradnictwo spedycyjne (dotyczące drogi przewozu, opakowania, oznakowania i kompletowania ładunku etc.);
 • zorganizowanie dostawy towaru do miejsca załadunku na główny środek transportu;
 • zawieranie umów z przewoźnikami oraz innymi przedsiębiorstwami biorącymi udział w usłudze przemieszczania ładunku;
 • sporządzanie i kompletowanie dokumentów;
 • ubezpieczenie towarów (na zlecenie zleceniodawcy);
 • organizowanie odprawy celnej;
 • monitorowanie spraw związanych z załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem towarów;
 • opracowywanie koncepcji przewozu w odniesieniu do towarów specjalnych.

Wynagrodzenie

REKLAMA

Świadczeniem zlecającego jest zapłata wynagrodzenia w zamian za uzyskaną usługę spedycyjną. Jest to tzw. prowizja. Nie zawsze jednak należna spedytorowi prowizja jest jedynym składnikiem wynagrodzenia spedytora. Zapłata za niektóre dodatkowe usługi spedytora obejmuje wynagrodzenie ustalane w sposób odmienny od prowizyjnego.

Artykuł 797 Kodeksu cywilnego obciąża spedytora obowiązkiem czuwania nad prawidłowym obliczaniem sum z tytułu przewoźnego, cła, składek ubezpieczeniowych, opłat za czynności przeładunkowe, składowego, opłat skarbowych od dokumentów przewozowych, prowizji dalszych spedytorów etc.

Jeżeli spedytor stwierdzi, że wymienione należności zostały wyliczone nieprawidłowo i sumy pobrane od dającego zlecenie są nienależne, powinien podjąć odpowiednie czynności zmierzające do uzyskania zwrotu sum nienależnie pobranych.

Zastępstwo

REKLAMA

Spedytor przy wykonaniu zlecenia może się posłużyć innymi osobami. Jeżeli spedytor przy wykonaniu zlecenia posłużył się przewoźnikami i dalszymi spedytorami, jego odpowiedzialność jest ograniczona do winy w wyborze (culpa in eligendo). Spedytor nie poniesie więc odpowiedzialności, jeżeli wykaże, iż dołożył należytej staranności przy wyborze przewoźników i dalszych spedytorów, tzn. powierzył wykonanie usługi takim przewoźnikom i dalszym spedytorom, którzy z uwagi na ich profesjonalizm zasługiwali na zaufanie.

Dający zlecenie może w zawartej umowie spedycji zastrzec, że spedytor wykonując zlecenie spedycyjne nie powierzy wykonania usług związanych z tym zleceniem określonym przewoźnikom lub dalszym spedytorom. Naruszenie tego zastrzeżenia powoduje, że nawet właściwy wybór przewoźników i dalszych spedytorów, a więc brak winy w wyborze, nie uwolni spedytora od odpowiedzialności za szkodę poniesioną przez dającego zlecenie.

Jeżeli natomiast spedytor powierzył wykonanie przyjętego zlecenia spedytorowi zastępczemu, wówczas będzie odpowiadał za podjęte przez niego czynności w zależności od sytuacji, tj.:

 • jeżeli spedytor zawiadomił zleceniodawcę o osobie i miejscu siedziby zastępcy, wówczas odpowiada jedynie za winę w wyborze (art. 738 § 1 k.c.);
 • jeżeli spedytor zaniedbał obowiązku zawiadomienia, wówczas odpowiada za czynności zastępcy, jak za swoje własne (art. 474 k.c.).

Ponadto, jeżeli spedytor bezprawnie ustanowił zastępcę, to wiąże się z tym obostrzona odpowiedzialność spedytora, obejmująca przypadkową utratę lub uszkodzenie przesyłki. Spedytor w tym wypadku może zwolnić się od odpowiedzialności wykazując, że szkoda nastąpiłaby również wtedy, gdyby sam wykonywał zlecenie spedycyjne.

Odpowiedzialność przy umowie spedycji

Jeżeli chodzi o kwestię zakresu odpowiedzialności spedytora, to nie ponosi on odpowiedzialności za ubytek nieprzekraczający granic ustalonych we właściwych przepisach, określających tzw. „normy ubytków naturalnych”, a w braku takich przepisów – „granic zwyczajowo przyjętych”. Ubytek naturalny związany jest z właściwościami chemicznymi lub fizycznymi przesyłki – np. zmiana objętości, czy ciężaru niektórych towarów. Zmiana w przesyłce, która mieści się w ramach normy nie jest uważana za szkodę w przesyłce.

Jeżeli przedmiotem zlecenia spedycyjnego są pieniądze, kosztowności, papiery wartościowe albo inne rzeczy szczególnie cenne, to spedytor będzie odpowiadał za ich utratę, ubytek lub uszkodzenie. Gdyby jednak spedytor nie został poinformowany przy zawarciu umowy o właściwościach przesyłki, to jego odpowiedzialność stanie się aktualna, jeżeli szkoda w przesyłce powstała z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Przedawnienie

Przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy spedycji przewidują krótki, jednoroczny termin przedawnienia. Termin ten obejmuje wszystkie roszczenia wynikające z umowy spedycji, a więc zarówno roszczenia przeciwko spedytorowi, jak i przeciwko dającemu zlecenie.

Art. 803 Kodeksu cywilnego stanowi, że termin przedawnienia zaczyna biec:

 • w wypadku roszczeń z tytułu uszkodzenia lub ubytku przesyłki – od dnia dostarczenia przesyłki;
 • w wypadku całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieniem – od dnia, w którym przesyłka miała być dostarczona;
 • we wszystkich innych wypadkach – od dnia wykonania zlecenia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. )

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracodawca zapłaci za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace

Pracodawca zapłaci pracownikowi za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace nad projektem. Będą nowe wykroczenia, przestępstwa, a co najważniejsze dla pracowników, odsetki.

Wniosek o bon energetyczny już od 1 sierpnia: można wysłać także Pocztą Polską

Poczta Polska SA informuje, że Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego. W zależności od preferencji i możliwości, uprawnieni do uzyskania tego jednorazowego świadczenia finansowego mogą złożyć wniosek w formie elektronicznej lub pisemnej. Honorowane będą zarówno wnioski składane osobiście w gminie, jak i przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Czym jest zabójstwo eutanatyczne w polskim prawie?

Zabójstwo człowieka jest niewątpliwie czymś bardzo złym. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, religii jest to czyn naganny. Niektórzy wyrażają poglądy, zgodnie z którymi w niektórych uzasadnionych sytuacjach dopuszczalna powinna być eutanazja. Uważają, że tak naprawdę nie jest ona zabójstwem, ale ulgą w cierpieniach. Polskie prawo karne zabrania jednak dokonywania eutanazji.

Ulgi dla samotnych rodziców po rozwodzie. Jednoznaczne stanowisko MF

Jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas wychowują dziecko wspólnie i żaden z rodziców nie ma prawa do ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już dokładną datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

REKLAMA