reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kiedy można zlikwidować szkołę?

Kiedy można zlikwidować szkołę?

Jednym z widocznych skutków niżu demograficznego jest zamykanie szkół. Zjawisko to ma miejsce przede wszystkim na wsiach oraz dotyczy to mało popularnych typów szkół, takich jak licea profilowane. Równie ważnym powodem zamykania szkół jest brak pieniędzy na ich utrzymanie u samorządów.

Likwidacja szkoły

Procedura likwidacji szkoły publicznej zawarta jest w ustawie o systemie oświaty. Szkoła może być zlikwidowana dopiero po zakończeniu roku szkolnego. Likwidację przeprowadza organ prowadzący szkołę. Musi on jednak koniecznie zapewnić uczniom kontynuacje nauki w innej szkole publicznej tego samego typu oraz o zbliżonym profilu kształcenia lub kształcącej w podobnym zawodzie.

Szkoła publiczna prowadzona przez samorząd może zostać zlikwidowana po zaopiniowaniu likwidacji przez organ nadzoru pedagogicznego. Szkoła publiczna prowadzona przez osobę fizyczną lub prawną może być zlikwidowania za zgodą organu, który początkowo pozwolił na jej założenie.

Opinia związku zawodowego

W związku z tym, że likwidacja szkoły dotyczy spraw publicznych o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa, uchwały o likwidacji należy opiniować. Uchwała rady gminy o zamiarze likwidacji albo o samej likwidacji szkoły musi zostać zaopiniowana przez związek zawodowy. Termin na to przysługujący nie może być krótszy niż 30 dni. Obowiązek uzyskania opinii związku zawodowego ma wpływ na długość procesu likwidacyjnego, znacznie go wydłużając.

Zobacz również: Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zawiadamianie o likwidacji

Organ prowadzący szkołę. Mający zamiar zlikwidować szkołę jest zobowiązany najpóźniej 6 miesięcy przed planowaną likwidacją powiadomić o tym rodziców, uczniów – gdy jest to szkoła dla dorosłych, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwego do prowadzenia szkół danego typu.

Szkoła w zakładzie poprawczym

Taka szkoła oraz szkoła znajdująca się w schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym lub areszcie śledczym może zostać zlikwidowana w każdym czasie. Należy jednak zapewnić uczniom tych szkół dalszą edukację w innej szkole. 

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szkoła może być zlikwidowana dopiero po zakończeniu roku szkolnego.
Szkoła może być zlikwidowana dopiero po zakończeniu roku szkolnego.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama