reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji – 2018 r.

Wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji – 2018 r.

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określiła wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji organu odwoławczego wydanego na podstawie art. 138 § 2 kpa. W 2018 r. wysokość wpisu od tego środka zaskarżenia wyniesie 100 zł. Osobom, które zapłaciły więcej nadpłata zostanie zwrócona.

W czerwcu 2017 r. w życie weszła ogromna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Celem nowelizacji było przyspieszenie postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego . Z uwagi na to w postępowaniach pojawiły się nowe instytucje m.in. milczące załatwienie sprawy, mediacja, postępowanie uproszczone, a także instytucja sprzeciwu od decyzji organu odwoławczego wnoszonego do sądu administracyjnego.

Zobacz również:

Wysokość wpisu

Wpis to opłata, którą należy uiścić od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi. Oznacza to, że wpis należy wnieść w przypadku wniesienia do sądu: skargi, sprzeciwu od decyzji, skargi kasacyjnej oraz skargi o wznowienie postępowania.

Ustawa wyróżnia 2 rodzaje wpisów:

  • wpis stosunkowy -pobierany w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne;
  • wpis stały – pobierany w innych sprawach.

Wysokość wpisu stałego od każdego z poszczególnych pism procesowych została określona w rozporządzeniu w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi .

Wpis stały od skargi na bezczynność organów administracji publicznej wynosi 100 zł.

Aż do dnia 7 grudnia 2017 r. rozporządzenie nie określało jednak wysokości wpisu od sprzeciwu od decyzji wydanej na podstawie. Sądy administracyjne musząc sobie jakoś poradzić z oczywistą luką prawną, pobierały wpis stały od sprzeciwu w wysokości 200 zł (rozporządzenie dopuszcza taką możliwość).

W dniu 7 grudnia 2017 r. Rada Ministrów zaktualizowała rozporządzenie i określiła wysokość wpisu od sprzeciwu od decyzji wydanej na podstawie art. 138 § 2 na kwotę 100 zł.  

Zwrot nadpłaty

Warto zaznaczyć, że wszelkie podmioty, które wniosły wpis od sprzeciwu od decyzji w wysokości większej niż 100 zł, otrzymają zwrot nadpłaconej kwoty. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że zwrot nadpłaty jest dokonywany z urzędu – oznacza to, że nie trzeba składać wniosku do sądu o zwrot nadpłaconej kwoty – to sąd odnaleźć sprawę, w której wpis był wyższy niż 100 zł i zwrócić nadpłatę.

Na czym polega sprzeciw od decyzji?

Sprzeciw przysługuje na decyzję organu odwoławczego wydanego na podstawie art. 138 § 2 kpa. Chodzi tu więc o decyzję organu odwoławczego o uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i przekazaniu sprawy do organu pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przy przekazywaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organ powinien wskazać okoliczności jakie należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Do sprzeciwu stosuje się przepisy o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w ciągu 14 dni od dnia jej otrzymania. Sąd rozpoznaje sprzeciw w ciągu 30 dni od dnia wpływu sprzeciwu od decyzji.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369)

Rozporządzenie z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2263)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2003 r. nr. 221 poz. 2193)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama