REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015

Oprac. Aleksandra Pajewska
Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015/ fot. Fotolia
Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie na zakup podręczników kształcenia ogólnego, specjalnego oraz zawodowego - wyprawka szkolna 2014/2015 - przyznawane jest wyłącznie na wniosek. W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie wyprawki szkolnej? Poniżej przedstawiamy wzór odpowiedniego wniosku.

Wyprawka szkolna, czyli dofinansowanie do zakupu podręczników (kształcenia ogólnego, specjalnego oraz zawodowego) przyznawana jest uczniom wyłącznie na wniosek. Rządowy program wsparcia realizowany jest od 2002 r., więc już po raz dwunasty.

REKLAMA

POBIERZ: Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach rządowego programu Wyprawka szkolna 2014

Wyprawka szkolna - kryterium dochodowe

Przyznanie dofinansowania uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Dochód na osobę w rodzinie – zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - nie może przekraczać 539 zł netto.

Z obowiązku spełnienia kryterium dochodowego zwolnieni są uczniowie pochodzący z rodzin, gdzie występuje ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego (zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych), trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania; zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa. Mimo przekroczenia limitu dochodowego są oni uprawnieni do otrzymania „wyprawki szkolnej”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu przysługuje dofinansowanie na zakup podręczników?

REKLAMA

Finansowe wsparcie przysługuje uczniom, którzy we wrześniu 2014 r. rozpoczynają naukę: w klasie II, III i VI szkoły podstawowej, w klasie II, III i VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego lub technikum, w klasie VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasie VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, w klasie III liceum plastycznego lub w klasie III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Od roku szkolnego 2014/2015 rozszerzeniu uległ katalog uczniów uprawnionych do dofinansowania. Ustawodawca objął nim także uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Wskazanych grup uczniów nie dotyczy kryterium dochodowe.

Dofinansowanie dotyczy, co do zasady zakup podręczników szkolnych. W niektórych sytuacja - uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – obejmuje także dofinansowanie do zakupu materiałów edukacyjnych.

Zobacz również: Dla kogo dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Wysokość wyprawki szkolnej

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015 może wynosić od 175 zł do aż 770 zł.

Zobacz również: Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Wniosek o wyprawkę szkolną

REKLAMA

Dofinansowanie na zakup podręczników przyznawane jest wyłącznie na wniosek. Uprawnionymi do jego złożenia są rodzice dziecka-ucznia, jego opiekunowie prawni oraz sam uczeń (gdy jest pełnoletni). Wnioski składa się do dyrektora placówki, do której uczęszcza/ będzie uczęszczało dziecko. Termin dopełnienia formalności (tj. złożenia wniosku) ustalają sami wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miasta. Mija on zazwyczaj na początku września, np. 5 września 2014 r.

Dofinansowanie przybiera postać refundacji, co oznacza, że to rodzice finansują zakup niezbędnych podręczników a dopiero później otrzymują zwrot poniesionych na ten cel kosztów. Warto więc zachować paragon (fakturę VAT, rachunek lub oświadczenie), potwierdzający fakt dokonania zakupów oraz ich wartość. Paragon stanowi podstawę refundacji.

Rada Ministrów gwarantuje, że wszyscy którzy spełniają wskazane kryteria oraz złożą wniosek, otrzymają „wyprawkę szkolną” w terminie do 17 listopada 2014 r.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Uchwała Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna” .

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz. U. poz. 1024).

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych  (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA