| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Jaką pomoc może otrzymać emeryt?

Jaką pomoc może otrzymać emeryt?

Samotni seniorzy mogą liczyć na wsparcie przy codziennych czynnościach takich jak zakupy czy załatwienie spraw urzędowych . Usługi opiekuńcze świadczą ośrodki pomocy społecznej.

Usługi opiekuńcze

Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób są jej pozbawione.

Usługi takie mogą być przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą im takiej pomocy zapewnić.

Wsparcie obejmuje pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Usługi opiekuńcze świadczone są w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Ze względu na niepełnosprawność lub innego rodzaju schorzenia ośrodki pomocy społecznej świadczą również tzw. specjalistyczne usługi opiekuńcze. Dostosowane są one do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Polegają w szczególności na nauce samoobsługi, pielęgnacji, zapewnieniu pomocy przy korzystaniu z terapii w placówkach służby zdrowia.

Zobacz również serwis: Dom opieki

Decyzja

Wniosek o usługi opiekuńcze może być złożony zarówno pisemnie, jak i ustnie. Należy do niego dołączyć dokument potwierdzający wysokość osiąganych miesięcznie dochodów, a także wskazanie lekarza w zakresie czynności pielęgnacyjnych.

Decyzję o przyznaniu usług opiekuńczych poprzedza przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Od decyzji można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej, który wydał decyzję.

Opłaty za usługi opiekuńcze

Odpłatność za usługi opiekuńcze uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych dochodów oraz od miejsca ich świadczenia (stawki za usługi ustala rada gminy). Osoby, których dochód nie przekracza minimum określonego w ustawie o pomocy społecznej (obecnie 477 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 351 zł dla osoby w rodzinie) nie ponoszą opłat. Ponadto uchwały rad gmin przewidują zwolnienia od opłat.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób są jej pozbawione.
Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób są jej pozbawione.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »