REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedozwolone klauzule w regulaminie przewoźnika

Anna Śmigulska
Jak przewoźnicy łamią prawa pasażerów?
Jak przewoźnicy łamią prawa pasażerów?

REKLAMA

REKLAMA

Umową w przypadku umowy przewozu jest bilet zakupiony na daną trasę. W nim nie ma miejsca na zamieszczenie postanowień dotyczących warunków przewozu. Dlatego należy odnieść się do regulaminu przedsiębiorcy, który powinien być umieszczony w ogólnie dostępnym miejscu, aby każdy pasażer przed odbyciem podróży mógł się z nimi zapoznać.

Przykładowe postanowienia niedozwolone zawarte w regulaminach przewoźników

Przedsiębiorca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednich warunków podczas dokonywania przewozu osób. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa i higieny oraz należytej obsługi i wygody. Przewoźnik nie może ograniczać albo wyłączać swojej odpowiedzialności za szkodę jaka powstała po stronie pasażera, tym bardziej jeśli była ona wynikiem niedbalstwa przedsiębiorcy. Klauzule, które zawierają takie postanowienia można uznać za niedozwolone klauzule umowne, a więc nie są one wiążące z mocy prawa.

REKLAMA

Pasażer ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z przewozem bagażu ręcznego lub zwierząt i ptaków.

Regulamin przewozu nie jest stworzony po to, by tylko przewoźnik mógł go interpretować w sposób dla siebie korzystny. Jego celem jest określenie praw, ale i obowiązków przedsiębiorcy i konsumenta. Ponadto jego treść powinna być sformułowana w sposób przejrzysty i jednoznaczny. Konsument musi wiedzieć przed zawarciem umowy w jaki sposób ta usługa ma być świadczona i jakie prawa mu przysługują, czego może żądać w przypadku niewykonania albo nienależytego wykonania umowy. Odpowiedzialność przewoźnika musi być zgodna z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Przedsiębiorstwo nie odpowiada za szkody powstałe na skutek przerw w ruchu lub zmian kierunku jazdy spowodowanych przyczynami natury obiektywnej lub zarządzeniami władz.

Klauzule umowne, w których znajdują się określenia nieprecyzyjne i niezrozumiałe mogą stanowić postanowienia niedozwolone. Wynika to z tego, że regulaminy oraz inne wzorce umowne skierowane są do ogółu konsumentów, którzy nie są profesjonalistami i ich świadomość prawna jest mniejsza. Jeżeli przedsiębiorca zamuszony jest do zamieszczenia w regulaminie fachowych albo zbyt ogólnych pojęć dobrze, gdy dodatkowo zamieszcza w nim słownik z ich definicjami. Tak samo nie wystarczy, że przedsiębiorca uzna, iż jakaś czynność dokonana przez konsumenta, np. skasowanie biletu jest nieważna. Trzeba jeszcze określić jakie następne kroki pasażer powinien uczynić, np. skasować drugi bilet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bilet zniszczony, uszkodzony lub niewłaściwie skasowany jest nieważny.

W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek przeszkody w rozpoczęciu lub kontynuowaniu przewozu, która powodowałaby zmianę trasy przejazdu, przewoźnik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym wszystkich pasażerów. Zobowiązani są także do zapewnienia osobą uczestniczącym w przewozie bezpłatnego przewozu zastępczego do miejsca przeznaczenia, nawet gdy przeszkoda powstała z przyczyn niezależnych od przewoźnika. Postanowienia, które nakładają na konsumentów dodatkowe obowiązki albo koszty są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Tym samym można uznać je za niedozwolone.

Przedsiębiorstwo zapewnia przewóz zastępczy, jednakże pasażer musi skasować dodatkowy bilet.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

  Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

  Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

  REKLAMA

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

  ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

  Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

  Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

  Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

  Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

  REKLAMA

  Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

  Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk. Oglądaj transmisję online z dzisiejszych obrad Sejmu!

  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  REKLAMA