reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Egzamin maturalny 2015

Egzamin maturalny 2015

Rozpoczynający się 5 maja 2014 roku egzamin maturalny jest ostatnim przeprowadzanym na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych. Egzamin maturalny w 2015 roku będzie sprawdzał poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Od roku szkolnego 2014/2015 (w liceach ogólnokształcących) oraz 2015/2016 (w technikach) egzamin maturalny będzie odbywał się na zmienionych zasadach. Nowe arkusze egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości oraz umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, nie jak dotychczas w standardach wymagań egzaminacyjnych. Od 2015 roku zmieni się więc zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie. Zmiana merytoryczna wymusza także wprowadzenie odpowiednich zmian formalnych.

Zadaj pytanie na: Forum

Egzamin maturalny od 2015 roku będzie przebiegał według poniższych zasad.

Egzamin ustny z języka polskiego

Od 2015 roku nastąpi zmiana formuły części ustnej egzaminu z języka polskiego. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie. Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie wypowiedzi monologowej, a następnie uczestniczenie w związanej z tą wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym.

Prezentacja zostanie zastąpiona wypowiedzią ustną na określony temat.

Zobacz również: Egzamin maturalny 2014

Egzamin pisemny – poziom rozszerzony

Egzaminy pisemne z przedmiotów dodatkowych będzie można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Maturzysta zostanie więc pozbawiony możliwości wyboru pomiędzy poziomem podstawowy a rozszerzonym. Języki obce nowożytne będą zdawane na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Od 2015 roku nie będzie możliwości zadawania egzaminu z obcego języka nowożytnego na poziomie podstawowym.

Obowiązkowy dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym

Warunkiem zdania egzaminu maturalnego w 2015 roku będzie obowiązkowe przystąpienie do części pisemnej egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Pozostałe warunki pozostają niezmienione. Podobnie jak obecnie (w 2014 roku) konieczne będzie uzyskanie minimum 30% punktów z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów: dwóch w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz trzech w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym).

Wyniki egzaminu w 2015 roku

Wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach:

  • (a) podobnie jak dotychczas – jako procent uzyskanych punktów,
  • (b) jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa.
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Egzamin maturalny 2015 - nowe zasady./ fot. Fotolia
Egzamin maturalny 2015 - nowe zasady./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama