REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji – 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Wysokość wpisu od sprzeciwu od decyzji – 2018 r./ fot. Fotolia
Wysokość wpisu od sprzeciwu od decyzji – 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określiła wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji organu odwoławczego wydanego na podstawie art. 138 § 2 kpa. W 2018 r. wysokość wpisu od tego środka zaskarżenia wyniesie 100 zł. Osobom, które zapłaciły więcej nadpłata zostanie zwrócona.

W czerwcu 2017 r. w życie weszła ogromna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Celem nowelizacji było przyspieszenie postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego . Z uwagi na to w postępowaniach pojawiły się nowe instytucje m.in. milczące załatwienie sprawy, mediacja, postępowanie uproszczone, a także instytucja sprzeciwu od decyzji organu odwoławczego wnoszonego do sądu administracyjnego.

REKLAMA

Wysokość wpisu

Wpis to opłata, którą należy uiścić od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi. Oznacza to, że wpis należy wnieść w przypadku wniesienia do sądu: skargi, sprzeciwu od decyzji, skargi kasacyjnej oraz skargi o wznowienie postępowania.

Ustawa wyróżnia 2 rodzaje wpisów:

  • wpis stosunkowy -pobierany w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne;
  • wpis stały – pobierany w innych sprawach.

Wysokość wpisu stałego od każdego z poszczególnych pism procesowych została określona w rozporządzeniu w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi .

Wpis stały od skargi na bezczynność organów administracji publicznej wynosi 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aż do dnia 7 grudnia 2017 r. rozporządzenie nie określało jednak wysokości wpisu od sprzeciwu od decyzji wydanej na podstawie. Sądy administracyjne musząc sobie jakoś poradzić z oczywistą luką prawną, pobierały wpis stały od sprzeciwu w wysokości 200 zł (rozporządzenie dopuszcza taką możliwość).

W dniu 7 grudnia 2017 r. Rada Ministrów zaktualizowała rozporządzenie i określiła wysokość wpisu od sprzeciwu od decyzji wydanej na podstawie art. 138 § 2 na kwotę 100 zł.  

Zwrot nadpłaty

Warto zaznaczyć, że wszelkie podmioty, które wniosły wpis od sprzeciwu od decyzji w wysokości większej niż 100 zł, otrzymają zwrot nadpłaconej kwoty. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że zwrot nadpłaty jest dokonywany z urzędu – oznacza to, że nie trzeba składać wniosku do sądu o zwrot nadpłaconej kwoty – to sąd odnaleźć sprawę, w której wpis był wyższy niż 100 zł i zwrócić nadpłatę.

Na czym polega sprzeciw od decyzji?

REKLAMA

Sprzeciw przysługuje na decyzję organu odwoławczego wydanego na podstawie art. 138 § 2 kpa. Chodzi tu więc o decyzję organu odwoławczego o uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i przekazaniu sprawy do organu pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przy przekazywaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organ powinien wskazać okoliczności jakie należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Do sprzeciwu stosuje się przepisy o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w ciągu 14 dni od dnia jej otrzymania. Sąd rozpoznaje sprzeciw w ciągu 30 dni od dnia wpływu sprzeciwu od decyzji.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369)

Rozporządzenie z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2263)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2003 r. nr. 221 poz. 2193)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA