reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kto może odebrać dziecko ze świetlicy szkolnej?

Kto może odebrać dziecko ze świetlicy szkolnej?

Co do zasady to rodzice odbierają dzieci ze szkoły oraz ze świetlicy szkolnej. Na podstawie pisemnego upoważnienie dziecko może odebrać także inna osoba, np. babcia, starszy brat lub opiekun prawny. Jak zatem wygląda możliwość odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej w świetle prawa?

Odbiór dziecka ze świetlicy szkolnej a władza rodzicielska

Zagadnienie uprawnienia do odebrania dziecka ze świetlicy szkolnej ma kilka aspektów. Pierwszym z nich jest kwestia wykonywania władzy rodzicielskiej. Zgodnie z art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice dziecka w ramach swojej władzy rodzicielskiej mają prawo i jednocześnie obowiązek pieczy nad osobą dziecka. Dotyczy to zatem także odbierania dziecka ze świetlicy. W typowej sytuacji, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich będzie uprawnione do samodzielnego odebrania dziecka zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli zaistnieje konflikt między rodzicami, może wówczas okazać się niezbędne rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego. Gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, wówczas sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Konflikt o odbieranie dziecka ze świetlicy może bowiem przerodzić się w spór o to, u którego z rodziców dziecko ma mieszkać. Jeśli jedno z rodziców ma ograniczoną władzę rodzicielską, powinien ją wykonywać zgodnie z orzeczeniem sądu, które określa jego prawa i obowiązki. Znaczenie może mieć też regulacja kontaktów z dzieckiem, która może też dotyczyć rodzica nawet całkowicie pozbawionego władzy rodzicielskiej, gdyż porozumienie w tym zakresie lub orzeczenie sądowe może np. określać, iż ojciec dziecka ma prawo do kontaktu z dzieckiem w określonych godzinach i w tym celu będzie odbierał wówczas dziecko ze świetlicy. W praktyce o wszystkich tych ograniczeniach należy powiadomić po prostu opiekunów ze świetlicy. Najczęściej wypełniany jest w tym celu stosowny formularz. Oczywiście dziecko może być też odebrane przez prawnego opiekuna.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Upoważnienie do odbioru dziecka ze świetlicy

Zobacz również: Upoważnienie do odbierania dziecka ze świetlicy WZÓR

Drugą kwestią jest możliwość upoważnienia innej osoby do odbioru dziecka. Najczęściej świetlice w tym celu dysponują stosownymi formularzami. Jeśli dochodzi na tym tle do konfliktów między rodzicami dziecka znów może się okazać konieczne orzeczenie sądu.

Kto może odebrać dziecko ze świetlicy?

Trzecim problemem jest to, kto może zostać upoważniony do odbioru dziecka. Nie ma wątpliwości, gdy jest to starszy członek rodziny czy pełnoletnia opiekunka zatrudniana przez rodziców. Jednak czy również mogą być to osoby niepełnoletnie? Do kwestii tej pośrednio odnosi się art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania (czyli obszaru obejmującego drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi) oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dziecko poniżej 7 roku życia na pewno nie powinno samo korzystać z drogi publicznej.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Kto może odebrać dziecko ze świetlicy?/ fot. Fotolia
Kto może odebrać dziecko ze świetlicy?/ fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama