Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu decyzja administracyjna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące decyzja administracyjna.
Kryteria wydania decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 19.10.2020
Decyzja administracyjna stanowi instytucję prawną. W przepisach prawa materialnego może ona występować pod różnymi nazwami, np. zezwolenia, pozwolenia, zgody koncesji. Nazwa użyta w przepisach nie jest istotna przy kwalifikowaniu danego aktu jako podanego rygorom procesowym ustanowionym w Kodeksie postępowania administracyjnego. Jakie zatem kryteria przewidują przepisy dla wydania decyzji administracyjnej? »
Załatwienie sprawy przed organem administracji publicznej w formie decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 12.10.2020
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba, że przepisy kodeksu stanowią inaczej. W myśl zasady szybkości i prostoty organy powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko. »
Pozbawienie statusu bezrobotnego - odwołanie od decyzji (wzór)
Aktualizacja: 02.06.2020
Jak odwołać się od decyzji administracyjnej w sprawie pozbawienia statusu bezrobotnego? Jeśli nie zgadzasz się z wyrejestrowaniem z rejestru osób bezrobotnych, napisz odwołanie. Wzór dostępny jest poniżej. »
Jak przenieść na inny podmiot decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji?
Aktualizacja: 01.10.2018
Prejudycjalny charakter decyzji środowiskowej powoduje, iż z uwagi na zmiany w otoczeniu rynkowym, podmiot który uzyskał tą decyzję nie zawsze jest tym, który inwestycję budowlaną finalnie zrealizuje. Powyższe zatem w przypadku zmian wynikających z przejęć, przekształceń, podziałów, likwidacji, upadłości, czy prostej zmiany planów rynkowych, wymusza konieczność rezygnacji z zamiaru realizacji inwestycji przez jednych, a równoczesne ujawnienia zainteresowania inwestycjami przez inny podmiot. Możliwość przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji jest odpowiedzią na wskazane zmiany rynkowe. »
Wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji – 2018 r.
Aktualizacja: 14.12.2017
Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określiła wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji organu odwoławczego wydanego na podstawie art. 138 § 2 kpa. W 2018 r. wysokość wpisu od tego środka zaskarżenia wyniesie 100 zł. Osobom, które zapłaciły więcej nadpłata zostanie zwrócona. »
Opłaty za usunięcie statków i innych obiektów pływających w 2018 r.
Aktualizacja: 21.08.2017
Minister Rozwoju i Finansów wydał obwieszczenie, w którym określił maksymalną stawkę opłat za usunięcie i przechowanie statków lub innych obiektów pływających w 2018 r. Stawka, która będzie obowiązywała w 2018 r. nieznacznie wzrosła w stosunku do obowiązującej w 2017 r. »
Komisja weryfikacyjna ds. dzikiej reprywatyzacji w stolicy - ustawa weszła w życie
Aktualizacja: 05.05.2017
W piątek weszła w życie ustawa powołująca Komisję Weryfikacyjną, która ma ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy. Prace komisji mają być jawne. »
Aktualizacja: 30.12.2014
Karta Polaka - zgodnie z preambułą ustawy o Karcie Polaka - ma na celu pomóc Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym, wypełniając moralny obowiązek wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie. »
Kto sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy?
Aktualizacja: 14.10.2014
Kwestia uprawnień do sporządzenia projektu decyzji o warunkach zabudowy została znowelizowana ustawą o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Katalog osób uprawnionych do wydania takiego dokumentu został znacznie poszerzony. Kto - od 10 sierpnia 2014 roku - sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy? »
Wyłączenie organu uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy
Aktualizacja: 13.10.2014
Wyłącznie organu uzgadniającego projekt decyzji o warunkach zabudowy a także pracownika tego organu jest - na gruncie przepisów procedury administracyjnej - możliwe. Wydanie decyzji przez organ podlegający wyłączeniu może prowadzić do wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. »
Aktualizacja: 18.07.2014
Z dniem 1 stycznia 2015 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt zmian zakłada wprowadzenie informatyzacji rejestracji akt stanu cywilnego, elektroniczne formy odpisów akt stanu cywilnego a także uproszczenie procedur administracyjnych. »
Odwołanie od decyzji administracyjnej
Aktualizacja: 29.11.2018
W jakich sytuacjach mamy prawo odwołania się od decyzji administracyjnej? Jak wygląda procedura odwoławcza? »
Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Aktualizacja: 19.09.2012
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje w wyniku wydania decyzji. Organ ustala w niej opłatę z tytułu przekształcenia. »
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
Aktualizacja: 30.03.2012
Samorządowe kolegia odwoławcze zajmują się odwołaniami od decyzji i postanowień wydawanymi przez urząd gminy czy miasta. Jak odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego? »
Aktualizacja: 06.03.2012
Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu. »
Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »