Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu hipoteka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące hipoteka.
Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego
Aktualizacja: 12.04.2019
Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie. »
Hipoteka po rozwodzie - kto będzie spłacał?
Aktualizacja: 22.11.2018
Rozwód powoduje powstanie między małżonkami solidarnej odpowiedzialności za długi zaciągnięte w czasie trwania małżeństwa. Jak powszechnie wiadomo, jednym z popularniejszym sposobem zadłużania się małżeństw jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W takim wypadku małżonkowie mogą negocjować przeniesienie spłaty na jedną osobę, mającą odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jeżeli tak nie jest to bank zapewne zgody na takie rozwiązanie nie wyrazi, jednak małżonkowie zawsze mogą się dogadać. »
Problem z egzekucją nieruchomości rolnych
Aktualizacja: 18.07.2016
Z dniem 30 kwietnia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw. Ustawa ta zasadniczo znowelizowała przepisy ustawy z 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej jako „Ustawa”), a nowela ta wprowadziła wątpliwości praktyczne w kwestii obrotu ziemią rolną na terytorium Polski w ramach sprzedaży egzekucyjnej. »
Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty
Aktualizacja: 25.11.2014
Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza. »
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece
Aktualizacja: 04.08.2014
Od dnia 7 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W nowelizacji uwzględniono stanowisko Trybunału Konstytucyjnego przedstawione w wyroku z dnia 10 lipca 2012 r. (sygn. akt P 15/12). »
Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych
Aktualizacja: 11.07.2012
Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW): »
Aktualizacja: 05.03.2012
Księga wieczysta to swoisty zbiór informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Jej założenie i funkcjonowanie ma za zadanie usprawnienie prawidłowego i zgodnego z prawem obrotu nieruchomościami, czy też ustanawianie na nich takich obciążeń jak np. hipoteka. »
Praktyczne aspekty podstawienia wierzytelności hipotecznej
Aktualizacja: 27.02.2012
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece sprzed ponad roku wprowadziła możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością przy jednoczesnym zachowaniu tej samej hipoteki. Jak to funkcjonuje w praktyce? »
Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności
Aktualizacja: 26.01.2012
Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego zabezpieczenie wierzytelności jest istotnym elementem działalności przedsiębiorców. W kontaktach z kontrahentami warto zabezpieczyć się hipoteką, zastawek, czy nawet wekslem. »
Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?
Aktualizacja: 01.12.2011
Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Emeryci często nie są pewni czy będą mogli pozostać w swoim mieszkaniu i czy na pewno otrzymają należne im świadczenia. »
UOKiK pozywa fundusz hipoteczny
Aktualizacja: 02.11.2011
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę umowy dożywocia, jakie swoim klientom oferuje Fundusz Hipoteczny Dom. Efekt to kilka postanowień umownych zakwestionowanych przez Prezesa Urzędu. »
Przelew wierzytelności hipotecznej - WZÓR PISMA
Aktualizacja: 17.10.2011
Zbywca przekazuje zbywcy prawo do zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości. Pobierz bezpłatny wzór pisma. »
Jaka jest historia odwróconej hipoteki?
Aktualizacja: 01.12.2011
Odwrócony kredyt hipoteczny jako rozwiązanie dla seniora znany jest w Polsce od 2009 r. Choć pomysł ten narodził się w Stanach Zjednoczonych, to dziś znany jest w wielu krajach europejskich. »
Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia
Aktualizacja: 04.10.2011
Dla seniorów, którzy nie wiedzą czym różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego przedstawiamy krótkie porównanie. »
Renta dożywotnia a umowa o dożywocie
Aktualizacja: 01.12.2011
Czym różni się renta dożywotnia od umowy o dożywocie? Poniżej przestawiamy krótkie porównanie. »