Kategorie

Kto może odebrać dziecko ze świetlicy szkolnej?

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Kto może odebrać dziecko ze świetlicy?/ fot. Fotolia
Kto może odebrać dziecko ze świetlicy?/ fot. Fotolia
Fotolia
Co do zasady to rodzice odbierają dzieci ze szkoły oraz ze świetlicy szkolnej. Na podstawie pisemnego upoważnienie dziecko może odebrać także inna osoba, np. babcia, starszy brat lub opiekun prawny. Jak zatem wygląda możliwość odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej w świetle prawa?

Odbiór dziecka ze świetlicy szkolnej a władza rodzicielska

Zagadnienie uprawnienia do odebrania dziecka ze świetlicy szkolnej ma kilka aspektów. Pierwszym z nich jest kwestia wykonywania władzy rodzicielskiej. Zgodnie z art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice dziecka w ramach swojej władzy rodzicielskiej mają prawo i jednocześnie obowiązek pieczy nad osobą dziecka. Dotyczy to zatem także odbierania dziecka ze świetlicy. W typowej sytuacji, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich będzie uprawnione do samodzielnego odebrania dziecka zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli zaistnieje konflikt między rodzicami, może wówczas okazać się niezbędne rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego. Gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, wówczas sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Konflikt o odbieranie dziecka ze świetlicy może bowiem przerodzić się w spór o to, u którego z rodziców dziecko ma mieszkać. Jeśli jedno z rodziców ma ograniczoną władzę rodzicielską, powinien ją wykonywać zgodnie z orzeczeniem sądu, które określa jego prawa i obowiązki. Znaczenie może mieć też regulacja kontaktów z dzieckiem, która może też dotyczyć rodzica nawet całkowicie pozbawionego władzy rodzicielskiej, gdyż porozumienie w tym zakresie lub orzeczenie sądowe może np. określać, iż ojciec dziecka ma prawo do kontaktu z dzieckiem w określonych godzinach i w tym celu będzie odbierał wówczas dziecko ze świetlicy. W praktyce o wszystkich tych ograniczeniach należy powiadomić po prostu opiekunów ze świetlicy. Najczęściej wypełniany jest w tym celu stosowny formularz. Oczywiście dziecko może być też odebrane przez prawnego opiekuna.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Upoważnienie do odbioru dziecka ze świetlicy

Zobacz również: Upoważnienie do odbierania dziecka ze świetlicy WZÓR

Drugą kwestią jest możliwość upoważnienia innej osoby do odbioru dziecka. Najczęściej świetlice w tym celu dysponują stosownymi formularzami. Jeśli dochodzi na tym tle do konfliktów między rodzicami dziecka znów może się okazać konieczne orzeczenie sądu.

Kto może odebrać dziecko ze świetlicy?

Trzecim problemem jest to, kto może zostać upoważniony do odbioru dziecka. Nie ma wątpliwości, gdy jest to starszy członek rodziny czy pełnoletnia opiekunka zatrudniana przez rodziców. Jednak czy również mogą być to osoby niepełnoletnie? Do kwestii tej pośrednio odnosi się art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania (czyli obszaru obejmującego drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi) oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dziecko poniżej 7 roku życia na pewno nie powinno samo korzystać z drogi publicznej.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Odbiór dziecka ze szkoły przez starsze rodzeństwo

Czy zatem dziecko starsze lub takie, które nie wraca do domu po drodze publicznej może samo wracać ze świetlicy?

Wydaje się, że przy obecnych kryteriach prawidłowego sprawowania pieczy na dziećmi nie byłoby to rozwiązanie do przyjęcia, nawet gdyby rodzice się na to zgodzili i poinformowali placówkę. Również odbiór dziecka przez niepełnoletnie rodzeństwo (ale już dopuszczone zgodnie z Prawem o ruchu drogowym do samodzielnego korzystania z dróg publicznych) upoważnione do odbioru winno być oceniane każdorazowo przez pryzmat wieku i stopnia dojrzałości tego rodzeństwa, tzn. czy jest w stanie zapewnić dostateczną pieczę nad odbieranym młodszym rodzeństwem. Nie widzę prawnych ograniczeń co do zasady do odbioru dziecka przez upoważnione niepełnoletnie rodzeństwo. Odbiór dziecka ze świetlicy nie jest bowiem czynnością prawną, lecz faktyczną. Zaś nawet pełnomocnik do czynności prawnych musi mieć zaledwie ograniczoną zdolność do czynności prawnych (art. 100 Kodeksu cywilnego), którą w prawie polskim osiąga się z chwilą ukończenia 13 roku życia (art. 15 Kodeksu cywilnego).

Zatem kwestia ta sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy starsze rodzeństwo jest wystarczająco odpowiedzialne, by zapewnić należytą opiekę nad odbieranym rodzeństwem, tak, aby rodzice nie byli narażeni na zarzut niewłaściwego wykonywania pieczy nad dzieckiem.

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Władza rodzicielska po rozwodzie

Autor: Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.