REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Obowiązek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Związkowcy: likwidacja gimnazjów bez zwolnień pracowników

Oświatowa "S" podziela niepokój nauczycieli w sprawie likwidacji gimnazjów. "Krajowa Sekcja nie wyrazi zgody na działania, w wyniku których nastąpiłaby utrata pracy przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych" - czytamy w stanowisku oświatowej "Solidarności".

Rekrutacja do szkół w 2016 - nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące przeliczania punktów podczas rekrutacji do szkół będą obowiązywały przy rekrutacji na rok szkolny 2016/2017.

Powołanie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej

Minister Sprawiedliwości powołał Radę Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej. Sprawdź jakie będą ich kompetencje.

Bez podatków nie ma państwa - rozmowa z wiceminister finansów Izabelą Leszczyną

Izabela Leszczyna, wiceminister finansów w wywiadzie dla Infor.pl mówi m.in. o koniecznej edukacji finansowej, Loterii Paragonowej, która wystartuje na jesieni 2015 r., zachętach podatkowych do oszczędzania na emeryturę, elektronicznych rozliczeniach podatkowych.

REKLAMA

Wyprawka szkolna 2015/2016 r.

W roku 2015/2016 z programu Wyprawka szkolna skorzysta ok. 227 tys. uczniów, w tym ok. 105 tys. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej od 2016 r.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. Projektem ustawy o darmowej pomocy, informacji i edukacji prawnej (zwanej "Prawem dla każdego") to jeden z projektów, które premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swym expose. Projekt, który ma wejść w życie na początku 2016 r., przewiduje, że w całym kraju ma powstać ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej; jeden punkt ma służyć 25 tys. mieszkańców, ze szczególnym naciskiem na mniejsze miejscowości.

Dofinansowanie zagranicznych studiów zwolnione z PIT

Studenci, którzy dostaną się na studia na najlepszych zagranicznych uczelniach, będą mogli skorzystać z finansowej pomocy państwa – przewiduje rządowy projekt, który pozytywnie zaopiniowała w środę 8 kwietnia 2015 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Kursy online nie dla wychowawców kolonijnych i kierowników kolonii

Zgodnie z decyzją wydaną przez Ministerstwo Edukacji kandydaci na wychowawców i kierowników wypoczynku dla dzieci są zobligowani do ukończenia kursu stacjonarnego.

REKLAMA

W jakich krajach jest obowiązek stosowania łańcuchów na koła oraz zimowych opon?

O ile kwestię wyposażenia samochodu w apteczkę, czy kamizelki odblaskowe regulują przepisy kraju, w których samochód został zarejestrowany, o tyle wymogi poruszania się na oponach zimowych, czy stosowania łańcuchów na koła obowiązują wszystkich, którzy znajdują się na obszarze objętym wspomnianymi obowiązkami.

Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu

W tegorocznej edycji rankingu dobrostanu na świecie Polska awansowała na pozycję 31, plasując się za takimi państwami, jak Czechy, Malta, Portugalia, jednak wyprzedzając np. Włochy, Grecję czy Arabię Saudyjską. Ranking opublikował Legatum Institute - jest to kolejne wydanie rankingu dobrostanu na świecie, który wypracowywany jest od roku 2009.

Zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków

Zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków to główny postulat obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Autorzy propozycji zmian domagają się powrotu do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat.

Absolwentom uczelni brakuje odpowiednich kompetencji

Bezrobocie wśród absolwentów systematycznie spada, utrzymuje się jednak wciąż na wysokim poziomie. Poza najlepszymi i największymi uczelniami w kraju szkoły wyższe słabo reagują na potrzeby rynku pracy. Z jednej strony brakuje kierunków studiów, których ukończenie gwarantowałoby zatrudnienie, z drugiej zaś absolwentom często brakuje kompetencji, również tych miękkich, czyli np. umiejętności pracy zespołowej.

Większa kontrola środków na edukację niepełnosprawnych dzieci

Samorządy nie będą mogły przeznaczyć mniej środków z subwencji oświatowej na potrzeby związane z edukacją dzieci niepełnosprawnych niż wynika z rozporządzenia w sprawie podziału subwencji - zakłada projekt ustawy okołobudżetowej przyjętej we wtorek przez rząd.

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej - płace pozostaną zamrożone

Rząd przyjął we wtorek projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, która przewiduje m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce, zmiany opodatkowania cygar i cygaretek czy wsparcie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

Subwencja oświatowa 2015

Subwencja oświatowa w 2015 roku uwzględnia zmiany, jakie zaszły w ustroju oraz zadaniach jednostek samorządowych. Projekt nowego rozporządzania określającego wysokość subwencji jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

NIK: prawie połowa środków na "Wyprawkę szkolną" niewykorzystana

Kontrola NIK wykazała, że pomoc nie dotarła do wszystkich uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. W programie początkowo zbytnio zawężano krąg uprawnionych, a gminy i szkoły nieskutecznie informowały o możliwości uzyskania wsparcia oraz nadmiernie biurokratyzowały proces ubiegania się o pomoc.

Kto może odebrać dziecko ze świetlicy szkolnej?

Co do zasady to rodzice odbierają dzieci ze szkoły oraz ze świetlicy szkolnej. Na podstawie pisemnego upoważnienie dziecko może odebrać także inna osoba, np. babcia, starszy brat lub opiekun prawny. Jak zatem wygląda możliwość odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej w świetle prawa?

Posiłki w szkołach i świetlicach od nowego roku szkolnego

W ramach organizowanego przez gminy programu dożywiania, uczniowie z rodzin potrzebujących mogą liczyć na wsparcie. Od nowego roku szkolnego będą mieli zapewnione ciepłe posiłki w szkołach i świetlicach.

Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015

Dofinansowanie na zakup podręczników kształcenia ogólnego, specjalnego oraz zawodowego - wyprawka szkolna 2014/2015 - przyznawane jest wyłącznie na wniosek. W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie wyprawki szkolnej? Poniżej przedstawiamy wzór odpowiedniego wniosku.

Kto może skorzystać z dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej 2014?

„Wyprawka szkolna“ jest rządowym programem pomocy uczniom. Polega na dofinansowaniu zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym – także zakupu materiałów edukacyjnych. Kto może skorzystać z finansowego wsparcia w 2014 r.?

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Kształtowanie przestrzeni publicznej

Kształtowanie przestrzeni publicznej to specjalny program edukacyjny dla młodzieży, który ma zwrócić uwagę młodych ludzi na wpływ, jaki wywiera przestrzeń publiczna na jakość życia i zamieszkania oraz uczyć, jak kształtować przestrzeń publiczną.

Nowe zasady wyboru podręczników

Nowe przepisy mają zapewnić uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjalnych dostęp do bezpłatnych podręczników. Od dzisiaj dyrektorzy publicznych szkół mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego.

Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Wiele firm zastanawia się, czy szkolenia dla kierowców flotowych są potrzebne, czy to tylko niepotrzebny wydatek. Według uczestników tego typu szkoleń są bardzo pożyteczne. Muszą być jednak dobrze zaplanowane.

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 roku K 35/11. Niekonstytucyjna opłata za drugi kierunek studiów zakończy obowiązywanie 30 września 2015 roku.

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Konstytucyjność obligatoryjnej opłaty za drugi kierunek studiów była przedmiotem pracy Trybunału Konstytucyjnego w dniu 5 czerwca 2014 roku (czwartek). Zdaniem TK opłata za drugi kierunek studiów jest niekonstytucyjna.

Darmowy podręcznik 2014/2015

Darmowy podręcznik dla wszystkich pierwszoklasistów w roku szkolnym 2014/2015 to główne założenie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Projekt zmian, zakładający wprowadzenie darmowych podręczników dla wszystkich uczniów podstawówek i gimnazjów, przygotowało Ministerstwo Edukacji.

Wyprawka szkolna 2014/2015, czyli dofinansowanie na zakup podręczników

Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej rządowy program pomocy uczniom "Wyprawka szkolna" będzie kontynuowany w roku szkolnym 2014/2015. Program "Wyprawka szkolna 2014" obejmie także uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową oraz z autyzmem.

Ferie zimowe 2015

Ferie zimowe 2015, czyli te które przypadają w roku szkolnym 2014/ 2015 trwają dwa tygodnie i będą w okresie od 19 stycznia do 1 marca 2015 roku. Termin ferii zimowych wyznaczany jest w drodze komunikatu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Szkolnictwo zawodowe - plany rozwoju

Funkcjonowanie i rozwój szkolnictwa zawodowego było przedmiotem analiz podczas spotkania minister edukacji narodowej z dyrektorami szkół wyższych. Zachodzące w szkolnictwie zawodowym zmiany mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do wymogów nowoczesnego rynku pracy.

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

Ulga na dziecko uczące się i pracujące - konieczność modyfikacji

Ulga na dziecko uczące się i pracujące jest obliczana za każdy miesiąc kalendarzowy i brak jest uzasadnienia dla ograniczenia w postaci limitu dochodów, który odnosi się do roku podatkowego, a nie tylko do okresu, za który podatnikowi przysługuje ulga na dziecko – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Konstrukcja ulgi na dziecko, które uczy się i pracuje wymaga więc modyfikacji.

Egzamin maturalny 2015

Rozpoczynający się 5 maja 2014 roku egzamin maturalny jest ostatnim przeprowadzanym na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych. Egzamin maturalny w 2015 roku będzie sprawdzał poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Egzamin maturalny 2014

5 maja 2014 roku (poniedziałek) o godzinie 9:00 rozpoczęły się egzaminy maturalne. Potrwają one do 30 maja. Do matury w 2014 roku przystąpi prawie 334 tysiące uczniów. Egzamin maturalny w 2014 roku będzie ostatnim przeprowadzonym w oparciu o standardy wymagań egzaminacyjnych.

Wielkanocna przerwa w szkole

Wielkanocna przerwa świąteczna w szkołach przypada w dniach 17-22 kwietnia. Część uczniów z tytułu różnorodnych egzaminów (gimnazjalnych, maturalnych) wróci do szkoły znacznie później. Kto i dlaczego uprawniony jest do dodatkowej przerwy w nauce?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pracownik, który wyrazi chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych może spodziewać się szeregu udogodnień ze strony zatrudniającego. W celu dokształcania zawodowego potrzebuje jednak inicjatywy lub chociaż zgody pracodawcy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może przybrać postać kursu językowego, studiów podyplomowych lub szkolenia specjalizacyjnego.

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Sale lekcyjne nie spełniają wymogów dotyczących poziomu hałasu

Zła akustyka przejawiająca się długim czasem pogłosu skutkuje głównie kłopotami ze zrozumieniem osób mówiących w salach lekcyjnych. Uczniowie siedzący w tylnych rzędach mogą mieć problem ze zrozumieniem nauczyciela, który pracuje przy tablicy. Ten problem dotyczy głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, uczących się nowych wyrazów oraz języków obcych.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna to propozycja nowego, obligatoryjnego przedmiotu szkolnego, wysunięta przez resort edukacji. Właściwy poziom i jakość nauczania młodzieży w zakresie edukacji seksualnej ciągle wzbudza wiele wątpliwości i nie dorównuje zachodzącym zmianom społecznym.

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

Stan nieczynny

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny jest alternatywą rozwiązania z nim stosunku pracy. Niewątpliwie przeniesienie w stan nieczynny przesuwa w czasie moment ustania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeniesienie w stan nieczynny następuje na podstawie jednostronnego aktu dyrektora szkoły, jednak wyłącznie na wniosek nauczyciela. Wniosek taki jest oświadczeniem woli złożonym w zamiarze kontynuowania zatrudnienia, a zatem skierowanym przeciwko rozwiązaniu stosunku pracy.

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Lista podręczników bez terminu

Lista podręczników nie będzie ogłaszana w określonym terminie. Sejmowa komisja edukacji zniosła poprawkę nakładającą taki obowiązek. Dotychczas szkoły musiały podawać listę podręczników do 15 czerwca.

Etyka w szkołach - konsultacje społeczne

Zajęcia z etyki nie będą już uzależnione od zgłoszenia się grupy co najmniej trzech chętnych uczniów. Oświadczenia w tej sprawie mają być składane w formie pisemnej z możliwością zmiany w każdym czasie.

Publiczne przedszkola – wysokość pobieranych opłat

27 listopada 2013 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Edukacji narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie pobierania opłat za naukę i opiekę w publicznych przedszkolach.

Nie wszystkie sześciolatki od razu do szkoły

Rozpoczęcie edukacji szkolnej przez najmłodszych uczniów będzie następowało stopniowo. W klasach I–III docelowo ma być nie więcej niż 25 uczniów.

Wymiana rozdzielni w szkole

Czy wydatki poniesione na remont instalacji elektrycznej – wymiana rozdzielni w szkole są wydatkami strukturalnymi?

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie

Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r.

REKLAMA