REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

Jakie dane powinna gromadzić szkoła na temat dzieci oraz rodziców?

Placówki oświatowe, w tym szkoły, mają prawo gromadzić w swojej dokumentacji pewne, ściśle określone w odpowiednich przepisach, informacje na temat swoich uczniów. Dotyczy to również ich rodziców.

Czy mogę odliczyć od podatku wydatki na leki?

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Ze zwolnienia można skorzystać, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki - stale lub czasowo.

System informacji oświatowej za rok

Samorządy, dyrektorzy szkół i kuratorzy uzyskają dostęp do danych dotyczących nie tylko liczby uczniów, ale też podręczników, z jakich korzystają nauczyciele czy decyzji uczniów w sprawie wyboru kierunku dalszego kształcenia.

REKLAMA

Kto może kierować szkołą

Jednostki samorządu terytorialnego będące organem prowadzącym dla szkół i przedszkoli powierzają kierowanie placówką dyrektorom, którzy wygrali konkurs. Jest jednak kilka warunków koniecznych do spełnienia, aby szkołą zarządzała osoba odpowiednio do tego przygotowana.

Język migowy w urzędzie

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, obecnie trwają prace nad projektem założeń do ustawy o polskim języku migowym i ułatwieniach w komunikacji dla osób niesłyszących i niedosłyszących. 

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, posiada osobowość prawną i działa w ramach obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej porządku prawnego. Został założony w 2005 roku z inicjatywy pani Marii Dominiki Inkielman.

Uniwersytet Trzeciego Wieku EDUKATOR

Uniwersytet III Wieku Edukator działa przy Stowarzyszeniu Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego „Wspólnota Powiatowa”. Oferuje m.in naukę języków obcych, kursy komputerowe, zajęcia sportowe oraz wycieczki.

REKLAMA

Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury "Zacisze"

Studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze” może być każda osoba, w wieku 55+, która pragnie poszerzać swoje zainteresowania, poszukuje najlepszych dla siebie możliwości rozwoju intelektualnego i fizycznego, jeśli zapozna się w dniu zapisu z Regulaminem i wyrazi zgodę na jego przestrzeganie, wypełni i złoży Deklarację członkostwa, dokona wpłaty uczestnictwa każdorazowo przed rozpoczęciem semestru.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy jest jedną z form działalności Pracowni działań na Rzecz Seniorów , Osób Niepełnosprawnych i UTW Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH

Stowarzyszenie pod nazwą: Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Ponadto jest organizacją pozarządową, działającą non profit, nastawioną na realizację celów statutowych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie

UTW w Międzychodzie współpracuje:z instytucjami i organizacjami o pokrewnych celach, a w szczególności z krajowymi i zagranicznymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku- ich międzynarodową federacją, oraz z innymi instytucjami.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach i ma z tego tytułu osobowość prawną.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie istnieje od 2002 roku. Od marca 2006 roku jako Stowarzyszenie Rozwoju. Jest organizacją pozarządową, posiadającą osobowość prawną pożytku publicznego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sosnowcu

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Uniwersytet Rodzinny istnieje w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu od 2008 r. Oferuje wykłady, warsztaty z różnych dziedzin, a także bezpłatne kluby zainteresowań.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w strukturach Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu i jest programem edukacyjno - kulturalnym skierowanym do osób (emerytów i rencistów) mających potrzebę ustawicznego kształcenia, rozwoju zainteresowań, aktywizacji społecznej.

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie powołano uchwałą Senatu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w listopadzie 1983 roku i przyjęto do dalszego funkcjonowania uchwałą Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z kwietnia 2002 r. jako Studium Otwarte UR. Celem UTW jest permanentne dokształcanie i kształcenie ludzi dorosłych, nieaktywnych już zawodowo.

Komisja Rewizyjna Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Komisja Rewizyjna jest wewnętrznym organem kontroli działalności Federacji. Zajmuje się m.in kontrolą wykonania budżetu oraz zgodności działalności Federacji ze Statutem.

Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje udział w wykładach w Bielańskim Ośrodku Kultury (BOK), Zamku Królewskim oraz Muzeum Literatury, spotkaniach okolicznościowych oraz zajęciach integracyjnych. Ponadto Słuchacze UTW mogą korzystać ze zniżkowych lub bezpłatnych biletów na imprezy kulturalne organizowane w BOK.

Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławcu

Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu zostało zorganizowane przez liczną grupę osób, która była słuchaczami Jarosławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, do czasu jego likwidacji przez Senat Uczelni we wrześniu 2009r.

Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce

Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Czy w każdej szkole powinny znajdować się szafki na książki

Powszechnym problemem najmłodszych uczniów jest waga plecaków i tornistrów. Naprzeciw temu problemowi wyszło Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzając obowiązek zapewnienia uczniom szafek.

Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, daje dyrektorowi szkoły lub placówki możliwość wprowadzenia nawet 10 dodatkowych dni wolnych od nauki.

Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a szkołą często stanowi poważne utrudnienie dla dziecka i jego rodziców szczególnie na terenach wiejskich. Duży problem z dotarciem do szkoły mają również uczniowie niepełnosprawni.

Pracownik przechodzi na emeryturę, ale nadal chce pracować

Jestem kadrową w firmie X. Nasz pracownik posiadający rentę inwalidzką II grupy w grudniu będzie się starał o emeryturę i nadal chce pozostać pracownikiem naszej firmy. Jakich formalności powinnam dokonać w takiej sytuacji?

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Nauczanie osób skazanych w zakładach karnych

Edukacja skazanych jest obecnie bardzo ważnym środkiem w procesie resocjalizacji. W związku z powyższym obowiązujący Kodeks karny wykonawczy rozszerza możliwości podejmowania nauki w zakładach karnych. Prawo dopuszcza także możliwość by osoba osadzona uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych poza terenem miejsca odosobnienia.

Prawo do wolności religijnej skazanego

Jednym z najważniejszych uprawnień osoby odbywającej karę pozbawienia wolności jest prawo do korzystania z wolności religijnej. Uprawnienie to gwarantuje skazanemu przede wszystkim Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Orzekanie o niezdolności do pracy

Czym różni się orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy?

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników

E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, przewidujący obniżenie dofinansowania do zatrudnienia osób z lekką niepełnosprawnością, a podwyższenie dofinansowania do osób o znacznej niepełnosprawności.

Nauczycieli jest za dużo i za mało pracują

Szkoły są drogie, a mimo to w wielu z nich brakuje pomocy naukowych m. in. komputerów. Nauczyciele mają za dużo dni wolnych i jest ich zbyt wielu.

Sześciolatki w szkole od 2020 r.

Sejm zajmie się zmianami w ustawie o systemie oświaty. PiS proponuje, by sześciolatki rozpoczęły obowiązek szkolny w 2020 r.

Czy czas szkolenia trzeba odpracować

Szkolenie może oznaczać zarówno szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe pracownika. W tym pierwszym przypadku pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia takiego szkolenia i poniesienia jego kosztów, natomiast w tym drugim przypadku pracownik może liczyć również na urlop szkoleniowy. Czasu szkolenia nie trzeba odpracować.

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych?

Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie

Od 6 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Umowę z uczelnią podpiszą też studenci studiów dziennych

Od 1 października 2011 r. wszyscy studenci podpiszą z uczelniami umowy, które do tej pory zawierane były jedynie ze studentami studiów zaocznych oraz wieczorowych.

Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Szkoły i przedszkola mogą prowadzić dzienniki w formie elektronicznej. E-dzienniki mogą całkowicie zastąpić swoje znane wszystkim tradycyjne odpowiedniki.

Uczniowie dowiedzą się gdzie odkrywać talenty

Na specjalnej mapie uczniowie odnajdą miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Nowy projekt resortu edukacji wspiera najzdolniejszych i promuje pozaszkolne organizacje, zajmujące się wspieraniem uzdolnień dzieci i młodzieży.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Jak otrzymać kartę rowerową

Dziecko, które ukończyło 10. rok życia może samodzielnie kierować rowerem, jeżeli posada kartę rowerową. Kartę motorowerową mogą otrzymać uczniowie, którzy ukończyli 13. rok życia.

Przemoc wobec osób starszych

Przemoc domowa wobec starszych osób może przybierać formę zmuszania do prac domowych, izolowania czy wytykania starości. Choć ogromna większość Polaków nie znajduje dla niej usprawiedliwienia, to tylko jedna trzecia z nas interweniuje w przypadkach krzywdzenia osób starszych.

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

Jak liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki ze stanowiska w trakcie trwania roku szkolnego może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Odebranie nauczycielowi kierowniczego stanowiska to wyłączna kompetencja organu, który mu je powierzył, a więc wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kalendarz na rok szkolny 2010/2011

Ferie, przerwy świąteczne i egzaminy - dla uczniów i ich rodziców publikujemy kalendarz na rok szkolny 2010/2011.

REKLAMA