Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozmawiać z seniorem o finansach?

Jak rozmawiać z seniorem o finansach?/Fot. Shutterstock
Jak rozmawiać z seniorem o finansach?/Fot. Shutterstock
Rozmowa z seniorem o finansach może pomóc w uniknięciu problemów. Często osoby starsze nie mają możliwości odkładania większych sum pieniędzy. W przypadku niespodziewanych wydatków chętnie korzystają z kredytów czy pożyczek. W jaki sposób należy pomagać seniorom w podejmowaniu tego typu decyzji? Co w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia?

Jak dzieci i wnuki powinny rozmawiać z seniorami o finansach?

Chęć udzielenia pomocy finansowej najbliższym, konieczność pokrycia kosztów leczenia, remonty czy po prostu bieżące wydatki, to tylko kilka powodów zaciągania przez seniorów kredytów czy pożyczek. Ze względu na stałe miesięczne dochody, emeryci mają spore szanse na pozyskanie takich środków. O czym jednak należy pamiętać, by ten „zastrzyk gotówki” stanowił dla nich faktyczne wsparcie, a nie stał się źródłem kłopotów? Jak pomóc seniorom w rozwiązaniu przejściowych problemów ze spłatą zadłużenia?

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

- Kredyty gotówkowe czy pożyczki w wielu sytuacjach pomagają w poprawie komfortu życia. Należy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach korzystania z takich możliwości i to na każdym etapie – od momentu podjęcia decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, przez okres jego spłaty, a także w razie wystąpienie ewentualnych problemów z obsługą zadłużenia. Kluczowe jest zachowanie racjonalnego podejścia do problemu i chęć współpracy z instytucjami finansowymi, którym również zależy na spłacie – mówi mec. Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych zaangażowani w kampanię edukacyjną „Windykacja? Jasna Sprawa!” przygotowali kilka wskazówek mówiących o tym, w jaki sposób dzieci i wnuki powinny rozmawiać z seniorami o finansach.

Przestrzegajmy przed podpisywaniem umów bez czytania

Decyzje finansowe zawsze wymagają zastanowienia i szczegółowej analizy swoich możliwości. Nie inaczej jest w przypadku seniorów. Wielu z nich może oczywiście doskonale zarządzać swoim budżetem, ale są też takie osoby, które gubią się w trudnym słownictwie wymaganym – przypomnijmy - przez przepisy prawne. Dlatego należy przestrzegać seniorów, aby nigdy nie podpisywali umów, których nie rozumieją.

- Skomplikowane nazewnictwo czy długie umowy, to wszystko może sprawić, że seniorzy zdecydują się nie do końca świadomie na kredyt, który w znaczny sposób obciąży ich budżet. Zaproponujmy im wspólne zapoznanie się z umową, poprośmy ich, by przemyśleli wszystkie za i przeciw. Dopiero po przeanalizowaniu warunków kredytu senior powinien podpisać umowę - tłumaczy mec. Czugan.

Zamiast kolejnej pożyczki, negocjacje w sprawie spłaty wcześniejszego zobowiązania

Przejściowe problemy w trakcie spłacania kredytu czy pożyczki, mogą przydarzyć się każdemu, nawet jeśli początkowo wydawało się, że rata nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Nieprzewidziane koszty, np. w postaci drogiego leczenia czy koniecznej rehabilitacji, mogą spowodować, że seniorzy nie będą w stanie zapłacić kolejnej raty kredytu

- Jeśli nasze niespłacone zadłużenie trafi do firmy windykacyjnej, to najlepszym wyjściem jest rozmowa, a nie unikanie kontaktu. Współpraca z firmą windykacyjną jest najlepszym sposobem na pozytywne wyjście z takiej sytuacji – dodaje Marcin Czugan.

Najlepszy prezent dla dziadków? Szczera rozmowa

Seniorzy zwykle nie chcą obarczać swoimi sprawami rodziny, jednak kłopoty finansowe często rzutują na ich życie. Rodzina powinna ze zrozumieniem podchodzić do ewentualnych problemów finansowych seniorów, którzy mogli popaść w trudności finansowe. Co możemy zrobić, gdy dowiemy się o zadłużeniu naszych bliskich - babci czy dziadka?

• Sprawdźmy zadłużenie i przygotujmy plan spłaty

Porozmawiajmy spokojnie i dowiedzmy się, jakie zobowiązania ciążą na seniorze. Najlepiej poprosić o przedstawienie umów, rachunków, itp. Warto zrobić listę wszystkich zobowiązań i terminów spłat, które są pilne.

• Podarujmy swój czas

Wyjaśnijmy mechanizmy, które doprowadziły do tej sytuacji, a także pokażmy konsekwencje podejmowanych decyzji związanych ze spłatą. Dziadkowie powinni wiedzieć, jak postępować i na co zwrócić uwagę.

• Negocjujmy dogodne raty

Jeśli wśród listów u dziadków zauważymy pismo z firmy windykacyjnej, to przekonajmy ich do kontaktu z jej doradcami. Możemy uczestniczyć w rozmowie, jeśli seniorzy wyrażą na to zgodę. Wyjaśnijmy dziadkom, że firmie windykacyjnej zależy na polubownym wyjaśnieniu sytuacji i przygotowaniu dogodnego planu spłaty. Zawsze można też negocjować warunki spłaty zadłużenia.

Podsumowanie

Sprawy finansowe w wielu rodzinach są tematem tabu. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy odpowiedzialni za naszych najbliższych. Tak, jak kiedyś dziadkowie poświęcali nam czas i dbali o nas, tak teraz my powinniśmy zadbać o to, żeby nie cierpieli z powodu problemów finansowych. Warto przeznaczyć czas, aby wyjaśnić bliskim najważniejsze mechanizmy, np. dotyczące spłaty kredytów i pożyczek konsumenckich i zaciągania zobowiązań finansowych. Seniorzy powinni mieć świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.