| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły. W takim bowiem przypadku dyrektor może zawiesić zajęcia. Przerwę uczniowie powinny odpracować w wolną sobotę. Szkoła zaś ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę w wolne dni.

Gdy w sali jest zbyt zimno

Temperatura w salach lekcyjnych nie powinna być niższa niż 18 st. C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniej temperatury, dyrektor szkoły zawiesza zajęcia szkolne na oznaczony czas, powiadamiając o tym właściwy organ.

Za zgodą organu prowadzącego szkołę (najczęściej jest nim wójt, burmistrz, prezydent miasta) dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia w szkole na czas oznaczony, jeżeli temperatura zewnętrzna mierzona o godz. 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć lekcyjnych wynosi -15 st. C lub jest niższa.

Zawieszenie zajęć może nastąpić również wówczas, gdy na terenie szkoły wystąpią takie zajęcia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów np. epidemie chorób wśród dzieci.

Zajęcia do odrobienia

W trakcie roku szkolnego uczniowie powinni odrobić zajęcia. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego . Czytamy w nim, iż „w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (…), dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkoły lub placówki, w której rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, może, za zgodą organu prowadzącego, ustalić inne dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających w te dni w wyznaczone soboty.

Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Zapewnienie opieki dzieciom

Gdy dyrektor zawiesi zajęcia ze względu na zbyt niską temperaturę rodzice mogą mieć problem z zapewnieniem dziecku w tym czasie opieki. Dlatego szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych. O możliwości udziału uczniów w takich zajęciach szkoła musi poinformować rodziców.

Obowiązki szkoły zimą

W czasie zimy na władzach szkoły ciążą też dodatkowe obowiązki. Zgodnie z prawem w razie opadów śniegu przejścia na terenie szkoły oczyszcza się ze śniegu i lodu oraz posypuje piaskiem.

Jeżeli przerwa w działalności oświatowej szkoły trwa dwa tygodnie lub dłużej dyrektor dokonuje kontroli obiektów należących do szkoły pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego(Dz. U. z dnia 6 października 2010 r.);

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 22 stycznia 2003 r. ze zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły.
Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły.

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »