REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

Ustawa "lokal za grunt" zakłada uwolnienie atrakcyjnych działek w miastach, ale nie będzie kluczowym wsparciem dla branży deweloperskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują samorządy, a jeśli będą to mało atrakcyjne grunty, to zainteresowanie będzie znikome - ocenił Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Jaka stawka VAT dla dostawy towarów i ich transportu?

Stawka VAT dla dostawy i transportu towarów. Dostawa towarów wraz z ich transportem, jako czynność złożona, podlega opodatkowaniu według tej samej stawki podatku od towarów i usług.

Jak dywersyfikować przychody w branży TSL?

Branża TSL zmienia się pod wpływem koronawirusa. Wśród przedsiębiorców transportowych wzrosło zainteresowanie inwestycjami w warsztaty, myjnie, czy powierzchnie magazynowe. Jakich trendów inwestycyjnych możemy się spodziewać w 2021 roku w branży TSL?

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta. Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą 21 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

REKLAMA

Firmy transportowe: polski lider rusza na Stany

Firmy transportowe stawiają na ekspansję. Polski i europejski lider - Hegelmann rusza na Stany Zjednoczone. Nowa filia została zlokalizowana w Chicago.

Wsparcie dla gmin górskich

Wsparcie dla gmin górskich otrzyma ponad 200 gmin. Program opiewa na 1 mld zł i ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku. Jakie wsparcie otrzymają gminy? Kto może skorzystać ze wsparcia?

Dotacje dla gmin popegeerowskich - jak skorzystać, terminy, wniosek

Dotacje dla gmin popegeerowskich wyniosą łącznie 250 mln. złotych. Kto może się o nie ubiegać? Na co będzie można przeznaczyć dotację? W jakim terminie złożyć wniosek?

Karta drogowa - relikt przeszłości czy konieczny dokument?

Karta drogowa - zajmiemy się nią dziś. Jakie są jej zalety i czy tradycyjne dokumenty mogą zostać zastąpione wydrukami generowanymi komputerowo?

REKLAMA

Pakiet mieszkaniowy: Lokal za grunt

Rozwiązanie Lokal za grunt pochodzące z pierwszej ustawy z rynkowej części pakietu mieszkaniowego zostało uchwalone przez Sejm. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą uchwalił Sejm w dniu 16 grudnia br. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Ustawa "lokal za grunt" - wykorzystanie nieruchomości gminnych w budownictwie mieszkaniowym

Sejmowe połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zarekomendowały 16 grudnia 2020 r. trzy spośród czterech poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Rządowy projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości zakłada m.in., że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący. Ustawa ma obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Grudzień w branży TSL: intensywny czy prawie bez pracy?

Święta w transporcie oznaczają zwiększoną intensywność lub są zupełne wygaszenie. Jak poradzić sobie ze specyfiką tego czasu w branży TSL?

Ulgi w transporcie dla ozdrowieńców oddających osocze

Ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym dla tzw. ozdrowieńców, którzy oddali krew lub osocze w leczeniu zakażonych na koronawirusa przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd. Projekt wprowadza rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie m.in. branży ciepłowniczej, lotniczej.

Szersze wykorzystanie gruntów gminnych pod mieszkania od 1 kwietnia 2021 r.

Szersze wykorzystanie gruntów gminnych pod mieszkania (budownictwo mieszkaniowe) - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Praca zdalna w branży TSL

Praca zdalna w branży TSL to jedno z największych wyzwań w 2020 r. Nie każdy był gotowy na przeniesienie pracy z biura na home office. Jakie problemy napotkały firmy transportowe? Jakie rozwiązania zostały wprowadzone? Czy praca zdalna zostanie także po pandemii COVID-19? Jakie korzyści wynikają z pracy zdalnej?

Do 11,5 tony na oś: kary legalne czy nie?

Nacisk do 11,5 tony na oś już wkrótce będzie oznaczać brak ograniczeń na drogach publicznych w Polsce. To echo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Gmina ustala godziny otwarcia sklepów

Czy rada gminy, podejmując uchwałę określającą godziny otwarcia i zamknięcia placówek handlowych i zakładów gastronomicznych, może postanowić, że placówki handlu detalicznego branży spożywczej mogą być otwierane i zamykane w dowolne dni tygodnia w przedziale czasowym całodobowym, z wyjątkiem placówek zlokalizowanych w budynkach wielomieszkaniowych, które mogą być czynne w dowolne dni tygodnia w przedziale czasowym 5.30 - 22.00?

Hegelmann Polska: dalszy rozwój firmy nad Wisłą

Firma posiada największą w Polsce flotę pojazdów, kilka centrów logistycznych i zatrudnia ponad 3000 kierowców. A to dopiero początek.

Brexit: co oznacza dla transportu?

Polscy przewoźnicy powinni przygotować się do brexitu. Jakie dodatkowe formalności pojawią się po 1 stycznia 2021 roku? Sprawdźcie nasz poradnik.

Brexit a EORI. Co musisz wiedzieć?

Z punktu widzenia brexitu kluczowe staje się pojęcie numeru EORI. Czemu ma znaczenie dla transportu i jak go zdobyć?

Transport publiczny może wiele zyskać dzięki telematyce

Od wiosny transport publiczny zmaga się z malejącymi przychodami z powodu pandemii, a nadchodzące miesiące nie zapowiadają szybkiej poprawy. Dlatego zarządcy szukają oszczędności, gdzie mogą. Jednym z rozwiązań ograniczających koszty jest telematyka, która może też wpływać na cenę ubezpieczenia.

Przyszłość transportu drogowego, czyli ETA i e-commerce

Wzrost branży e-commerce to wyzwanie dla operatorów logistycznych. Spotęgowana jest rola systemów ETA, czyli wyliczenia czasu pokonania trasy.

Podatek leśny w 2021 r.

Do ustalenia podatku leśnego na 2021 r. przyjmuje się średnią cenę drewna uzyskaną przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały tego roku. Ile wynosi podatek leśny w 2021 r.? Co podlega opodatkowaniu? Kto płaci podatek, a kto jest zwolniony? Jak obliczyć podatek leśny i jak go zapłacić? Jak złożyć deklarację?

Punkty pomiaru pola elektromagnetycznego (także 5G) w każdej gminie

W gminach miejskich i wiejskich staną punkty pomiaru pół elektromagnetycznych; w dużych miastach będzie ich przynajmniej kilka - wynika z projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Instalacje będą mierzyć pole elektromagnetyczne w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez 5G.

Pakiet mobilności - jak prowadzić firmę transportową bez ponoszenia kar?

Pierwsze regulacje długo zapowiadanego pakietu mobilności weszły już w życie. Tymczasem wielu kierowców i ich pracodawców nadal ma problemy z adaptacją wprowadzonych przez niego zmian. Brak prawidłowego rozumienia nowych przepisów może mieć przy tym kosztowne konsekwencje.

Pakiet mobilności - nowe przeszkody dla transportu?

Pakiet mobilności powoli zaczyna obowiązywać. Co to oznacza dla przedsiębiorców zajmujących się transportem? Brak rozumienia przepisów może być kosztowny.

Eco-driving ciężarówką: o czym należy pamiętać?

Rentowny przejazd? To przejazd generujący małe koszty. A głównym kosztem jest zakup paliwa. Jak go obniżyć? Poznaj zasady eco-drivingu ciężarówką.

Kolejna nowelizacja przepisów przejściowych ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na rok 2021 przewiduje kolejne wydłużenie obowiązywania przepisów przejściowych ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z jego uzasadnieniem ma to pozwolić na dokończenie prac nad kompleksową nowelizacją tej ustawy.

Kto rozpatruje skargę na działania wicewójta w związku komunalnym

Zgodnie z podjętą przez radę uchwałą naszą gminę w związku komunalnym reprezentuje zastępca wójta. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, czy skargę mieszkańców na działania zastępcy, jako reprezentanta gminy w tym związku, rozpatrywać powinien wójt czy też rada gminy?

Gminny program wspierania rodziny nie wymaga publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Czy uchwalony na podstawie art. 176 pkt 1 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej gminny program wspierania rodziny jest aktem prawa miejscowego? Czy uchwałę w tej sprawie należy opublikować w wojewódzkim dzienniku urzędowym?

Opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego z VAT?

„Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z mocy prawa, takie jak w przedmiotowej sprawie, stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 w związku z art. 2 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/112, podlegającą opodatkowaniu VAT. Pobierając opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z mocy prawa, takie jak w okolicznościach przedmiotowej sprawy, gmina działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 9 ust. 1, a nie w charakterze organu władzy publicznej w rozumieniu w art. 13 dyrektywy 2006/112” – taka jest konkluzja Opinii Rzecznika Generalnego w polskiej sprawie toczącej się przez TSUE pod znakiem C‑604/19.

Unia szykuje dodatkowe sankcje za emisje CO2 w transporcie morskim

Pomimo kilkuprocentowego spadku emisji CO2 w żegludze na obszarze EOG, możliwej dalszej redukcji zanieczyszczeń w tym roku oraz planowanego włączenia transportu morskiego do unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS), osiągnięcie celów klimatycznych zaproponowanych na rok 2030 wciąż stoi pod znakiem zapytania. Zostało zbyt mało czasu, flota jest zbyt młoda, a przepisy IMO powolne i niewystarczające. Unia chce kar i dodatkowych obostrzeń, ale na zagrożenia klimatyczne reaguje także branża transportowa.

Pakiet mobilności – czy przewoźnicy stracą na nowych przepisach? [PODCAST]

Przepisy pakietu mobilności już zaczęły obowiązywać, tym samym wywołując liczne zmiany w przypadku firm transportowych. Nowe zasady przedsiębiorcy muszą wcielić w życie, a okazuje się to nie takie proste.

Podatek od środków transportowych – jakie obowiązki ma podatnik?

Przedsiębiorcy posiadający pojazdy powyżej 3,5 tony powinni zwrócić uwagę na rozliczenia podatku od środków transportowych. Jest to podatek rozliczany lokalnie przez urząd gminy, a nie przez urzędy skarbowe. Dlatego część podatników zobowiązanych do rozliczenia podatku może nie być tego świadoma. Znajomość zasad i obowiązków związanych z rozliczeniem podatku od środków transportowych pozwala na uniknięcie negatywnych konsekwencji realizacji ryzyka podatkowego oraz w pewnych sytuacjach na optymalizację podatkową i poprawę płynności.

Czy e-commerce rozkręci polską logistykę?

Wzrost handlu w Internecie stanowi motor napędowy przewozu towarów krajowych i transgranicznych. E-commerce jest wymieniany jako jeden z trendów mających wpływ na transport i logistykę w najbliższych latach.

Za dzikie zwierzęta odpowiada Skarb Państwa

Kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za atak dzika? Do takiego zdarzenia doszło na terenie naszej gminy. Poszkodowany wystąpił do naszego urzędu o odszkodowanie.

Wywłaszczenie gruntu za odszkodowaniem a VAT

Gmina oddaje grunt pod budowę drogi publicznej. Mamy otrzymać odszkodowanie i wystawić fakturę. Czy ustalona kwota odszkodowania to kwota brutto?

Elektroniczny nadzór transportu: jak wygląda i jak działa?

System SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu, ma za zadanie monitorować przewóz tzw. towarów wrażliwych. Zapisuje dane dostawcy, nabywcy oraz przewoźnika związanego z obrotem paliwa, alkoholu czy tytoniu. Na pytania dotyczące jego działania odpowie Tomasz Czyż, ekspert GBOX z Grupy INELO.

CAN i FMS, czyli obecni bohaterowie z długą przeszłością (rozmowa z ekspertem)

Lata 80. to był czas motoryzacyjnych innowacji. To wtedy powstawała magistrala CAN i bramka FMS. Urządzenia, które dziś są podstawą cyfrowej rewolucji w transporcie. W naszym materiale rozmowa z Tomaszem Czyżem, ekspertem GBox z Grupy INELO.

Koronawirus. Zasady bezpiecznego korzystania z publicznego transportu zbiorowego

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Sprawdź jakie obowiązki ma pasażer, kierowca i obsługa pojazdu oraz przewoźnik.

Założenia kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Pod koniec sierpnia w Ministerstwie Klimatu odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu Jacka Ozdoby oraz samorządowców reprezentujących Związek Samorządów Polskich. Podczas konferencji przedstawiono główne założenia opracowywanej kolejnej nowelizacji prawa odpadowego, w tym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Słaba kondycja gastronomii. Branża sięga dna [KOMENTARZ]

Dane GUS potwierdziły wstępne szacunki, że II kw. przyniósł głęboki spadek PKB. Skala spadku w branżach usługowych pokazuje, że tam straty będą odrabiane najdłużej. Branża zakwaterowania i gastronomi są prawie na dnie.

Czy gmina może żądać zwrotu składników majątkowych zakupionych przez przedszkola z dotacji oświatowych?

Osoby prowadzące niepubliczne przedszkola bardzo często wykonują tego typu działalność, wykorzystując wynajmowane (wydzierżawiane) od gmin nieruchomości. Należą do nich przeważnie obiekty byłych przedszkoli publicznych. Zakończenie umowy najmu (dzierżawy), przy braku po stronie gminy woli kontynuowania umowy, skutkuje nie tylko zwrotem nieruchomości, ale niekiedy także zakończeniem działalności. W praktyce osoba, która dokonuje zwrotu obiektu gminie (szczególnie w przypadku zakończenia działalności), spotyka się z żądaniem wydania gminie nie tylko samej nieruchomości, ale także składników majątkowych zakupionych przez organ prowadzący przedszkole w zamian za otrzymane dotacje.

Miasta zapłacą podatek od betonu (opłatę za zmniejszoną retencję)

Wybrukowane skwery i rynki obciążą budżety samorządów, bo nieruchomości gminne także będą podlegać opłacie za zmniejszoną retencję - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo Rozwoju: nowa minimalna odległość wiatraka od zabudowań - 500 m

Ministerstwo Rozwoju planuje określić na 500 m bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H - poinformował wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MR Przemysław Hofman.

Robotyzacja oraz IT to warunek rozwoju globalnej logistyki

Od przyspieszenia transportu, przez ochronę klimatu, większą widoczność i bezpieczeństwo ładunków, po ochronę zdrowia i życia zatrudnionych przy obsłudze globalnego łańcucha dostaw. Korzyści płynące z wdrażania nowości technologicznych w logistyce liczone są już w dziesiątkach, a to dopiero początek cyfrowej rewolucji. Logistyka będzie napędzać rynek robotyzacji usług profesjonalnych na świecie, już dziś wykorzystuje Blockchain, Big Data, Internet rzeczy i 5G, reszta technologii to wyłącznie kwestia czasu.

7 zmian w pracy kierowcy od 20 sierpnia 2020 r. (Pakiet mobilności)

Pierwsze zmiany z Pakietu mobilności obowiązują od 20 sierpnia 2020 r. Do 7 nowych regulacji dotyczących pracy kierowcy należą m.in.: obowiązkowy powrót kierowcy do bazy co 4 tygodnie, wymogi do wykorzystania dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, zakaz odbierania odpoczynków tygodniowych regularnych w kabinie pojazdu, możliwość przedłużenia czasu jazdy o maksymalnie 1 lub 2 godziny przy powrocie do bazy czy nowe wyłączenia dotyczące tachografu.

Sposoby na rentowne frachty w transporcie drogowym. O czym pamiętać, szukając cargo?

Jak podaje Eurostat, od momentu przystąpienia Polski do UE do 2017 r. tonaż ładunków transportowanych przez ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych zwiększył się ponad sześciokrotnie.

Kabotaż i cross-trade w 2022 r. - nowe zasady

W transporcie międzynarodowym w 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady kabotażu i cross-trade. Co to oznacza dla polskich przewoźników? Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności?

Przewoźnik z niekompletnym zgłoszeniem SENT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w zakresie konieczności odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej na podstawie ustawy o SENT.

REKLAMA