reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Obniżenie wieku szkolnego

Z dniem 1 września 2014 rok szkolny rozpoczną dzieci w wieku sześciu lat, czyli te urodzone w 2007 roku lub w pierwszej połowie 2008 roku (od stycznia do końca czerwca). Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 roku będą miały możliwość (nie obowiązek) uczęszczania do szkoły. Decyzję w tym zakresie podejmą rodzice. W kolejnym roku szkolnym - 2015/ 2016 do szkoły pójdą wszystkie sześciolatki urodzone w 2009 roku i siedmiolatki, które nie podjęły nauki w 2008 roku.

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego przewiduje wprost ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265). Pozwala ona na odsunięcie w czasie momentu rozpoczęcia przez dziecko edukacji szkolnej. Jest skierowana do dzieci, które rzeczywiście nie są przygotowane do realizacji obowiązku szkolnego (np. opóźnione rozwojowo). Z tej możliwości chętnie korzystają rodzice, zdaniem których ich dzieci nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe by uczęszczać do szkoły. Podstawą takiego stanowiska jest brak przygotowania przez szkoły odpowiedniej infrastruktury oraz kadry nauczycielskiej na przyjęcie tak małych uczniów.

Zobacz również: Obniżenie wieku szkolnego

Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej

Podstawę odroczenia stanowi fachowa diagnoza dokonana w poradni psychologiczno-pedagogicznej dotycząca dojrzałości szkolnej sześciolatka. Należy więc uzyskać opinię specjalisty – lekarza pediatry lub psychologa, także pedagoga zajmującego się dotychczas dzieckiem w przedszkolu. Opinia poradni wydawana jest po przeprowadzeniu badania gotowości szkolnej. Test trwa około dwóch godzin. Dotyczy czterech głównych aspektów rozwoju dziecka (społecznego, emocjonalnego, fizycznego i poznawczego). Warto pamiętać, że nie można go powtarzać częściej niż raz na pół roku. Jest to uzasadnione dobrem dziecka oraz chęcią uzyskania wiarygodnych wyników. Opinia może mieć również dalsze konsekwencje, np. zobowiązanie do systematycznej dodatkowej pracy z dzieckiem, kolejne badania w przyszłości, konieczność uczęszczania na zajęcia specjalistyczne, wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne. Status poradni (prywatnej lub publicznej) nie ma żadnego znaczenia. Potwierdziła to sama Minister Edukacji Narodowej.

Warto pamiętać, że poradnia musi wydać opinię o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie orzeczenie/ zaświadczenie. Tryb jej wydania reguluje właściwe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O odroczeniu obowiązku szkolnego decyduje dyrektor szkoły. /Fot. Fotolia
O odroczeniu obowiązku szkolnego decyduje dyrektor szkoły. /Fot. Fotolia

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama