REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse, OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa o OFE - projekt

Ustawa o OFE ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Środki będzie można zdecydować - przenieść środki do IKE lub do ZUS. Do kiedy będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków do ZUS?

Likwidacja OFE: w 2021 roku ważne decyzje

Likwidacja OFE oznacza, iż jeszcze w 2021 roku przyszli emeryci będą podejmowali ważne decyzje. Jak przygotować się do nadchodzących zmian?

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS - terminy, zasady, wybór

Pieniądze z OFE na IKE lub ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku uczestnicy Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Po wejściu w życie ustawy będzie można złożyć deklarację wyboru ZUS. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. 2 marca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE, która ma wejść w życie w połowie 2021 roku.

Przeniesienie środków z OFE na IKE - projekt

Przeniesienie środków z OFE na IKE zakłada projekt przyjęty przez rząd. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

REKLAMA

OFE - IKE czy ZUS?

OFE - trzeba wybrać IKE czy ZUS. W IKE pieniądze będą prywatne i dziedziczone. Co z wypłatą z IKE? Czym jest opłata przekształceniowa?

Jak rozmawiać z seniorem o finansach?

Rozmowa z seniorem o finansach może pomóc w uniknięciu problemów. Często osoby starsze nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy. W przypadku niespodziewanych wydatków chętnie korzystają z kredytów czy pożyczek. W jaki sposób należy pomagać seniorom w podejmowaniu tego typu decyzji? Co w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia?

Jak finansować firmę w czasie kryzysu?

Finansowanie firmy i kreatywne podejście do finansów to termin, który się kojarzy bardzo źle. Jednak kryzys gospodarczy powoduje, że często właśnie od zaradności i kreatywności dyrektorów finansowych zależy przetrwanie przedsiębiorstw. Są oni zmuszeni do nieustannego wyszukiwania nowych rozwiązań dostępnych na trudnym i zmiennym rynku.

Środki OFE po śmierci

Środki OFE po śmierci posiadacza rachunku podlegają podziałowi. Kto i w jakich częściach jest uprawniony do tych pieniędzy? Co w przypadku braku osoby uposażonej? Jak i kiedy wypłaca się należną sumę?

REKLAMA

Jak dywersyfikować źródła finansowania biznesu?

Dywersyfikacja to pojęcie, które w biznesie najczęściej odnosi się do rodzaju produkcji, dostawców i odbiorców, rynków zbytu. W przypadku działalności inwestycyjnej przejawia się w postaci portfela inwestycyjnego, dzięki któremu różnicuje się aktywa i minimalizuje ryzyko inwestycji. Dywersyfikować można również źródła finansowania biznesu. Dlaczego jest to korzystne dla firmy?

Kondycja finansowa firm w UE. Prognozy są optymistyczne

Połowa dyrektorów finansowych w Europie deklaruje większy optymizm odnośnie do perspektywy finansowej przedsiębiorstw, które reprezentują. W marcu odpowiedziało tak zaledwie 10 proc. ankietowanych.

Projekt nowej ustawy o OFE jest już gotowy

Projekt nowej ustawy o przekształceniu OFE w IKE jest już gotowy i w najbliższym czasie zostanie przedstawiony. Modyfikacji ulegną terminy wprowadzanych zmian.

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2020

W dniach 5-6 października odbędzie się po raz szósty Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2020. Szczyt odbędzie się w Lublinie w Międzynarodowych Targach Lubelskich, zaś temat przewodni Wydarzenia brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”

Ochrona danych przy płatnościach biometrycznych (pytania i odpowiedzi)

Weryfikacja tożsamości przy wykorzystaniu danych biometrycznych to rozwiązanie stosunkowo nowe. Warto zatem znać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące bezpieczeństwa danych.

Jak rozwijać przedsiębiorstwo transportowe - sposoby na finansowanie w 2020 r.

Rok 2020 jest szczególnie trudny dla branży transportowej. Koronawirus, pakiet mobilności, Green Deal - wszystko to znacząco wpływa na transport. Jak w tym ciężkim okresie rozwijać i inwestować w przedsiębiorstwo transportowe? Jak uzyskać odpowiednie dofinansowanie dla firmy?

Przedsiębiorcy trzymają pieniądze na "czarną godzinę"

Co czwarty przedsiębiorca przyznaje, że przez epidemię Covid-19 ma problemy z opłacaniem swoich należności. Zatory płatnicze wciąż występują, w dodatku mają podłoże bardziej psychologiczne niż ekonomiczne.

Przybywa zaległych płatności i niesolidnych dłużników

Ponad 3 mln Polaków ma zaległe płatności. Tylko od początku roku zaległości podwyższyły się o ponad 3,2 mld zł, a liczba dłużników o ponad 67 tys. osób.

Wiedza polskiej młodzieży na temat finansów - badanie PISA

Jak na tle innych krajów polscy nastolatkowie radzą sobie jeśli chodzi o kwestie związane z finansami? Rzecznik Finansowy przeanalizował wyniki badania PISA.

Koronawirus. Samorządy tną wydatki na oświatę

Samorządom w związku z epidemią koronawirusa brakuje pieniędzy. Wprowadzają cięcia w oświacie, m.in. ograniczając zajęcia dodatkowe czy też skracając czas pracy świetlicy.

ZUS: nie będzie okna transferowego 2020

ZUS poinformował, że ze względu na epidemię koronawirusa w 2020 r. nie będzie okna transferowego. Okno transferowe otwiera się 1 kwietnia i zamyka 31 lipca. W tym czasie ubezpieczony może zdecydować o przeniesieniu części składki emerytalnej w całości na subkonto w ZUS bądź w części do OFE.

Koronawirus. Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców przewidziane w tarczy antykryzysowej

Dnia 28 marca 2020 roku został uchwalony przez Sejm RP Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. tarcza antykryzysowa). Ustawa ta, w swoim obecnym kształcie, przewiduje opisane poniżej finansowe i organizacyjne formy wsparcia dla przedsiębiorców – pracodawców.

Jak mają sobie radzić samorządy, jeśli bank, w którym trzymały pieniądze, popada w kłopoty finansowe?

Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku znalazł się w kłopotach z uwagi na złe zarządzanie (nietrafione kredyty). 34 podkarpackie samorządy, które prowadziły w tym banku swoje rachunki (obowiązkowo muszą prowadzić rachunki w lokalnych bankach), nie miały pieniędzy na realizację ustawowych zadań. Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął bowiem decyzję o restrukturyzacji która pozbawiła ich 43% środków finansowych zgromadzonych w tym banku. Samorządy wystąpiły więc z apelem do Premiera o pomoc, a RPO otrzymał to pismo w kopii.

UOKiK: Piramidy finansowe zarabiają na opłatach od użytkowników

UOKiK przestrzega przed inwestycjami w piramidy finansowe. Zarabiają one na opłatach od użytkowników. Kiedy zaś przestaje przybywać użytkowników, tworzących taką strukturę, piramida upada.

Zastąpienie potencjału podmiotu trzeciego

Wykonawca uczestniczący w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zobowiązany jest wykazać, że spełnia określone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu. Powyższe może nastąpić m.in. poprzez skorzystanie z zasobów podmiotów trzecich na zasadach określonych w art. 22a P.z.p. Kwestie problemowe ujawniają się w momencie w którym potencjał podmiotu trzeciego okazuje się niewystarczający.

Przekształcenie OFE w IKE od 1 czerwca 2020 r.

Ustawa o przekształceniu OFE w IKE wejdzie w życie od 1 czerwca 2020 r. Środki z IKE będzie można wypłacić w całości, ale po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Przekształcenie OFE w IKE - wypłaty z IKE bez podatku

13 lutego 2020 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Oszczędzanie na emeryturę na nowym IKE lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – taki wybór będą mieli oszczędzający dotąd w OFE. Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności. Uczestnik OFE będzie miał prawo do złożenia deklaracji (od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r.) i przeniesienia środków na indywidualne konto w ZUS.

Faktura dla odbiorców mediów - dochód czy zmniejszenie wydatków

Czy faktury wystawiane naszym odbiorcom na media według szczegółowego rozliczenia na podstawie faktur źródłowych (np. z wodociągów czy za energię elektryczną) można księgować jako zmniejszenie wydatków, czy raczej jako dochód?

Trudne zimy wymagają wyższych nakładów

Samorządowcy na akcję „Zima” od kilku lat mają zarezerwowane podobne środki finansowe. Łagodniejsze zimy wbrew pozorom nie oznaczają niższych wydatków. Najdroższe jest utrzymanie dróg. Szacując koszty i rezerwując środki różne miasta przyjmują różne strategie.

Konkursy w ramach Funduszy Norweskich dla samorządów w 2020 r.

Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc zagraniczna przyznana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. O co w 2020 r. mogą ubiegać się samorządy?

Co dalej ze środkami z OFE?

Część środków z OFE przeniesiono już do ZUS. Co dalej z pozostałymi środkami? Projekt ustawy przewiduje transfer na IKE czyli indywidualne konta emerytalne. Będzie on wymagał uiszczenia opłaty przekształceniowej. Drugim rozwiązaniem jest przeniesienie środków do ZUS bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Podsumowanie 2019 r.: Zadłużenie w samorządach najwyższe w historii

Samorządy jeszcze nigdy nie były tak zadłużone. Jak donosi "DGP" Ministerstwo Finansów (MF), bazując na wieloletnich prognozach finansowych jednostek samorządu terytorialnego (JST), wskazuje, że na koniec tego roku samorządowe długi mogą wynieść 86,6 mld zł.

Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. czas na decyzję o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS

Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE mają czas na decyzję o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W razie niezłożenia deklaracji w terminie pieniądze z OFE automatycznie trafią do IKE.

Deklaracja ws. przeniesienia środków z OFE do ZUS od 1 stycznia do 1 marca 2020 r.

Tylko dwa miesiące - tyle czasu będą mieli członkowie OFE na złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS.

Zarządca nieruchomości także musi posiadać OC

Przedstawiciele wielu profesji muszą mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Do tej grupy zaliczają się również zarządcy nieruchomości. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, dlaczego takim osobom potrzebna jest polisa OC.

Środki zgromadzone na IKE - wypłata bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego

Środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) będą mogły trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Środki zgromadzone na IKE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Przeniesienie środków z OFE na IKE od 1 czerwca 2020 r.

Rząd przyjął nowelizację ustawy o przeniesieniu środków z OFE na IKE. Nowa ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r. Czego dokładnie dotyczy nowelizacja?

Ustawa o przeniesieniu środków z OFE na IKE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 r.

Ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Zakłada, że uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS.

Sygnaliści (whistleblowing) w firmie inwestycyjnej

Firma inwestycyjna powinna opracować i wdrożyć procedury anonimowego zgłaszania przez pracowników naruszeń prawa oraz obowiązujących w firmie inwestycyjnej procedur i standardów etycznych, zwanych w rozporządzeniu „zgłoszeniami naruszeń”

Sygnaliści (whistleblowing) w innych polskich przepisach prawnych oraz ostatnie zmiany w tym zakresie

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Przedmiotowa ustawa nakłada na kolejne trzy kategorie podmiotów obowiązek posiadania procedur anonimowego zgłaszania naruszeń prawa.

Likwidacja OFE 2020 - opłata przekształceniowa

Od 2020 roku OFE zostanie zlikwidowane. Wszystkie zgromadzone oszczędności zostaną automatycznie przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Wiązać się to będzie z opłatą przekształceniową. Jak uniknąć 15-procentowej opłaty?

Likwidacja OFE w 2020 r. - najważniejsze rozwiązania

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. System OFE zostanie w praktyce zlikwidowany. Nastąpi to w styczniu 2020 roku.

Co z pieniędzmi z OFE? - od 1 stycznia 2020 r. decyzja o przeniesieniu środków na IKE, czy do ZUS

Od 1 stycznia 2020 roku przyszli emeryci będą mogli decydować, czy swoje oszczędności zgromadzone w OFE przenieść na IKE czy do ZUS. Członkowie OFE będą mieli czas na decyzję do 28 lutego 2020 roku.

PPK i OFE to dwa różne programy - porównanie

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy. Porównując, jedyne co je łączy to cel - gromadzenie dodatkowych pieniędzy na przyszłość. Czym więc Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od Otwartych Funduszy Emerytalnych?

PPK a OFE - różnice

Otwarte Fundusze Emerytalne i Pracownicze Plany Kapitałowe łączy jedynie to, że celem ich utworzenia było stworzenie możliwości gromadzenia dodatkowego kapitału na emeryturę pod kontrolą państwa. Poza tym oba te programy zasadniczo się różnią.

Przeniesienie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne

6 listopada 2019 r. Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy zakładającej przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych na indywidualne konta emerytalne - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak bronić się przed niesolidnymi dłużnikami i unikać przeterminowanych należności

Przeterminowane, czy opóźnione płatności są znaczącym problemem gospodarki, który dotyka zarówno większe firmy, jak i tych mniejszych przedsiębiorców. Niepłacący na czas klienci i kontrahenci są problemem już dla 6 na 10 firm w Polsce. Początkowo jedna, dwie nieopłacone faktury nie niosą ze sobą negatywnych skutków, ale w dłuższym czasie konsekwencje zatorów płatniczych potrafią być bardzo dotkliwe dla firm. To z kolei przekłada się na brak środków na bieżącą działalność, rozwój czy inwestowanie w nowe technologie oraz zatrudnianie nowych pracowników, a w przypadku firm w najcięższej sytuacji – nawet wypadnięcie z rynku.

Nadchodzi czas finansów pracowniczych

Pracodawcy coraz intensywniej walczą o pracowników, próbując wyróżnić się na rynku ofertą dodatkowych benefitów pracowniczych. Jednym z nich jest rządowy projekt PPK, mający jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. Tymczasem Symmetrical godzi wszystkich – pracodawców i pracowników – udostępniając platformę do obsługi tzw. finansów pracowniczych.

Wypłata 500+ w Warszawie

Uprawnieni do świadczenia 500 plus mieszkańcy Warszawy nie otrzymali pieniędzy. Czy mieszkańcy Warszawy otrzymają świadczenie? Przypomnijmy, że program „Rodzina 500+” jest realizowany przez samorządy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

Zmiany w procesie wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego już od 1 października 2019 r.

W dniu 13 września 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.

Sygnaliści (whistleblowing) w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723) nałożyła (w art. 53) na Instytucje obowiązane obowiązek opracowania i wdrożenia wewnętrznych procedur anonimowego zgłaszania przez pracowników lub inne osoby wykonujące czynności na rzecz instytucji obowiązanej rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Procedury compliance – obowiązki i korzyści dla przedsiębiorców

Zarządzenie przedsiębiorstwem stanowi nie lada wyzwanie zarówno pod względem prawnym jak i organizacyjnym. Bardzo ważne jest wypracowanie odpowiednich mechanizmów pozwalających uniknąć różnego rodzaju zagrożeń. Z pomocą w tym zakresie przychodzą procedury compliance. Co dokładnie oznacza to słowo oraz jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie stosownych procedur w Państwa organizacji?

REKLAMA