reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

W listopadzie bieżącego roku weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa, tj. ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265). Przewiduje ona obniżenie wieku szkolnego, czyli objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci od szóstego roku życia. Już od następnego roku szkolnego (od 1 września 2014 roku) sześcioletnie dzieci rozpoczną edukację szkolną.

Wprowadzone zmiany

Po pierwsze klasy I – III szkoły podstawowej mają liczyć maksymalnie 25 uczniów. Zdaniem MEN przyczyni się to do poprawy jakości początkowego etapu nauki. Kolejna zmiana dotyczy podziału pierwszoklasistów na poszczególne klasy. Uczniowie maja być przydzielani do konkretnego oddziału na podstawie daty urodzenia. To pozwoli połączyć uczniów będących w podobnym wieku i na podobnym etapie rozwoju.

We wrześniu 2014 roku naukę maja obowiązek rozpocząć dzieci siedmioletnie (tj. urodzone w 2007 roku) i sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Dla dzieci urodzonych w drugiej połowie tego roku jest to tylko możliwość, zależna od woli ich rodziców. Jeśli rodzice dziecka urodzonego w roku 2009 (czyli pięcioletniego, w momencie rozpoczęcia nauki) będą chcieli posłać je wcześniej do szkoły, będą potrzebowali opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej. Dotyczy to również dzieci młodszych.

Od września 2015 roku obowiązek rozpoczęcia nauki obejmie dzieci siedmioletnie, urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (sześciolatki).

Zobacz również: Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Przyczyny

MEN, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych wskazują na fakt, iż dla rozwoju najmłodszych uczniów data urodzenia ma mniejsze znaczenie niż liczba lat spędzonych w szkole.

Konsekwencje

Wprowadzona nowelizacja wymaga dostosowania programu nauczania klasy pierwszej do poziomu rozwoju intelektualnego sześciolatków. Modernizacja jest konieczna także w samych szkołach, które muszą być odpowiednio przygotowane na przyjęcie tak małych uczniów.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna: ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obniżenie wieku szkolnego  - w 2014 sześciolatki objęte obowiązkiem szkolnym.  /fot. Fotolia
Obniżenie wieku szkolnego - w 2014 sześciolatki objęte obowiązkiem szkolnym. /fot. Fotolia

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama